Luup peale | See oli Messi õhtu. See oli Messi mäng. See oli Messi MM. Ja see on Messi jalgpall (6)

Maailmameister Lionel Messi. Jalgpall on nüüd valmis. Foto: Scanpix / Reuters / Carl Recine

Jalgpall on lõplikult valmis. Midagi võrratumat, kui Argentina ja Prantsusmaa meeskondade poolt Lusaili staadionil 88 966 pealtvaataja ees mängitud MM-finaal, pole selle mängu raames võimalik välja mõelda. Imeline duell lõppes Argentina võiduga penaltiseerias pärast 3:3 viiki. Lionel Messi on maailmameister ja väga paljud inimesed selle üle lõputult õnnelikud.

Messi sai 2022. aasta MM-finaalturniiri keskseks persooniks juba paar aastat tagasi, kui sai selgeks, et peatreener Lionel Scaloni juhtimisel on Argentina meeskond küpsemas võiduvõimeliseks üksuseks. Lionel Messi oli võitnud ju kõik võimaliku peale MM-i ja kõik said aru, et 35-aastase üldtunnustatud geeniuse jaoks on see jalgpalli kõige ihaldatuma trofee osas viimane võimalus.

Argentina turniir algas šokk-kaotusega Saudi Araabiale, mis tähendas, et iga järgmine matš oli nende jaoks finaal – kaotus tähendanuks kojusõitu ja (Messi) unistuse purunemist. Nende finaalide jooksul väristas Argentina mitu korda. Mehhiko vastu, Austraalia vastu ja eriti võimsalt Hollandi vastu.

Kõige suurem väristamine jäeti aga finaaliks, kus kindlana tundunud MM-tiitel Prantsusmaa vastu korduvalt maha mängiti. Lõpuks päästeti endale penaltiseeria ainult tänu Emiliano Martinezi 120+3. minuti tõrjele, mis on väravavahtide ametiühingu üksmeelsel hinnangul soorituse hetke, kaalukust ja kvaliteeti arvestades jalgpalliajaloo parim tõrje.

Penaltiseerias töötles Martinez prantslaste lööjaid ebasportlikkuse piiri ületades, aga seda jalgpalliajalugu mäletama ei jää. Sinna kirjutatakse Argentina kolmas MM-tiitel ja penaltiseeria 4:2 võit. Ning igavene aupaiste, unustamatud mälestused ja piiritu rõõm. Argentina riik ja rahvas võtavad jalgpalli isiklikult. See on nende kõigi oma koos võlu ja valuga.

Valu, mis oleks argentiinlasi vallanud, kui nad poleks suutnud Lionel Messit maailmameistritiitlini aidata, jäänuks neid kriipima igavesti. Terve Argentina tundis, et nad on Messile MM-tiitli võlgu ning see võlg õiendati ära. Veerandfinaalis Hollandi ja finaalis Prantsusmaa vastu oli selle jaoks vaja penalteid, mis on teatavasti ennekõike vaimu jõuproov.

Argentinal oli seda, neil oli Messi ja nad on 36-aastase pausi järel maailmameistrid. Messi karjäär on nüüd täiuslik, sest sisaldab jalgpallimaailma kõiki tähtsamaid auhindu. Ta on andnud endast kõik ja võitnud kõik. Sellise perfektsuseni jõuavad väga vähesed sportlased. Ainult erilistest erilisemad. Kui keegi mingil põhjusel veel kahtles, siis Lionel Messi nende sekka muidugi kuulub.

See oli Messi õhtu. See oli Messi MM. See oli Messi mäng. Ja see on Messi jalgpall. Me elame õnnelikul ajal, et sellest kõigest osa oleme saanud.

* * *

Kohtumise esimene poolaeg kuulus Argentinale, kes võitis selle 2:0. Esmalt realiseeris Lionel Messi 21. minutil Angel Di Maria teenitud penalti ja 36. minutil tegi skoori Di Maria ise, kes lõpetas ülimalt kauni kontrarünnaku. Prantsusmaa vastas kahe vahetusega veel enne vaheaja saabumist, millega suudeti mäng stabiliseerida, aga ei enamat. Pealelöökideni jõudmine käis prantslastele üle jõu ka teise poolaja alguses, kus lähemal tundus olevat Argentina kolmas kui Prantsusmaa esimene.

