Lewandowski tekitatud sügavaid hingepiinu saab ravida vaid Lewandowski ise. Aga mitte üksinda (0)

Poola läheb Katari sooviga unustada 2018. aastast hinge jäänud tunde. Foto: Scanpix / Tomasz Folta / Imago Images / Newspix

Poola parimaid poegasid ootab ees koguni üheksas MM, suurimad lõviteod jäid küll eelmisesse sajandisse. Siiski on Robert Lewandowski ja teised taas valmis oma au, unistuste ja riigi eest võitlema, et 2018. aastast hinge jäänud emotsioonidest lõplikult priiks saada. 

Poola madistas Euroopa kvalifikatsioonis I-alagrupis, kus jäädi Inglismaa järel teisele pulgale. Kohustuslikuna näivad võidud kõrvale jättes (San Marino, Andorra ja Albaania üle üle), korra mängiti viiki ka Inglismaa ja tänavu Rahvuste liigat hullutanud Ungariga. Teine tabelirida tõi play-off’id, kus ilmselgetel põhjustel partneriks saadud Venemaaga ei mängitud ning seejärel alistati tähtsas finaalis Rootsi tulemusega 2:0.

Rahvuste liiga A tasandile kuuluv Poola sai MM-i eel päris "karastavaid" kohtumisi, sest grupis olid võimsad Holland ja Belgia. Kui viimastelt saadi Brüsselis 1:6 sahmakas krae vahele, hakati hoolega peeglisse vaatama: 11 väravat päriselt ohustanud pealelööki enda kahe vastu (millest üks ka siis võrku läks). Erilise šoki sai oma teist koondisemängu pidanud Bartlomiej Dragowski, kelle esitus puurisuul negatiivsete kommentaarideta ei jäänud.

"Ütlesin mängijatele, et see kohtumine jääb mõtteisse pikaks ajaks, kuid seda peaks kasutama just meeldetuletusena, kuidas mängivad tipptasemel vastased," kommenteeris 2022. aastal ametisse nimetatud peatreener Czeslaw Michniewicz matši järel.

Ka ainsa värava löönud kapten Robert Lewandowski tunnistas, et mõttetööd on. "See oli kohtumine, mis jättis palju küsimärke nii meie mänguplaani kui üldise strateegia kohta. Ründavad mängijad pidid tegema palju tagasitööd, mistõttu oli raske leida jõudu, et ka ise rünnata," tõdes ainsa kesktormajana toimetanud poolakas.

Piotr Zielinski ja Grzegorz Krychowiak madistamas Belgia ässa Eden Hazardiga. Foto: Scanpix / Kenzo Tribouillard / AFP

Järgnevad mängud näitasid, et mõistus poolakatel töötab ning oma keedetud supi sisse klimbiks ei hüpatud. Siiski oli ehk palju tahta, et tippkoondistele tehakse veenvalt säru, kuid palli pea 70% ajast vallanud Hollandilt saadi 2:2 viik kätte. Peale selle kaks võitu Walesi üle jätsid Lewandowski ja sõbrad A tasandile pidama.

Siiras pettumus, mis püsib hingel ka neli aastat hiljem

Pole mingi ime, et on satse, kus suurem trall käib ühe staari ümber, nii on ka Poola koondises. 34-aastane Robert Lewandowski on poolakate au ja uhkus; firmamärk, kes ikka ja jälle puna-valgeid vaatama kutsub.

Poola koondist 134 kohtumises esindanud Lewandowski läheb oma teisele MM-ile tundega, et kui sel korral ei tule, siis jääbki tulemata. Jutt käib nii grupist välja pääsemisest, aga ka väravast. Venemaal kõigis kolmes kohtumises täismängud saanud Poola kapten ei jõudnud kordagi sihile, mis mõistagi ei viinud ka koondist alagrupist kaugemale.

"Muidugi olen ma pettunud selles, kuidas me mängisime. Terve meeskond tunneb nii, mitte ainult mina. Ühest küljest tunnen end nende kaotuste eest vastutavana. Samas, ma ei oleks suutnud teha midagi enamat," kommenteeris Kolumbia, Senegali ja Jaapaniga gruppi jaganud Poola kapten nelja aasta eest.

Eelmise MM-i pettumus on Lewandowskil endiselt hinge peal. "See oli mu karjääri üks suurimaid pettumusi. Mitte ainult seetõttu, et langesime peale grupifaasi, aga suuresti seepärast, et me ei loonud väga palju võimalusi. Ma ei löönud ühtegi väravat ja see teeb endiselt haiget," selgitas ta hiljutises usutluses FIFA-le.

