Katari kisakoor, armas waka-waka ja sama jutt mitu korda ehk viimased 90 minutit enne avavilet Al Bayti staadionil (1)

MM-finaalturniiri avatseremoonia enne Katari ja Ecuadori mängu. Foto: Scanpix /  Robert Michael / DPA

Jalgpallivõistluste avatseremooniad on pikki aastaid olnud pilkeobjektiks. Olümpiamängude juurde lahutamatult ja loomulikult kuuluv šõu on jalgpalli jaoks jätkuvalt pigem võõrkeha. Aga Katari MMi avapauk viitas, et viimase aastakümne jooksul saadud õppetunnid on kõrva taha pandud.

Nimelt muutuvad jalgpallivõistluste avatseremooniad talutavaks – just seda sõna on asjakohane kasutada –, kui nad ei veni ja pakuvad äratundmisrõõmu. Neist kahest punktist peeti Kataris kinni, sest kogu etendus piirdus 30 minutiga ning kuulis ka vana head "Waka-wakat". Soccernet.ee dokumenteeris 90 avavilele eelnenud minuti jooksul Al Bayti staadionil juhtunud. Ja lisas omalt poolt mõned kommentaarid.

– 90 minutit | 1998. aasta maailmameister Marcel Desailly toob publikule imetlemiseks MM-karika, mis pannakse seejärel peitu Louis Vuittoni kohvrisse (sellesse samasse, mille peal Lionel Messi ja Cristiano Ronaldo ühes väga ägedas reklaamis malet mängisid).

Publikut, kellele MM-karikat näidata, on silma järgi hinnates umbes poole staadioni jagu. Ülemisel tasandil on rohkem tühje kui täidetud kohti. Keskmisel ehk VIP-tasandil, kus asuvad loožid, istub toolidel mõni üksik pealtvaataja, mis on aga loogiline, sest ilmselt on nad siseruumides looži hüvesid nautimas.

Alumisel tasandil on enamik kohti täidetud. Meeldivalt suur on Ekuadori särkides pealtvaatajate arv, mis pole aga üllatav arvestades eelmisel õhtul FIFA fännifestivali avaüritusel avanenud vaatepilti, kus tooni andsid just erinevate Lõuna-Ameerika riikide fännid. Kusjuures leidus ka neid, kelle kodumaa MM-il ei osale (Paraguai ja Peruu).

– 85 minutit | Suurel ekraanil näidatakse tribüünile saabunud emeriit-emiiri Hamad bin Khalifa Al-Thanit, kes lehvitab ja võetakse vastu suure ja sooja aplausiga. Mõned minutid hiljem saabub emiir Tamim bin Hamad Al-Thani. Temaga koos FIFA president Gianni Infantino, kelle kaameraaeg viimase 48 tunni jooksul on ületanud normaalse jalgpallisõbra taluvuspiiri.

– 79 minutit | Viie Oscari omanik Morgan Freeman hakkab sisestusjõulise häälega rääkima juttu, mis annab mõista, et jalgpalli nimel tuleb kõik – eranditult kõik! – erimeelsused unustada. Etenduse esimeses faasis on Freemani lavapartneriks suunamudija Ghanim al Muftah, 20-aastane jalgadeta sündinud katarlane, kel Instagramis 3,2 miljonit jälgijat.

– 71 minutit | Algavad erinevad popurriid, mis osutuvad avatseremoonia kõige vahvamaks osaks. Esmalt popurrii erinevate riikide fännilauludest, mille ajal tantsivad platsi keskel 32 hiiglaslikku mängusärki. Järgneb MM-laulude popurrii, mille kokkuvõtteks tuleb tõdeda, et proovitagu ja ponnistatagu kuidas tahes, aga Shakira 2010. aasta "Waka-wakale" ei saa vastu mitte miski!

– 63 minut | Areenile saabuvad kõik varasemad MM-i maskotid, alustades 1966. aasta MM-i sümboliks olnud lõvi Willie’ga. Kireva seltskonna seast kõige ägedamat valides jääb silm paramatult peatuma 1998. aasta MM-i kukepoiss Footixil. Maskottide segmendi lõpetab Katari MM-i maskoti La’eebi ilmumine, mis võetakse vastu suure aplausiga.

– 54 minutit | Freeman peab uue kõne. Teemaks endiselt see, kuidas jalgpall ühendab. Millele järel võtab sõna emiir. Araabiakeelse jutu staadioni monitoridele kuvatud ingliskeelse tõlke järgi otsustades oli emiiri kõne lühike, konkreetne ja etteaimatav. Riigipea tervitas kõiki külalisi, rõhutas veel kord jalgpalli ühendavat võimet ja soovis meeskondadele edu. Seejärel tõusis väljaku keskele Katari MM-i kõrge kullast sümbol, taevasse lasti saluut ja 50 minutit enne avavilet oli tseremoonia läbi.

– 49 minutit | Oma võistlusega alustavad tööliste brigaadid, kelle ülesanne on plats kibekiiresti ära kraamida. Töö on tehtud kolme minutiga (selgelt näha, et trenni on tehtud kõvasti, sest süsteem toimib veatult). Enne veel, kui katted lõplikult eemaldatud, saabuvad Ekuadori abitreenerid tähiseid maha panema ja õige pea teevad nad seda niisketes tingimustes, sest sisse lülitatakse 15 kastmisaparaati.