Argentina koondis tähistab 1:0 juhtväravat. Foto: Scanpix / AFP / Giuseppe Cacace

Valitsev maailmameister aga ei andnud alla, vaid vahetas veel, tuues vasakkaitsja kohale poolkaitsja Eduard Camavinga ning äärele Kingsley Comani. Nende kahe mehe toel anti mängule uus vunk. Võitu ootama jäänud Argentina astus sama reha otsa, mis virutas neile vastu nina veerandfinaalis Hollandiga. Liigse passiivsuse tõttu mängiti eduseis maha.

80. minutil realiseeris Kylian Mbappe penalti, mille teenis Randal Kolo Muani. Vaid minut hiljem röövis Kingsley Coman keskväljal palli sellega hooletult ümber käinud Messilt. Järgnes neljast söödust koosnenud välk-kiire briljantne kombinatsioon, mille lõpetuseks virutas Mbappe palli värava alumisse nurka ja seis oli 2:2.

Argentina meeskond oli šokis, fännid veel suuremas. Veel teise poolaja keskel hoogsalt kõlanud nende lemmiklaul "Muchachos, ahora nos volvimos a ilusionar!" oli vaikinud ja maad võtnud kartus, et see hiilgav seis mängitaksegi maha. 90+4. minutil see peaaegu juhtuski, kui Prantsusmaa mängis karistusalas võimaluse Rabiot'le, kelle madalale löögile sai Martinez käed ette.

See oli Argentina koondise väravavahi selle õhtu esimene väga tähtis tõrje. Neid kogunes tema arvele lõpuks kolm. Enne normaalaja lõppu pidi korra hiilgama ka Martinezi kolleeg Hugo Lloris, sest 90+7. minutil meenutas pool tundi varjus püsinud Messi, et on ka endiselt väljakul, saates 20 meetrilt teele pommlöögi, mille Prantsusmaa puurivaht lati alt tõrjus. Lisaaeg.

Kylian Mbappe on teinud 81. minutil seisuks 2:2 ning Argentina kaitsjad on ahastuses. Foto: Scanpix / Chine Nouville / SIPA

Tolle hakatuseks tegi Argentina (alles) oma teise vahetuse, aga mäng muutus Scaloni 103. minuti vahetustega, kui Julian Alvarezi ja Rodrigo De Pauli asemel tulid platsile Lautaro Martinez ja Leandro Paredes. Esimene andis ründemängule uue sihi ja sära, teine taastas normaalaja lõpus täiesti ära kadunud Argentina keskvälja kui üksuse.

Lautaro mõju oli kohene. 105. ja 105+1. minutil avanesid tal suurepärased võimalused, aga Dayot Upamecano kaks hiilgavat blokki päästsid Prantsusmaa, kes oli ise palli võitmise järel rünnakule sööstes jätkuvalt ohtlik, ent samuti ärevaks muutunud. 109. minutil sekkus sündmustesse taas Messi, kes viis Argentina juhtima, kui saatis sihile Lloris supertõrje – lööjaks taas Lautaro! – järel värava ette lahtiseks jäänud palli.

Ent taas mängis Argentina eduseisu maha. 116. minutil blokeeris Gonzalo Montiel karistusalas käega pealelöögi ning kohtumist finaali pingeid arvestades suurepäraselt vilistanud Szymon Marciniak ei löönud põnnama, vaid määras oma selle õhtu kolmanda penalti. Mbappe asus palli taha ja realiseeris löögi. Viik 3:3 polnud aga veel sugugi kõik.

120. minutil kukkus Argentina väravast ülinapilt mööda Mbappe sissepoole vinditav tsenderdus, milleni Kolo Muani napilt peaga ei ulatanud. 120+3. minutil oli Kolo Muani Argentina väravavahiga silmitsi, aga Prantsusmaa juhtvärava hoidis ära eespool mainitud maailma jalgpalliajaloo parim tõrje. 15 sekundit hiljem oli platsi teises otsas šanss ka Lautaro Martinezil, ent pealöök läks mööda.

Penaltiseeria hakatuseks tabasid nii Mbappe kui ka Messi. Siis tõrjus Martinez Kingsley Comani kehva penalti ning tinistas ära ka Aurelien Tchouameni, kes lõi mööda. Argentina tabas kõik oma neli penaltit. Otsustava palli saatis sihile Prantsusmaale lisaaja lõpus penalti kinkinud Montiel. Selline oligi jalgpalli MM-i ajaloo parim mäng. Aga Soccernet.ee tegi mõned tähelepanekud kah:

1. Võimuvahetus kukutas troonilt 1970. aasta MM-i poolfinaali

2018. aasta MM-i ajal andis toona Postimehes töötanud siinkirjutajale intervjuu Saksamaa veteran-ajakirjanik Hartmut Scherzer, kes kajastanud kohapeal kõiki finaalturniire alates 1962. aastast. Temalt lemmikuima MM-i kohta pärides vastas ta momentaalselt: 1970. aasta MM Mehhikos ja põhjendas, et lisaks kõigele muule peeti seal maha MM-ajaloo kõigi aegade parim matš.

Scherzer pidas silmas poolfinaali Saksamaa ja Itaalia vahel, kus Saksamaa lõi 90. minutil 1:1, läks lisaajal 2:1 juhtima, jäi siis 2:3 kaotusseisu, viigistas, aga kaotas lõpuks Gianni Rivera väravast 3:4. Tol matšil on selja taga 52 hiilgavat aastat troonil, aga täna tuli kõrvale astuda. Argentina ja Prantsusmaa – just nimelt nad mõlemad ja üheskoos! – serveerisid MM-ajaloo kõigi aegade parima mängu. Aitäh!

2. Messi püstitas ja Mbappe kordas rekordit

Ükski mõistlik inimene ei tea peast kõiki rekordeid ja ainulaadseid saavutusi, mida Lionel Messi aastate jooksul enda nimele on kahmanud. Statistika põhjalikkus tagab selle loetelu pideva täienemise. See juhtus ka täna, sest Messist sai läbi aegade esimene jalgpallur, kes löönud värava sama MM-finaalturniiri kaheksandikfinaalis, veerandfinaalis, poolfinaalis ja finaalis.

Kaotajate sangar Kylian Mbappe on 22 MM-finaalturniiri jooksul aga alles teine mees, kes suutnud esikohamatšis kübaratriki lüüa. Ainus senine pärineb 1966. aasta MM-finaalist ja kuulub inglasele Geoff Hurstile, kes tegi pärast lisaaja lõppu ja enne penaltiseeria algust Twitterisse postituse: "Suured õnnesoovid Mbappele. Ükskõik, mis nüüd edasi juhtub. Mul on selja taga kaunis aeg!"

Juhtus nii, et Mbappe erinevalt Hurstist MM-tiitlit kübaraga kaasa ei võtnud. Tõsi, see ei tähenda, et Mbappe maailmameister ei oleks. Selle asja vormistas ta ära juba 19-aastasena, mida tasub meeles pidada kõigil, kes tahavad tänase mängu järel võtma hakata seisukohti, kuidas üks on tšempion ja teine tühi koht.

Kylian Mbappe ja Lionel Messi MM-finaalis, mis oli mõlema mehe jaoks teine. Mõlemal on kirjas üks võit ja üks kaotus. Foto: Scanpix / AFP / Antonin Thuillier

3. Angel Di Maria lunastus

Kogenud ääreründaja Angel Di Maria kuulus Argentina põhikoosseisu kõigis kolmes alagrupikohtumises, aga sai Poola vastu vigastada ning oli sunnitud 1/8-finaali Austraaliaga vahele jätma. Veerandfinaalis Hollandi vastu saadeti Di Maria platsile lisaaja viimaseks kaheksaks minutiks. Poolfinaalis alustas ta samuti pingilt, kuhu jäigi. Võib-olla põhjusel, et Argentina edu oli turvaline ja peatreener Lionel Scaloni ei soovinud Di Mariaga finaali silmas pidades riskida.

Igatahes tõusis just 34-aastane Di Maria finaali esimese faasi võtmemängijaks. Ta teenis penalti, millest Lionel Messi Argentina juhtima viis, ja lõpetas 36. minutil kindlalt kontrarünnaku, tehes seisuks 2:0. Di Maria tähistas pisarates. Ilmselt meenusid talle tol hetkel kolme eelneva MM-finaalturniiri jooksul läbi elatud kannatused. Lühidalt öeldes läks Di Maria MM aia taha nii 2010, 2014 kui ka 2018, kusjuures iga kord tehti ta Argentina pettumuse üheks suuremaks patuoinaks.