Peale pikki ning edukaid aastaid Bundesligas toimetanud Lewandowski on tänaseks jõudnud Barcelonasse, kus ta jättis sisseelamisperioodi vahele ja hakkas põhimõtteliselt kohe kõmmutama. Käimasoleval hooajal 18 mänguga 18 tabamust koos nelja väravasööduga - MM finaalturniiri eel päris lubavad numbrid.

Poola pallurid püsivad pildis

Nimekaid või muidu uudiskünnist ületanud mehi on Poolal aga veelgi. Aasta eest sai Inglismaal sündinud Matty Cash Poola passi ning on tänaseks teinud kaasa seitsmes kohtumises. Aston Villa paremkaitsja toetus ründefaasis on andnud Michniewiczi hoolealuste mängule uue dimensiooni, lisaks toonud ka olulise värava Hollandi vastu.

Vastupidine saatus on tabanud Maciej Rybust, kes on klubijalgpalli juba aastaid Venemaal mänginud. Ukraina sõja puhkemise tõttu leidsid mitmed Venemaa kõrgliigas toimetanud pallurid endale uue koduklubi mujal riigis, kuid piiri taga pere loonud Rybus otsustas hoopis Moskva Lokomotivi särgi asendada Spartaki omaga. Niisiis arvati 66 koondisematši pidanud Rybus Poola parimate poegade valikust välja.

Sarnasel positsioonil olid ka 32-aastane Grzegorz Krychowiak ja 23-aastane Sebastian Szymanski, kes on löönud käed vastavalt Al-Shababi (Saudi Araabia) ja Feyenoordiga. Tänavu enam kui pooltes matšides osalenud mängumehed on samuti olnud Michniewiczi plaanis olulisteks lülideks.

Lewandowski kõrval annab Poola mängule kindlust ka esikinnas Wojciech Szczesny. Mehe koduklubi on aga keerulises kohas: Meistrite liiga grupifaasis vaid korra võidutsenud Juventus langes Euroopa liigasse, Serie A-s ollakse alles kaheksandal tabelireal. Poola kindameest oleks nimetatud äpardustes küll ebaõiglane süüdistada, sest koduliigas lastud seitsme värava puhul on ta noppijaks olnud vaid kolmele pallile. Meeskonna ebaedu võib enesekindlusele siiski põntsu panna, sama kehtib hiljutise vigastusipausi kohta.

Foto: Scanpix / Lukasz Grochala / Newspix / ZUMA PressMeeskonna staar – Robert Lewandowski

Robert Lewandowski on Poola koondise süda. Korduvalt maailma parima ründajana välja hõigatud poolakas on võimeline satse võimatutest olukordadest välja tõmbama, pigistades samal ajal ka meeskonnakaaslastest maksimumi välja. 134 kohtumise ja ja 76 tabamusega on ta Poola koondise tippude tipp ning hetkeseisuga tundub, et lagi pole isegi silmapiiril.

Lewandowski on mitmekülgne ründaja, kelle jaoks pole vahet, millisest kehaosast mänguvahend üle väravajoone jõuab. Teisalt pole Poola ründeäss vaid sutskaja: Lewandowski suudab palli säilitada ning leida järgmisi käike jõudmaks võimalikult kiiresti vastase värava alla. Lewandowski kvaliteeti näitab ka võimekus tekitada ohtu olles seljaga värava poole.

Meeletult igasuguseid individuaalseid auhinud teeninud Lewandowski on ka skoorimise kõrval võitnud rahva südameid. Sõja tõttu võõrustab Ukraina kodumänge Poola ning tiheda sideme tõttu viib Lewandowski MM-ile ka killukese naaberriigist. Nimelt on ta otsustanud tõmmata käe ümber sini-kollase kaptenipaela, mille andis isiklikult üle Ukraina läbi aegade resultatiivseim mees Andri Ševtšenko. Niisiis hoiavad poolakatele pöialt ka Ukraina jalgpallisõbrad - nende koondis suurele jalgpallipeole ei pääsenud.

Foto: Scanpix / Imago Images / Newspix

Silm peale – Piotr Zielinski

Oma karjääri jooksul vaid Itaalia klubides palli tagunud Zielinski on Poola keskvälja aju. 2013. aastal debüteerinud poolkaitsja on kaasa teinud 74 matšis ning olnud osaline kokku 22 tabamuse sünnis. Puna-valgete peamine niiditõmbaja tunnetab täpselt ära, kuidas on vaja mängu tempot timmida ning millisest tsoonist tasub söötu läbi lasta. Peale Lewandowski ja sõprade toetamise on Zielinski ka ise oluline skooritegija: play-off’is virutas ta Rootsi võrku 2:0 ning Poola lunastas MM-i pääsme.

2016. aastast Napoli särki kandnud Zielinski on jõudnud 300-klubisse, virutanud 44 väravat ning jaganud välja pea sama palju resultatiivseid sööte. Käimasoleval hooajal on ta Meistrite liiga fänne hullutanud kolme tabamuse ja nelja väravasööduga, mistõttu pole ime, et Napoli A-alagrupist ka esimesena välja murdis.

Suurim mure – kes passib Lewandowskile appi?

Lewandowski nimi esimene, mille Michniewicz algkoosseisu üles märgib. Aga ülejäänud kümme? Sõltub sellest, millise formatsiooniga peale minnakse. Kuigi 2022. aastal ametisse nimetatud loots on katsetanud Lewandowskit üksiku ründaja kohal, siis aina enam tundub toimivat ikkagi varasemast tuttav kahene liin.

Kõige paremini tundub Lewandowski kõrvale passivat Karol Swiderski. Koos poolkaitsja Piotr Zielinskiga moodustatakse tõsiselt ohtlik trio.

Võtame ette numbrid. Poola koondis lõi 2021. aastal kõikide võistlussarjade peale kokku 37 väravat, trio ühine noos koos tabamuste ja väravasöötudega oli 26 (olgu öeldud, et neist kahel juhul söötis Zielinski just Lewandowskile). Tänavu on puna-valged sahistanud üheksal korral ning iga nimetatud mees vastutanud kahe värava löömise eest, lisaks Lewandowski kaks väravsöötu justnimelt Swiderskile.

Lewandowski-Swiderski duot võiks kõige tõenäolisemalt "lõhkuda" Juventuses toimetav Arkadiusz Milik. Kogenud mängumees on küll käimasoleval aastal jätnud suurema portsu koondisepause vigastuse tõttu vahele, kuid aastaid Itaalia kõrgliigas ässanud Milik tunneb Lewandowskit läbi ja lõhki.

Pall jääb veel siiski Michniewiczi poolele, sest veel septembris toonitas ta, et Lewandowski saab ainsa ründajana hakkama ideaalselt (Müncheni Bayerni ja Barcelona näitel). Niisiis mängiti pausi esimene matš ühe ründajaga, teisel korral oli Swiderski taas platsis ning kuuldavasti just Lewandowski tungival soovil.

Foto: Scanpix / John Thys / AFPTreener - Czeslaw Michniewicz

52-aastane Michniewicz alustas oma treenerikarjääri 2003. aastal Poznani Lechis. Mitmeid Poola kõrgliiga meeskondi juhendanud poolakal on ette näidata kaks meistritiilit ning kolm karikavõitu. 2020/21 hooajal tüüris Michniewicz Varssavi Legia 15. korda Poola tšempioniks ning üle aastate taas Euroopa liiga grupifaasi.

Paulo Sousa järel Michniewiczi valimise eest kritiseeriti Poola alaliitu kõvasti. Nimelt on avalikkus tõmmanud jooni Poola jalgpalli suurima korruptsiooniskandaali ja Michniewiczi vahel, kuigi ametlikku süüdistust mehele esitatud pole. Siiski närib poolakate hinge asjaolu, et 20 aasta eest Poznani Lechi tüürinud Michniewicz oli tihedas suhtluses (711 telefonikõne perioodil 2003 juuli – 2005 oktoober) hiljem süüdi mõistetud allilmategelasega. Kuigi Michniewiczi nimi käis ka uurimisest korduvalt läbi, siis jäid mehe käed täiesti puhtaks. Igasugust seotust on Poola koondise loots ka ise eitanud.

Korraliku kriitikalaviini alla jäänud Michniewicz visati seejärel kogu täiega vette. Kuigi debüütmänguks sai sõpruskohtumine Šotimaaga, siis nädalapäevad hiljem peeti aastate kaalukaim play-off matš Rootsi vastu. Kaheksa kohtumisega on saadud kirja kolm võitu, kaks viiki ning kolm kaotust.

Laura Jaansen: "Poola koondisel on igas liinis kogenud ning tipptasemel stabiilseid esitusi näitavaid lülisid, mistõttu on neilt oodata küpset ning tugevat esitust. Ründekolmiku Lewandowski-Swiderski-Zielinski kasutamises peaks peituma poolakate edu võti, koduste asjade eest kannavad erilist hoolt Wojciech Szczesny, Kamil Glik ja Jan Bednarek. Usun, et Poola pääseb alagrupist teisena edasi ning Lewandowski lööb vähemalt kaks väravat."

Mängud alagrupis:

T, 22. novembril kell 18.00 vs Mehhiko (Ras Abu Aboud)
L, 26. novembril kell 15.00 vs Saudi Araabia (Al Rayyan)
K, 30. novembril kell 21.00 vs Argentina (Ras Abu Aboud)

Kinnitatud koosseis:

Väravavahid: Wojciech Szczesny (Juventus), Lukasz Skorupski (Bologna), Kamil Grabara (Kopenhaagen).

Kaitsjad: Kamil Glik (Benevento), Bartosz Bereszynski (Sampdoria), Jan Bednarek (Aston Villa), Matty Cash (Aston Villa), Robert Gumny (Augsburg), Artur Jedrzejczyk (Varssavi Legia), Jakub Kiwior (Spezia), Mateusz Wieteska (Clermont), Nicola Zalewski (Roma).

Poolkaitsjad: Krystian Bielik (Birmingham City), Przemyslaw Frankowski (RC Lens), Kamil Grosicki (Szczecini Pogon), Jakub Kaminski (Wolfsburg), Grzegorz Krychowiak (Al-Shabab Riyadh), Michal Skoras (Poznani Lech), Damian Szymanski (AEK FC), Sebastian Szymanski (Feyenoord), Piotr Zielinski (SSC Napoli), Szymon Zurkowski (Fiorentina).

Ründajad: Robert Lewandowski (FC Barcelona), Arkadiusz Milik (Juventus FC), Krzysztof Piatek (Salernitana), Karol Swiderski (Charlotte FC).

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
MM-ILE JOON ALLA
TAKTIKAPOOL
MM 2022 | Prantslaste koera matmispaik on teada, kui neli meest tegid kokku sama palju kui üks argentiinlane?
MESSI ON MAAILMAMEISTER!
Luup peale | See oli Messi õhtu. See oli Messi mäng. See oli Messi MM. Ja see on Messi jalgpall
Päeva klõpsud | Tõrje rinnaga, valel ajal vales kohas, kauaoodatud kohtumine kallimaga
PIKK ETTE
Pikk ette (ja MM-ile) | Premium liiga elav legend Jürgenson Messist sõltuva Argentina võtmemehest: kas tunneksid ta Viru tänaval ära, kui tuleks vastu, Mäki kott käes?
PRONKSIMÄNG
Päeva klõpsud | Horvaatia võitis pronksi, mängijad tähistasid oma maimukestega
KUIDAS MÕISTA ÜLLATUST?
Siim Pulst | On see siis üllatuste MM või ei ole? Neli eri lähenemist, neli eri vastust
Ott Järvela | Cristiano Ronaldo kaotas lahingu, aga on sõja juba ammu ja mitu korda võitnud
JANURUBRIIK
Suur õllejaht Katari MM-il. Kust õlut saab, palju maksab ja kes seda joob?
MM-PÄEVIK

Soccernet.ee ajakirjanikud avaldavad MM-päevikus turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

https://www.zone.ee/
https://soccernet.ee/artikkel/arsenal-taitis-heina-soovi
20. sept
https://soccernet.ee/artikkel/graafikud-kolmveerand-hooajast-selja-taga-mille-pinnalt-voib-eesti-saada-uue-euroklubi
21. sept
https://soccernet.ee/artikkel/tohver-eksis-brightoni-eurodebuudil-suurelt-ajax-ja-marseille-korraldasid-varavapeo
22. sept
https://soccernet.ee/artikkel/otsepilt-kas-kaks-needust-murdnud-debutandiga-kalev-saab-flora-vastu-jagu-ka-kolmandast
22. sept
https://soccernet.ee/artikkel/loe-jarele-barcelona-korraldas-havitustoo-city-ja-psg-arkasid-hilja-lazio-varavavaht-loi-varava
20. sept
https://soccernet.ee/artikkel/pohlak-kinnitas-alaliidu-toetust-haberlile-me-ei-ole-puusalt-tulistajad
21. sept
https://soccernet.ee/artikkel/vaata-jarele-eesti-koondis-voitles-kasahstanilt-valja-vaid-punkti
22. sept
https://soccernet.ee/artikkel/loe-jarele-andre-onana-kakk-vallandas-varavatesaju-milles-bayern-loi-rohkem
21. sept
https://soccernet.ee/artikkel/hojlundite-pidupaev-kaks-perepoega-debuteerisid-samal-paeval-meistrite-liigas-kolmaski-polnud-kaugel
21. sept
https://soccernet.ee/artikkel/neli-kohta-kukkunud-eesti-koondis-mahub-fifa-tabelis-napilt-pohja-korea-ette-viimase-15-aasta-pohi-laheneb-ahvardavalt
21. sept
MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp