Säranud Messi purustas finaalis ühe rekordi teise järel (0)

Lionel Messi. Kas nüüd ametlikult maailma kõigi aegade parim jalgpallur? Foto: Scanpix / EPA / Tolga Bozoglu

Argentina koondisega närvesööva finaali järel maailmameistriks kroonitud ja võib-olla oma karjääri viimase koondisemängu pidanud Lionel Messi püstitas ühtlasi hulgaliselt erinevaid rekordeid.

Neist esimene langes juba sel hetkel, kui poolakast kohtunik Szymon Marciniak finaali alanuks vilistas. Ühes sellega sai Messist MM-idel enim mänge pidanud mees, sest ta jõudis 26. kohtumiseni. Seni olid Messi ja Saksamaa legend Lothar Matthäus 25 kohtumisega ühel pulgal.

Finaali 23. minutil langes järgmine tipptulemus. Seni oli MM-idel kõige rohkem minuteid (2216) mänginud Itaalia keskkaitsja Paolo Maldini, nüüd viis Messi lisaaja lõpuks need rekordnumbrid 2313 minuti peale.

Sobivalt saatis Messi just selsamal 23. minutil võrku penalti ja avas skoori, mis aitas tal uuele tasemele astuda veel mitmes arvestuses. Alustuseks tõusis ta MM-idel ning EM-idel, Copa Americatel ja Aafrika Rahvuste Karika finaalturniiridel ehk maailmajagude meistrivõistlustel löödud väravate osas ühele pulgale brasiillase Ronaldoga, lisaajal löödud 3:2 värav viis ta aga selleski arvestuses ainuliidriks. Messil on nüüd MM-idel ja Copa America finaalturniiridel kirjas 26 tabamust.

MM-idel on Messi olnud osaline 21 väravas ja seegi on rekord - finaali eel oli tipptulemus Pele nimel. Messi on löönud ise 13 väravat ja teinud eeltöö veel kaheksale. 19 väravas on lööja või söötjana osalenud Miroslav Klose, Ronaldo ja Gerd Müller.

Lisaks sai temast esimene mees, kes on suutnud teha skoori sama MM-finaalturniiri kõikides sõelmängudes - nii kaheksandikfinaalis, veerandfinaalis, poolfinaalis kui ka finaalis. Viimati suutis sama turniiri jooksul kümnes väravas osaline olla Diego Maradona 1986. aastal, nüüd jõudsid sama tähiseni nii Messi kui ka turniiri parimaks väravakütiks kroonitud ja Geoff Hursti järel läbi aegade teise mehena finaalis kübaratriki teinud Kylian Mbappe.

Üks tipptulemus jäi siiski veel ka kellegi teise arvele. 35 aasta ja 177 päeva vanusena ei ole Messi vanim mees, kes MM-finaalis skoorinud, vaid alles vanuse poolest teine. Esikohal jätkab rootslane Nils Liedholm, kes avas 1958. aastal Brasiilia vastu skoori 35 aasta ja 264 päeva vanuselt.

Ent kui finaali lõppedes ulatati Messile turniiri parima mängija tiitel ehk Kuldpall, oli seegi ajalooline hetk. Mitte ükski mängija pole sama auhinda varem kaks korda võitnud, Messil oli aga see karikas olemas ka 2014. aastast - tõsi, tänavune oli erinevalt tollasest ka auga välja teenitud.