Ott Järvela | Infantino, kuule, ole lihtsalt vait! (19)

FIFA president Gianni Infantino kohtumisel Inglismaa - Iraan. Foto: Scanpix / Sportimage / David Klein

FIFA president Gianni Infantino januneb neil päevil lakkamatu tähelepanu järele. Positsiooni kuritarvitades on ta seda ka pälvinud. Tulemuseks ebameeldiv fookus ja vastutustundlike peoliste tuju rikkumine. Kõike seda arvestades tuleb öelda: Infantino, kuule, ole lihtsalt vait.

Laupäeva hommikul andis Infantino pressikonverentsi, mida alustas tunnise monoloogiga, kus teatas muuhulgas, et "Täna tunnen end katarlasena. Täna tunnen end araablasena. Täna tunnen end aafriklasena. Täna tunnen end geina. Täna tunnen end puudega inimesena. Täna tunnen end võõrtöölisena.".

Vahemärkus: see enese geina tundmine läks Infantinol ja FIFA-l ilmselt paari päevaga üle, sest nad ähvardasid One Love kaptenipaela kanda soovinud Euroopa koondiseid mänguväliste asjaolude eest sportlike sanktsioonidega (kollane kaart sidet kandvale kaptenile).

Pressikonverentsi monoloogist, millega Infantino üle maailma pealkirjade peamiseks tegelaseks tõusis, šveitslasele ei piisanud. Samal õhtul toimunud FIFA fännifestivali avaüritusel pidi muidugi tema olema see, kes vajutas suurt punast nuppu, mis tähistas ametlikku avapauku ja Doha lahe kohal vallandunud võimast ilutulestikku.

Infantino egotripp jätkus pühapäevasel MM-i avakohtumisel Katar – Ekuador. Sääraste ürituste puhul on stsenaarium detailideni paigas ning enne algust ka pressile kätte jagatud. Mitte kuskil polnud seal kirjas, et vahetult enne meeskondade sissemarssi, mis lõpetab neli ja pool aasta kestnud ootuse, haarab mikrofoni Infantino ja ütleb veel mõned sissejuhatavad sõnad. No nii igaks juhuks. Et kui eelmisel päeval jäi midagi veel ütlemata.

Kui Infantino pärast Sepp Blatteri täiesti absurdseks muutunud presidentuuri 2016. aastal ametisse valiti, tundus see mõistlik samm. Tema peamine rivaal oli Salman Bin Ibrahim Al-Khalifa (Bahrein), kelle tausta arvestades tundus UEFA-s töötanud Infantino mõistlik valik. Tõsi, tagant järele tasub meenutada, et võrdluspunktiks oli paraku Blatter…

Infantino ametiaega on ilmestanud Venemaal ja Kataris toimuvate meeste MM-finaalturniiride jäägitu õigustamine ja ilustamine, põhjendatud kriitika eiramine ning üha süvenev blatteristumine. Milles viimane asi seisneb? Blatter oli nimelt veendunud, et jalgpall (loe: tema) väärib Nobeli rahupreemiat ja kõiki muid sääraseid ühiskondlikke tunnustusi.

Neid asju pole Infantino nii otsesõnu välja öelnud, aga iga tema avalik ülesastumine jõuab väga kiiresti punkti, kuidas jalgpall ühendab inimesi. See on tõde, aga poolik tõde. Teine pool on, et jalgpall lükkab ebamugavaid asjaolusid ja vaatepilte pidevalt vaiba alla peitu. Ühendamine on vajalik, aga vastutustundlikkus samuti.

Probleeme FIFA ja Infantino hoiakutes ning otsustes on rohkesti. See pole ühegi jalgpallisõbra jaoks uudis. FIFA laialisaatmine ei parandaks midagi, sest järgneks anarhia ning jalgpalli marginaliseerumine umbes pooltes liikmesriikides, mille jaoks maailmaliidu toetus eluliselt tähtis. Seda nähakse kurja ja korruptsiooni juurena, aga probleem pole siinkohal valemis (kommertstulu jaotatakse liikmete vahel solidaarselt laiali), vaid inimestes.

