Memo | 27 üleminutit kriipisid iraanlaste haavad sügavamaks, VAR pakkus siiski ka plaastri (0)

Inglaste jaoks algas MM väravarohkelt. Foto: Scanpix / Lemmy K. / SIPA

Inglismaa alistas B-grupi avamängus Iraani väga kindlalt. Võimsa võidu kõrval jäid aga kõlama ka iraanlaste puuriluku raske vigastus ning kohtunikebrigaadi vastakad otsused, mis venitasid ühepoolse matši koguni pea kahe tunni pikkuseks.

Oodatult läks mäng kibekiirelt Inglismaa kätte, kes hakkas esimesi võimalusi noolima. Lust ei saanud kaua kesta, sest juba üheksandal minutil põrkas Iraani kindamees Alireza Beiranvand oma tiimikaaslasega kokku. Vops oli nõnda tugev, et iraanlane pistis esialgu rinda tugeva ninaverejooksuga. Saanud tohterduspausi järel puhta särgi selga, proovis ta matšiga ka jätkata. Tugev peapõrutus tegi siiski oma töö ning loetud minutid hiljem vahetati mees Seyed Hossein Hosseini vastu välja.

Pikk mängupaus inglastele suures pildis tüli ei tekitanud, sest pooltunni täitumise järel virutas Harry Maguire nurgalöögist tulnud palli latti. Kolm minutit hiljem keerutas Luke Shaw aga sääraselt, et Dortmundi Borussia nooruk Jude Bellingham kerkis kõige kõrgemale ja koksas mänguvahendi peaga ristnurka - 1:0.

43. minutil saatis Luke Shaw palli nurgalöögist värava alla, Harry Maguire sutskas selle edasi kõrval olnud Bukayo Sakale ja 21-aastane Arsenali mees kõmmutas otse - 2:0. Avapoolaja viimase tabamuse sepistasid Harry Kane ja Raheem Sterling üheskoos, viimane mees virutas palli ka võrku - 3:0. 14 üleminuti järel saadi riietusruumi vaheajamõtteid mõlgutama.

Teisel poolajal hoidis Inglismaa küllaltki sarnast kurssi. 63. minutil leidis Sterling kasti äärest Saka, kes võttis kolm meest ette ja keerutas palli taaskord väravasse - 4:0. Säärane väravalust mõjus inglastele aga uinutavalt, sest kaks minutikest hiljem leidis Ali Gholizadeh kaitsjate taha terava läbisöödu ning Mehdi Taremi põrutas ühe tagasi - 4:1. Siis oli lava taas Inglismaa päralt, kui vahetusest sekkunud Marcus Rashford kergete nõksude järel 49 sekundiga viienda lükkas - 5:1. 89. minutil vormistas Jack Grealish Callum Wilsoni täpse söödu ära - 6:1.

Viimased 13 (!) minutit tõid lohutuse taas Iraani õuele. Nimelt märkas VAR, et Morteza Pouraliganji sakutati karistusalas ebaausate võtetega maha ning määras penalti. Taremi ootas ja ootas ning lükkas palli kindlalt väravanurka - jah, 6:2. Ning MM-i hiliseim värav (välja arvatud lisaajal) oli sündinud.

Pöördehetk | Võimsaima viskekäega puuriluku Alireza Beiranvandi saatuslik vigastus. Juba enne MM-i oli teada, et Iraani üheks trumbiks võiks olla 30-aastase Beiranvandi kõva viskekäsi. Nimelt kuulub talle põnev Guinnessi rekord, sest on visanud väravavahina kohtumises palli kõige-kõige võimsamalt - 61 meetri ja 26 millimeetri kaugusele.

See trump nulliti omade poolt ära juba kiirelt, sest üheksandal minutil rammis Majid Hosseini puuriluku maha ning alates 20. minutist mängiti oma seitsmenda koondisematši pidanud Seyed Hossein Hosseini "kindlate käte" abil. Need muidugi ülemäära kindlateks ei osutunud, sest võrku jõudis kuus palli.