– 43 minutit | Meeskonnad saabuvad soojendusele ja tribüünidel on nüüd tühje kohti märgata juba keeruline. Katari publik istub pressisektori lähedal asuvate inimeste põhjal otsustades marurahulikult ja ootab matši algust. Süüakse pähkleid, juuakse limonaadi, näpitakse telefoni, aetakse naabriga juttu. Ekuadori fännisektor on samas häälekas.

– 22 minutit | Vasakpoolse värava taga pikalt täiesti tühi olnud sektor on täitunud. Ilmneb, et seal asuvad Katari fännid, kes ei kanna mitte tavalise katarlase riietust (valge rüü), vaid koondise fännisärke. Ilmselgelt on tegu professionaalidega, sest laulud-hüüded-koreograafia pole spontaansed, vaid õpitud. Õhku jääb küsimus, kas tegu on palgatud šõugrupi või lihtsalt pühendunud inimestega?

– 17 minutit | Meeskonnad lahkuvad soojenduselt, platsi hakatakse uuesti kastma ning väljaku kõrvale tuuakse valmis suured lipud, mis rivistuse eel ja ajaks platsile laiali tõmmatakse. Tegu on efektse elemendiga, mida suurturniiridel juba mõnda aega kasutatakse. Visuaal on tähtis ja paarikümnemeetrise diameetriga lipud näevad suursugused välja.

– 8 minutit | Mikrofon antakse (jälle!) Infantinole, kes räägib esmalt araabia ja siis hispaania keeles ehk kahe meeskonna emakeeltes. Seejärel ütleb šveitslane inglise keeles lause, mille kuulmise peale võis mürki võtta: "Tere tulemast tähistama jalgpalli, sest jalgpall ühendab maailma."

– 1 minut | Hümnid kuulatud, küsin kõrval istuvalt Soome kolleegilt, mis ta tulemuseks pakub? "Ekuador võidab 1:0," ütleb ta. Vastan, et loogiliselt võttes peaksid nad tõesti võitma. Aga mine sa seda Katari meeskonda tea. Paari päeva eest levima hakanud jutud Ekuadori meeskonna ära ostmisest osutusid infooperatsiooniks, ent meeskonda on pikki aastaid ainult selleks võistluseks ette valmistatud. Äkki on täkke pandud?

0 minutit | Kohtunik Daniel Orsato vilistab mängu avatuks enne, kui staadioniteadustaja oma stardiloendusega valmis jõuab. Seega võib öelda, et 22. MM-finaalturniir algas neli sekundit enne ettenähtud aega. Maailmameister selgub 18. detsembril.

1 kommentaar

raudidas   •  
(194.150.65.***)
Kas MMil mängimiseks peab olema vaktsineeritud koroonahaiguse vastu?

Sisene
MM-ILE JOON ALLA
TAKTIKAPOOL
MM 2022 | Prantslaste koera matmispaik on teada, kui neli meest tegid kokku sama palju kui üks argentiinlane?
MESSI ON MAAILMAMEISTER!
Luup peale | See oli Messi õhtu. See oli Messi mäng. See oli Messi MM. Ja see on Messi jalgpall
Päeva klõpsud | Tõrje rinnaga, valel ajal vales kohas, kauaoodatud kohtumine kallimaga
PIKK ETTE
Pikk ette (ja MM-ile) | Premium liiga elav legend Jürgenson Messist sõltuva Argentina võtmemehest: kas tunneksid ta Viru tänaval ära, kui tuleks vastu, Mäki kott käes?
PRONKSIMÄNG
Päeva klõpsud | Horvaatia võitis pronksi, mängijad tähistasid oma maimukestega
KUIDAS MÕISTA ÜLLATUST?
Siim Pulst | On see siis üllatuste MM või ei ole? Neli eri lähenemist, neli eri vastust
Ott Järvela | Cristiano Ronaldo kaotas lahingu, aga on sõja juba ammu ja mitu korda võitnud
JANURUBRIIK
Suur õllejaht Katari MM-il. Kust õlut saab, palju maksab ja kes seda joob?
MM-PÄEVIK

Soccernet.ee ajakirjanikud avaldavad MM-päevikus turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

https://www.zone.ee/
https://soccernet.ee/artikkel/ametlik-nomm-teenis-oma-karjaari-esimese-valislepingu
25. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/fotod-sveitsi-klubi-varavavahiga-kokku-porganud-flora-rundaja-mang-loppes-peavigastuse-tottu-haiglas
26. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/ametlik-tammekas-lepinguta-jaanud-kogenud-aaremangija-liitus-vaprusega
26. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/ainsalu-lopetas-hollandi-esiliigaklubiga-koostoo
25. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/allkirjad-olemas-levadia-solmis-mls-is-manginud-keskkaitsjaga-kaheaastase-lepingu
26. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/sorga-loi-lokomotivi-eest-oma-esimese-varava
24. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/pohimehi-sveitsi-parima-jaoks-hoidnud-flora-kaotas-napilt-sealse-korgliiga-eelviimasele
25. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/hooajaks-valmistuv-kalju-alistas-lopusekundite-varavast-valitseva-lati-meistri
25. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/rauno-sappinen-koige-raskem-jalgpalluri-ameti-juures-on-olukord-kui-sa-ei-mangi
25. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/pea-terve-poolaja-juhtinud-flora-jai-sveitsi-tippklubile-lopuks-selgelt-alla
26. jaan
MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp