FIFA president alustas pressikonverentsi tunnise (!) õigustava monoloogiga (5)

FIFA president Gianni Infantino. Foto: Scanpix / Reuters / Matthew Childs

Rahvusvahelise jalgpalliliidu (FIFA) president Gianni Infantino andis täna hommikul Dohas pressikonverentsi. Enam kui poolteist tundi kestnud ürituse jooksul ei öelnud Infantino midagi üllatavat, vaid lülitas sisse endale tavapärase õigustava kõneviisi.

Pressikonverents algas Infantino ühetunnise (!) monoloogiga, mille enim kõlapinda leidnud osaks oli šveitslase repliik: "Täna tunnen end katarlasena. Täna tunnen end araablasena. Täna tunnen end aafriklasena. Täna tunnen end geina. Täna tunnen end puudega inimesena. Täna tunnen end võõrtöölisena."

Pea tund aega hiljem, kui jõuti küsimusteni, oli just see repliik esimese küsimuse allikaks. BBC ajakirjanik Dan Roan märkis, et Infantino repliik tekitas koheselt sotsiaalmeedias väga palju vastukaja ning mitmed seksuaalvähemuste esindajad kritiseerisid seda.

Infantino vastus: "Kui jätaksime kõrvale kõik riigid, kus leidub diskrimineerivaid seadusi, mängiksime jalgpalli sinuga kahekesi. Minu meelest on tõene, et jalgpall ühendab maailma ja inimesi. Homoseksuaalsed inimesed on Kataris teretulnud."

Võtmes, et jalgpall ühendab maailma ja inimesi ning et ka Euroopal on põhjust inimõiguste osas ajaloolises plaanis peeglisse vaadata, rääkis Infantino pressikonverentsi jooksul palju. Järgnevalt mõned näited repliikidest, mida ta oma ühetunnise monoloogi jooksul esitas.

  • "Mul on tõesti keeruline mõista kriitikat. /…/ Reformid ja progress võtavad aega. Euroopas võttis see sadu aastaid. Ainuke viis tulemusi saavutada on dialoog, mitte solvangud. /…/ Ma ei taha kedagi õpetada, vaid tõden lihtsalt, et agenda on põhjalikult ebaõiglane."
  • "Ühekülgne moraalilugemine on silmakirjalik. Mind paneb imestama, miks keegi ei märgi ära alates 2016. aastast Kataris aset leidnud progressi. Katar on valmis ja sellest tuleb kõigi aegade parim MM. Ma ei pea katarlasi kaitsma, nad saavad seda ise teha. Mina kaitsen jalgpalli."
  • "FIFA on globaalne organisatsioon, kellel on 211 liikmesriiki. Igaüks neist on samasugune. Kui saaksime Põhja-Koreas võistluse korraldada, siis prooviksime seda teha. Ainult hõlmamine aitab tuua kaasa muutust. Tahame jääda globaalseks organisatsiooniks, mis ühendab maailma."
  • "Usun jätkuvalt, et algav MM aitab Läänel avada silmi Araabiamaade suhtes."
  • "Kui peate kedagi kritiseerima, siis jätke mängijad ja treenerid rahule. Andke neile võimalus jalgpallile keskenduda. Mina olen kritiseerimiseks olemas. Lööge risti. Ärge kritiseerige Katari ja mängijaid, vaid selle jaoks on olemas mina ja FIFA."

Infantinolt uuriti ka eelmise FIFA presidendi Sepp Blatteri hiljutise avalduse kohta. Nimelt ütles Blatter, et MM-i Katarile andmine oli viga. Tema avaldus polnud üllatav, sest on laialt teada, et Blatteri soov 2010. aastal toimunud valmiste ajal oli anda 2018. aasta MM Venemaale ja 2022. aasta oma USA-le. Tema plaanist õnnestus aga ainult esimene pool.

Infantino vastus küsimusele: "Pole midagi vastata. Ma ei olnud seal, kui otsus tehti. Tol hetkel teati mind kui ühte suuremat FIFA kriitikut (Infantino töötas 2010. aastal UEFA peasekretärina – O. J.). Olen FIFA president alates 2016. aastast ja organisatsioon on seejärel kõvasti muutunud. Kõigis kandideerimis-protsessidesse on praegu sisse kirjutatud inimõiguste aspekt."

* * *

Pressikonverentsi lõpetas Infantino kõrval istudes seda juhatanud FIFA pressiesindaja Bryan Swansoni isiklik märkus. "Istun siin olles Kataris viibiv gei. Oleme saanud korraldajatelt kinnituse, et kõik on teretulnud. Kaalusin pikalt, kas seda repliiki teha, aga leidsin, et see on õige. Tahan rõhutada, et FIFA hoolib kõigist ja on kaasav organisatsioon. Aktsepteerin kõigi arvamusi, ka kriitilisi, aga tahan enda poolt öelda, et kui Infantino ütleb, et me hoolime, siis see on tõsi."

SEOTUD LOOD
5 kommentaari

Ernst Rajasaare   •  
(46.131.26.***)
,,Läbi aegade parim mm.” Mees ajan ikka siukest jama.
purgeenius   •  
(90.190.193.***)
Pole pahaks panna, kui kõik augud raha täis topitud
INCE   •  
(91.129.106.***)
Mis Infantino siis nii valesti ütles ? Täiesti reaalne on olla samaaegselt katarlane, araablane, isegi aafriklane, puudega gei ja lõppkokkuvõtteks võõrtööline. Harjuge ära. Ernevus rikastab !
A. Polõnski   •  
(85.253.118.***)
Mida peaks siis korruptant rääkima?
humorist   •  
(213.180.9.***)
Kogu Euroopa suurrahvaste kuriteod keerati mingi eneseõigustuse tähe all kogu kirju Euroopa kraesse. :|

Sisene
JANURUBRIIK
Suur õllejaht Katari MM-il. Kust õlut saab, palju maksab ja kes seda joob?
Pikk ette (ja MM-ile) | Aivar Pohlak Katarist, kultuurist, lendamisest, enesearengust, rünnakutest: mul on mõjukaid vaenlaseid
PUNAROHELISED VEERANDFINAALI
Memo staadionilt | Pole Ronaldot, pole probleemi! Portugal alustas jahti MM-tiitlile, sest nüüd kardavad neid kõik!
BRASIILIA HULLAS
Memo | Samba alaku ja horvaadid värisegu! Brasiilia astus tantsusammul üle Lõuna-Korea
JAAPAN LANGES
OTSE KATLAST
Pikk ette (ja MM-ile) | Katarist eluga tagasi: Argentina fännid lõid metroo kõlama, lösutav Infantino tülgastas
JUTUD BARUTOGA
Kataris omade võitu nautinud Kaido Höövelson: kui Jaapan võidab, siis tänu samurai-hingele!
INGLASED KAHEKSA HULGAS
Memo | Kolm Lõvi murdsid senegallased maha, kuningaks tõusis Bellingham
LES BLEUS
MÕTTED
JÄRVELA KATARIS
PÕNEVAT
MM 2022 | Aitab tühjast lobast! Millisest liigast tulevad kõige kõvemad jalgpallurid?
TAKTIKANURK
MM-i taktikanurk | Pallivaldamise purustatud müüt ja Hispaania – Saksamaa nauditav ajugümnastika
MÕTTED
PIKK ETTE (JA MM-ILE)
Pikk ette (ja MM-ile) | Tarmo Tiisler sõitvast katusest, Õnne tänava Almast, Kinoteatrist ja kommenteerimisest: see võib jääda mu viimaseks jalkaturniiriks
MM-PÄEVIK

Soccernet.ee ajakirjanikud avaldavad MM-päevikus turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
/artikkel/maroko-kukutas-penaltitega-hispaanlased-ronaldo-asendusmees-saras-kaabutrikiga
6. dets
/artikkel/aasia-on-audis-brasiilia-tegi-korealased-pihuks-ja-pormuks-horvaatia-sai-jaapanlastest-penaltitega-jagu
5. dets
https://soccernet.ee/artikkel/pikk-ette-ja-mm-ile-aivar-pohlak-katarist-kultuurist-lendamisest-enesearengust-runnakutest-mul-on-mojukaid-vaenlaseid
7. dets
https://soccernet.ee/artikkel/levadiast-lahkunud-jurgenson-kui-serbiasse-satun-siis-tean-et-mind-voorustatakse-vaga-viisakalt-ilma-mingisuguste-eelarvamusteta
7. dets
/artikkel/kataris-omade-voitu-nautinud-kaido-hoovelson-kui-jaapan-voidab-siis-tanu-samurai-hingele
5. dets
https://soccernet.ee/artikkel/kristjan-jaak-kangur-kes-kull-aitaks-kuninga-vaarikalt-everesti-tipust-alla
6. dets
https://soccernet.ee/artikkel/paide-linnameeskond-taiendas-ridu-talendika-noormangijaga
7. dets
/artikkel/memo-staadionilt-pole-ronaldot-pole-probleemi-portugal-alustas-jahti-mm-tiitlile-sest-nuud-kardavad-neid-koik
6. dets
/artikkel/fernando-santos-tutvustas-valemit-kuidas-ta-pingile-jaetud-ronaldoga-endiselt-hasti-labi-saab
7. dets
/artikkel/wenger-kes-tuli-mm-ile-poliitikat-tegema-see-porus-austraallased-piinlik-jutt
6. dets