Aga MM-finaalturniir on kõikvõimas, mis suudab varjutada nii kõik teised spordialad ja võistlused, aga ka eetilised probleemid ja küsitavused. 92-aastase võistluse globaalne külgetõmbejõud on lihtsalt sedavõrd vägev. Kahjuks ei vallutanud MM-i eelõhtul pealkirju mängijad, treenerid, võistkonnad või fännid, vaid FIFA president. See on Infantino andestamatu viga.

See võib olla Gianni Infantino jaoks uudis, aga MM-finaalturniiri on võimalik läbi viia ka ilma FIFA presidendi osaluseta. Seda eeldusel, et 118 aastat tagasi asutatud organisatsioon on selle aja jooksul omandanud piisavalt sidusust ja sisemist kultuuri, et ühe inimese kõrvale astumine ei too endaga kaasa kaost. Aga blatteristunud FIFA presidendil on oma nartsissistlikus irreaalsuses keeruline seda uskuda. Tal on vaja olla igas pulmas peig ja igal matusel kadunuke.

Kui Infantino oleks piirdunud laupäevasel pressikonverentsil mittemidagiütlevate ümmarguste ütluste ja vastustega, mille tootmiseks on tema PR-osakond enam kui võimeline, jäänuks palju kahju sündimata. Fännifestivali avamiseks sobinuks ükskõik milline kohale kutsutud eksmaailmameister (valik oli lai!) ning pühapäevane etteaste võinuks lihtsalt olemata olla. FIFA president valis teise tee. Tahaks loota, et järgmine kord on ta lihtsalt vait. Aga keeruline uskuda, et see nii läheb.

Ajab vägagi närvi, et Khalifa staadioni meediatribüünil Inglismaa – Iraan kohtumise eel sunnib sisemine õiglustunne mind kirjutama käesolevat artiklit ega võimalda end kohtumise lainele viia. Aga Infantino silmakirjalikkuse mahavaikimine oleks vale ja seda ei tohi lubada. Kuigi tahaks vahelduseks keskenduda ka jalgpallile, sest mängupäev on ju pidupäev.