Võib uskuda, et Beiranvandi vigastus ja pikk tohterduspaus jätsid jälje Iraani mängule. Tõsi, vast ka Inglismaa mängule, aga kuna neil kulges algus krampsakalt, siis polnud sellest supist välja tulemisega mingit häda. Iraanil aga küll, sest nende enam kui 50 matši pidanud puurilukk läks peapõrutuse tõttu vahetusse. Ühest otsas mure tõsiselt vigastada saanud tiimikaaslase, aga ka ebakindlus vahetusest toodud mehe pärast võisid Iraani pepulikukkumises olulist rolli mängida.

Üllatus | 27 üleminutit, millest kümme anti pausivaesel teisel poolajal. Polnud ime, et avapoolajale anti 14 minutit lisaks. Juba kümmekond neist sündis eelpool kirjeldatud vigastuspausi tõttu. Teisel poolajal midagi säärast ei juhtunud, mõned vahetuspausid ja kerged kosumised on ikka jalgpallimängu lahutamatu osa. Üllatus oli aga suur, kui 90 minuti täis tiksumise järel ilmus ekraanile pluss ja 10. Mille arvelt?

Eks seda saaks vaadata ühe ja teise külje alt. Kuna ka varasemalt on välja arvutatud, et jalgpallikohtumises püsib pall mängus keskmiselt 50-60 minutit, siis võiks säärane lisa isegi adekvaatsena tunduda. Teisalt ei ole me harjunud nägema, et üleminutite arvelt mänguaega niimoodi tagasi hakatakse tegema. Eriti ka kohas, kus seis on küllaltki kindlalt kivisse ära raiutud. (Ka "Aktuaalne kaamera" pidi seetõttu ju ootama!) Ka ei tundu kümme lisaks antud minutit proportsionaalne avapoolaja 14 minutiga võrreldes. Kokkuvõttes mängiti muidugi 13 minutit lisaks, sest VAR-i abiga anti Iraanile penalti, mille Mehdi Taremi ka realiseeris.

Staar | Bukayo Saka. Septembris 21-aastaseks saanud Saka lustis terve mängu jooksul hoolega. Tegelikult tegid seda kõik inglased. Küll aga virutas Arsenali nooruk kaks olulise kaaluga väravat. Esimese peale juhtväravat, mis andis kinnitust, et mäng läheb aina kindlamalt inglaste pihku. Teise aga 62. minutil, mis juhatas sisse teise kolmveerandtunni tralli. Nüüd on Sakal 21 mänguga kuus väravat, millest kaks on sündinud MM-il. Pole üldse paha. Eriti veel ka olukorras, kus ka läbi aegade suurimal väravakütil Wayne Rooneylgi pole MM-idelt ette näidata kahte tabamust.

Ilus hetk | Väravad. Võta üks ja viska teist, aga kõige eredamalt jääb meelde Bukayo Saka esimene tabamus. Alustuseks Luke Shaw' tsenderdus kasti, mille Harry Maguire väga lihtsa peakõksuga seltsis prii mehena oodanud kaaslasele edasi kõksas. Niisiis virutas mänguvahendi mugavalt ette saanud Saka ühega, kerge ripsakas latist ning juba võrk sahiseski. Lihtne.

Tsitaat | "Vajasime sellist head starti. Enne turniirile tulekut ei näidanud me oma parimat mängu, mis tekitas palju spekulatsioone Inglismaa koondise vormi kohta. Näitasime kõigile, kui palju kvaliteeti meil on ja mida suudame teha." Kuna Inglismaa sai Rahvuste liigas kirja kolm viiki ja kolm kaotust, siis kukuti A-tasandilt välja. Säärane vorm tõotas justkui halba, kuid esialgu on inglastel kõik päris hästi. Seda kinnitas ka Bukayo Saka öeldu.