Oma viimases MM-finaalis oli Di Mariale ette nähtud tähtis roll, mida ta täitis suurepäraselt. Argentina liigutas oma rünnakuteraviku väga selgelt vasakusse äärde, kus Di Maria osavuse ja kiiruse abil mängule vurtsu lisas. Ta mängis 24-, mitte 34-aastasele jalgpallurile omase hooga! Prantsusmaa paremäär Ousmane Dembele ei saanud paremkaitsja Jules Kounde toetamisega hakkama ning tegi Di Maria vastu penaltivea.

Ühtlasi tähendas mängus Di Maria äärel hoidmine, et isegi kui Argentina kaotas palli, tuli Prantsusmaal see oma kardetud vasakäärele Kylian Mbappele toimetamiseks esmalt teise äärde viia. Argentina ründas nii, et pall oleks Mbappest võimalikult kaugel, millega vähendas šanssi, et prantslased oma kõige ohtlikuma mängija kaudu kontrarünnakusse pääsevad.

60. minutil pakkus Di Maria veel ühe võluva hetke, kui vabastas end Prantsusmaa karistusalas imelise pöördega Kounde tähelepanust. Järgnes kaitsjaid läbistanud sööt Lionel Messile, kelle löögi suutsid prantslased siiski nurjata. 64. minutil võeti Di Maria puhkama. Vahetuspink tervitas teda püsti seistes ja aplodeerides. Argentina fännid muidugi kah.

4. Deschamps leidis õige koosseisu alles pärast nelja vahetust

Argentina 2:0 eduseisus ei hakanud valitseva maailmameistri Prantsusmaa peatreener Dider Deschamps ootama ümberkorralduste tegemiseks vaheaega, vaid juba viis minutit pärast Di Maria väravat võeti Dembele ja veerandfinaali sangar Olivier Giroud pingile. Neid asendasid Marcus Thuram ja Randal Kolo Muani. Mbappe liikus tipuründajaks.

Dembele väljavahetamine oli täiesti arusaadav. Kas mõni põhikoosseisu mängija on üldse varem MM-finaalis nii kehva partii teinud? Giroud oli oma ülesandeid täitnud kohusetundlikult ja püüdlikult, aga seda sähvakat, millega kaitsjad üle mängida, ei paistnud temas täna peituvat. Kas põhjuseks vigastus (Prantsusmaa meedia teatel oli Giroud traumaga hädas) või oli meeskonnas probleeme põhjustanud viirus tedagi näpistanud?

Prantsusmaa koondis tähistab Kylian Mbappe 2:2 väravat. Mõlema viigitabamuse järel omas Prantsusmaa ka väga head võimalust võiduvärava löömiseks, aga Emiliano Martinezi tõrjed päästsid Argentina kaotusest. Foto: Scanpix / picture alliance / firo Sportphoto

Aga võib-olla oli Giroud'l koos mõne teise põhitegijaga lihtsalt kehv päev? Sest energiat ja särtsu nappis prantslastel esimese tunni jooksul üle terve välja. Näiteks finaalturniiri säravaimate mängijate sekka kuulunud Antoine Griezmann mõju polnud olematu, aga väiksem kui varem. Comani ja Camavinga platsile toomisega leidis Deschamps üles oma parima koosseisu, mis oli lähedal Prantsusmaale teise järjestikuse MM-tiitli võitmisele.

Miks nii ikkagi ei läinud? Äkki oli võtmenüansiks Rabiot' peapõrutus, mille tõttu tuli keskvälja keskne tegelane 96. minutil välja vahetada? Kahetsuskohti on nii väikeste marginaalide läbi ära otsustatud MM-finaali järel rohkesti ning nende üles leidmine ja fikseerimine ei paranda mitte midagi. MM-finaalis on võitja ja kaotaja. Nagu 2006. aastal, on Prantsusmaa seekord see teine. Täpselt nagu toona, kaotati ka nüüd finaal penaltitega.

5. Mängu parim – Emiliano Martinez

FIFA andis auhinna muidugi Lionel Messile, aga tänase mängu kõige suurem võtmetegelane oli ikkagi Martinez, kelle 90+4. ja 120+3. minuti tõrjed päästsid Argentina kaotusest ning kelle tõrje penaltiseerias tõi Argentinale kolmanda MM-tiitli. Täiesti teenitult võitis Martinez turniiri parima väravavahi eriauhinna ehk Kuldse Kinda.

Argentina - Prantsusmaa 3:3 (2:0, 2:2, 2:2), penaltitega võitis 4:2 Argentina
23. pen., 109. Lionel Messi, 36. Angel Di Maria - 80. pen., 82., 118. pen. Kylian Mbappe