Videokohtunik | Käed ümber ja käed õhus: mis on ikkagi penalti ja mis pole? (1)

"Videokohtunik" vaatleb seekord Premium liiga viienda vooru põnevamaid olukordi. Kalevi ja Vapruse mängus sikutati ühte- ja teistpidi, aga kes alustas? Kolmes mängus nõuti käemängu eest penaltit, aga see määrati vaid kahes. Miks?

Viiendas voorus tegid videokohtunikud kokku 26 olulisemat kontrolli ja seekord osutus peamiseks märksõnaks karistusalas toimuv. Voor pakkus hästi võrreldavaid olukordi nii karistusalas vastase kinnihoidmise kui ka käega mängu osas.

Kalev teenis Vapruse vastu penalti, aga Vaprus Kalevi vastu mitte. Nagu selgub, olid otsused õiged, aga telepilt tekitas omajagu segadust. Paidel ja Narva Transil karistusalas kätega õnne polnud, Nõmme Unitedil seevastu küll.

Väljavalitud olukorrad:

1. Mis sa kallistad!

Mis mäng? Premium liiga 5. vooru kohtumine Tallinna Kalev - Pärnu Vaprus (3:1) 7. aprillil.
Mis juhtus?
 63. minutil murdis karistusalasse Kalevi poolkaitsja Aleksandr Švedovski, teda üritas peatada Kalevi kaitsja Martin Käos. Kontakti tulemusena Švedovski kukkus.
Milline oli otsus? Peakohtunik Kristo Tohver määras Kalevi kasuks penalti.
Miks intsident tähtis oli? Penalti realiseerinud Kalev sai kätte kaheväravalise eduseisu.

2. Aga kes alustas?

Mis mäng? Premium liiga 5. vooru kohtumine Tallinna Kalev - Pärnu Vaprus (3:1) 7. aprillil.
Mis juhtus?
 Sama mängu 74. minutil oli Vaprusel kasutada nurgalöök. Värava ees võitlesid koha eest kalevlane Marek Kaljumäe ja pärnakas Robin Limberg, mõlemad kukkusid maadluse tulemusena.
Milline oli otsus? Peakohtunik Tohver lasi mängul jätkuda, ent videokohtunik Grigori Ošomkov kutsus ta ekraani juurde olukorda üle vaatama. Tohver fikseeris kordusi nähes vea Limbergile.
Miks intsident tähtis oli? Vaprus ei saanud penaltit, mis võimaldanuks neil kaotusseisu minimaalseks vähendada.

3. Lehvitad korra ...

Mis mäng? Premium liiga 5. vooru kohtumine Paide Linnameeskond - Kuressaare (3:1) 6. aprillil.
Mis juhtus?
 6. minutil lõi Kuressaare poolkaitsja Artjom Jermatšenko karistusala joonelt peale. Paide kaitsja Dehninio Muringen blokeeris löögi käe abiga.
Milline oli otsus? Peakohtunik Grigori Ošomkov lasi mängul jätkuda, kuid videokohtunik Kevin Kaivoja suunas ta ekraani juurde olukorda üle vaatama ning Ošomkov määras Kuressaare kasuks penalti.
Miks intsident tähtis oli? Kuressaare sai võimaluse kohtumist varakult juhtima asuda.

4. ... ja teistki korda.

Mis mäng? Premium liiga 5. vooru kohtumine FC Flora - Narva Trans (4:3) 6. aprillil.
Mis juhtus?
 38. minutil oli Floral kasutada nurgalöök. Pall jõudis Transi kaitsja Irieni, tabas tema kätt ning löödi seejärel karistusalast minema.
Milline oli otsus? Peakohtunik Joonas Jaanovits lasi mängul jätkuda, aga videokohtunik Tanel Üprus suunas ta kordusi vaatama. Ekraani juurest naastes määras Jaanovits Flora kasuks penalti.
Miks intsident tähtis oli? Flora realiseeris penalti ja asus avapoolaja lõpu eel mängu juhtima.

5. Aga kolmas ei ole penalti!

Mis mäng? Premium liiga 5. vooru kohtumine Nõmme United - Tartu Tammeka (2:1) 5. aprillil.
Mis juhtus?
 75. minutil üritas Tammeka ründaja Ahmed Adebayo Basher anda nurgalöögi järel peaga söötu tagasi väravaesisele. Pall tabas Unitedi kaitsja Karl Läänelaiu kätt.
Milline oli otsus? Peakohtunik Martti Pukk lasi mängul jätkuda. Videokohtunik Kristjan-Eric Lääne uuris olukorda, kuid penaltiväärilist rikkumist ei tuvastanud.
Miks intsident tähtis oli? Penalti määramise korral olnuks Tammekal võimalus haarata kaheväravaline eduseis.

***

"Videokohtunik" võtab kolmandat Premium liiga hooaega järjest pulkadeks igas voorus kõige rohkem kõneainet tekitanud olukorrad. Miks langes otsus nii ja mitte teisiti? Kas kohtunikud panid täppi või vääratasid? Kõigele sellele annab "Videokohtunik" vastuse.

Rõhutame, et olukordade järelanalüüs nõuab oma aja, mistõttu vaatab "Videokohtunik" igal nädalal tagasi neile Premium liiga mänguepisoodidele, mis sündisid väljakutel eelnenud nädalal. Videokohtunike otsuste tagamaid selgitavad EJL-i kohtunikud eesotsas kohtunike osakonna juhi Hannes Kaasiku ning ka euroväljakutel korda hoidva Kristo Tohveriga.