SEOTUD LOOD
19 kommentaari

raudidas   •  
(90.191.16.***)
ott, kuule, palun lihtsalt hakka millegi asjalikuga tegelema ja anna teatpulk mõnele vähe pädevamale vennale jalkatoimetamises edasi!
Aimar Veri   •  
(146.255.180.***)
Et kui üritasid mingitki MMi tunnet luua, lugeda vaadata jne. Siis ott rikub seda täiega.
Nägemsit soccernet kuni see vend siin jätkab
Aimar Veri   •  
(146.255.180.***)
Ajakirjanikult artiklid peaks tulema ikka asjalikud ja lugejasõbralikud mitte mingi oma vimma pealesurumine. See jalkapunker ei tööta enam, et seal oma asju suruda?
atleticomadrid   •  
(213.168.14.***)
Eelmistele: Infantino ongi kloun ju, mida siin nii väga valesti kirjutatud on?
Aimar Veri   •  
(87.119.186.***)
Kõik arusaadav. Tehakse ebameeldivaid otsuseid. Vend ise kirjutas või keegi teine, et pole mingit mmi meeleolu. Kurat see ei tekita seda juurde. Sellised vihakõned praegu võiks kuskile mujale minna ja siin jalkale hetkel keskenduda. Naudime mänge ja kes tahab, otsib need politiilised artiklid ja arvamused mujalt kuhu ott need panna võiks
Aimar Veri   •  
(87.119.186.***)
Poliitilised*
Aimar Veri   •  
(87.119.186.***)
Paljuks läheb seda räuskamist siin temapoolt juba.
stranglers   •  
(176.46.30.***)
Väga hea kommentaar. Jalkas valitseb oma väike Putin, korraldab turniire Venemaal ja Kataris, ajab suust välja täielikku paska, kühveldab korruptiivset raha taskusse, ja mõni jalkafänn arvab, et see on normaalne, keskendume mängule?
Wingback   •  
(88.196.245.***)
Täiesti õige artikkel. Infantino & FIFA väljaütlemised ja õigustused ajavad oksele.
Aimar Veri   •  
(87.119.186.***)
Sorri. Ütlesin otile ise siin otse, mis mina arvan. Sest ta näeb seda.
Aga ma ei usu, et neid korduvaid räuskamisi siin Infantino lugemas käib. Ühest kahest artiklist piisab. Oleme saanud juba piisavalt. Hakkame igapäev saama 1-2 sellist?
Ok kui see lõpuks sihtmärgini jõuab ja aitab, võtan sõnad tagasi
Hunt   •  
(93.106.131.***)
Aimar Veri, sa oled siin postituse all juba 6 korda räusanud. ;D
Kebab   •  
(91.129.98.***)
Martin Lavrov. Lääne tänapäevase kultuuri alus on Kreeka. See on juba 2000+ aastat vana. Eks see ole ikka keeruline ka,, pole hullu.
Martin Lavrov   •  
(90.191.11.***)
kebab. Ma panin ajaarvamise alguseks Minose aja aga ega selleni googeldades kohe ei jõuagi. Pole väga keeruline ja pole hullu ka vast.
INCE   •  
(91.129.103.***)
Ott saa juba üle, palun hakka tööle või ole vait :)
Arsenal ja Kalev   •  
(94.246.246.***)
Kurb on see, et siis kui oli asju muuta ja kirjutada seda ei tehtud. EJL ei ühinenud ka Skandinaavia avaldusega kunagi. Kus siis oldi? Hetkel hilja. Ei meeldi, mis toimus ja toimub. Täna kui kõik avalikult vinguvad on lihtne seda kaasa teha. Vaja oli suu lahti teha ammu…
Äkki tuleb artikkel sellest Hr.P ja Infantino ühisprojektist mõni aasta tagasi?
Arsenal ja Kalev   •  
(94.246.246.***)
Kuna ka Inglismaa suurused loobusid oma kaptenipaelast saan aru, et EJL ei saa sõna võtta. Nüüd on aeg ajakirjanikel vaadata seda palki enda silmas.

https://sport.delfi.ee/artikkel/77609664/aivar-pohlak-krimmi-jalgpalli-kureerimisest-isiklik-ambitsioon-puudub-taidan-uefa-ulesandeid
ton666   •  
(90.190.180.***)
See on päris huvitav näha, kuidas kui Ott kirjutab üht, siis on mingid kes vastanduvad, ta võiks vist oma vaateid ka kardinaalselt muuta ja need ikka vastanduksid. Et kui Ott hakkaks kirjutama Levast ülivõtmes siis vist need hakkaks Leva vihkama ja Florat armastama :D
Aga reaalsus on see, mis toimub FIFAs on ikka täiesti haige ja ebanormaalne. See kuidas Qatar on toiminud samuti. MM riigis, kus õlut ei saa pea kusagil, kus pead vaatama et ise särki ära ei võta ja hoidku jumal kui su kaasa liiga palju ihu näitab. Rääkimata inimõiguste rikkumisest riigis.
Palun käige kõik perse kes räägivad et poliitika ja sport peavad lahus olema. Need on igatpidi seotud ja selline on elu. Deal with it.
Aga kõige selle juures ma loodan et selliseid artikleid tuleb pidevalt iga jalka artikli kõrvale, et ei oleks nagu Venemaa MMiga kus "keskenduti jalgpallile mitte poliitikale" ja pärast MMi Venemaa lihtsalt kisas igal pool vaadake kui hästi me hakkama saime, kõik on meiega rahul, meie stiil ja poliitika on kõige õigem... jne. Siis küll enam sport ja poliitika lahus ei olnud.
Aga kui neid artikleid tuleb, mis ei lase unustada ja dialoogil minna mujale, siis äkki... äkki tulevikus ei anta korraldust riigile, kuhu lihtinimene ei saagi mängu vaatama minna, kui just ei taha suurt laenu võtta, et maksta 9000 eurot öö eest hotellis.
ElectroBlast   •  
(85.29.21.***)
Infantino karjäär on muidugi vägev olnud, loosimis pottide vahelt FIFA presidendiks. Marchetti oli kindlasti kurb kui too jättis pallid maha :D
Taavi Lukk   •  
(90.191.57.***)
Ton666
See et sa seal õlut ei saa, või ennast paljaks kiskuda ei tohi ei ole meie asi öelda. Nende riik ja nende seadused/reeglid!
Asi on selles, et miks see üritus seal toimub. See on taunimist väärt.

Sisene
MM-ILE JOON ALLA
TAKTIKAPOOL
MM 2022 | Prantslaste koera matmispaik on teada, kui neli meest tegid kokku sama palju kui üks argentiinlane?
MESSI ON MAAILMAMEISTER!
Luup peale | See oli Messi õhtu. See oli Messi mäng. See oli Messi MM. Ja see on Messi jalgpall
Päeva klõpsud | Tõrje rinnaga, valel ajal vales kohas, kauaoodatud kohtumine kallimaga
PIKK ETTE
Pikk ette (ja MM-ile) | Premium liiga elav legend Jürgenson Messist sõltuva Argentina võtmemehest: kas tunneksid ta Viru tänaval ära, kui tuleks vastu, Mäki kott käes?
PRONKSIMÄNG
Päeva klõpsud | Horvaatia võitis pronksi, mängijad tähistasid oma maimukestega
KUIDAS MÕISTA ÜLLATUST?
Siim Pulst | On see siis üllatuste MM või ei ole? Neli eri lähenemist, neli eri vastust
Ott Järvela | Cristiano Ronaldo kaotas lahingu, aga on sõja juba ammu ja mitu korda võitnud
JANURUBRIIK
Suur õllejaht Katari MM-il. Kust õlut saab, palju maksab ja kes seda joob?
MM-PÄEVIK

Soccernet.ee ajakirjanikud avaldavad MM-päevikus turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

https://www.zone.ee/
https://soccernet.ee/artikkel/arsenal-taitis-heina-soovi
20. sept
https://soccernet.ee/artikkel/graafikud-kolmveerand-hooajast-selja-taga-mille-pinnalt-voib-eesti-saada-uue-euroklubi
21. sept
https://soccernet.ee/artikkel/tohver-eksis-brightoni-eurodebuudil-suurelt-ajax-ja-marseille-korraldasid-varavapeo
22. sept
https://soccernet.ee/artikkel/loe-jarele-barcelona-korraldas-havitustoo-city-ja-psg-arkasid-hilja-lazio-varavavaht-loi-varava
20. sept
https://soccernet.ee/artikkel/pohlak-kinnitas-alaliidu-toetust-haberlile-me-ei-ole-puusalt-tulistajad
21. sept
https://soccernet.ee/artikkel/loe-jarele-andre-onana-kakk-vallandas-varavatesaju-milles-bayern-loi-rohkem
21. sept
https://soccernet.ee/artikkel/vaata-jarele-eesti-koondis-voitles-kasahstanilt-valja-vaid-punkti
22. sept
https://soccernet.ee/artikkel/hojlundite-pidupaev-kaks-perepoega-debuteerisid-samal-paeval-meistrite-liigas-kolmaski-polnud-kaugel
21. sept
https://soccernet.ee/artikkel/neli-kohta-kukkunud-eesti-koondis-mahub-fifa-tabelis-napilt-pohja-korea-ette-viimase-15-aasta-pohi-laheneb-ahvardavalt
21. sept
https://soccernet.ee/artikkel/otsepilt-kas-kaks-needust-murdnud-debutandiga-kalev-saab-flora-vastu-jagu-ka-kolmandast
22. sept
MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp