Laura Jaansen | Mida ma nüüd siis Robert Lewandowski ja Poolaga teen? (0)

Robert Lewandowski on vinge! Foto: Scanpix / Ronald Wittek / EPA

Ma olen aastaid olnud Robert Lewandowski usku. Suuresti muidugi seetõttu, et ta mängis kaheksa aastat Müncheni Bayernis. Teisalt ei murdunud mu süda kildudeks, kui ta sel suvel järgmise sammu kasuks otsustas ja Barcelona võistlussärgi valis. Robert Lewandowski lihtsalt puges naha vahele ja minema ei läinudki. Just seetõttu on mul tema üle samal ajal hea meel ja teisalt siiras mure ka.

Tõenäoliselt ei tule üllatusena, et Robert Lewandowski toimetab Poola koondises. Peale selle, et ta on kandev ründejõud ja välisklubides näidatud tegude tõttu peamine huviorbiit, on talle usaldatud ka kapteni roll. Kõrvalt vaadates passivad talle need ülesanded kui valatult: 136 matši on toonud 77 väravat - mõlemad numbrid kuuluvad poolakate edetabelite tippu. 

Lisaks on ta aastatega tajunud väga hästi ära, et just väravad ja mitmed individuaalsed auhinnad (näiteks kahel aastal Ballon d'Ori aasta ründaja tiitel) seavad kõrgeid ootusi ka koondiserindel. Ega ta isegi selles vallas prii poiss ole. Niisiis vabandas Lewandowski ette ja taha, kui Poola 2018. aasta MM-il alagruppi pidama jäi.  "Ühest küljest tunnen end nende kaotuste eest vastutavana. Samas, ma ei oleks suutnud teha midagi enamat," kommenteeris nõutuks jäänud mees toona.

Iseenesest ei toimunud mitte midagi katastroofilist, sest edasipääsupiir jäi lõpuks ühe silma kaugusele. Avakohtumises jäädi Senegali vastu 0:2 kaotusseisu ning mingigi leevenduse pakkus Grzegorz Krychowiak 86. minuti tabamus. Kolumbialt saadi 0:3 sahmakas ning viimaseks võeti Jaapani üle 1:0 võit. Ka seda väravat ei löönud Lewandowski, vaid standardolukorras värava alla pääsenud Jan Bednarek.

Robert Lewandowski pidi väravat hakkama taga ajama 2022. aasta MM-il. Foto: Scanpix / Glyn Kirk / AFP

Kuna Poola jäi MM-i ukse taha nii 2014. kui ka 2010. aastatel, siis jäi Lewandowski hinge eriti sügavaid haavu tõmbama teadmine, et väravatearve on endiselt avamata. Niisiis jäi viimaseks võimaluseks tänavune Katari MM. Muidugi eeldusel, et Poola endale ka 2026. aastaks kohta välja ei mängi ning sel ajal 38 aasta piirimail olev Lewandowski pole vutiga lõpparvet teinud. Nendest spekulatsioonidest oleme esialgu küll priid.

Lewandowski ja Poola alustasid oma MM-i teekonda Mehhiko vastu ning koguni nii muinasjutuliselt, et vendade Grimmide loodki kahvatuksid. Nimelt võeti Lewandowski teise poolaja alguses vastase karistusalas maha ning mees asus ise 11 meetri punktile. Vormistamise küsimus?! Penalteid õhtuooteks nosiv poolakas pani värava poole teele aga nõnda kehva palli, et vanameister Guillermo Ochoa noppis selle suurema vaevata. Väravateta viigiga too kohtumine lõppeski.

Teine Poola madin viis kodused ikkagi roosiaeda, sest Saudi Araabia pisteti 2:0 kotti. Ja kohe selliselt, et Lewandowski söötis ja siis juba lõi ise ka! Tabamuse järel oli näha, kuidas muidu külma närviga toimetava skoorimeistri silmad täitusid rõõmupisaratega - lõpuks käes!

"Ma tean, et see võib olla minu viimane MM. Tahtsin, et mul oleks võimalus öelda, et olen mänginud ja skoorinud maailmameistrivõistlustel," sõnas Lewandowski kohtumise järel. "See, kui oluline värav oli ning kuidas ma selle lõin, täitis mu lapsepõlveunistused!"

Vendade Grimmide rõõmuks tõmbangi siin pidurit. Kuigi Poola (4 punkti) on praeguse seisuga C-alagrupi esimene meeskond, siis viimane matš peetakse võimsa Argentinaga (3), kes edu korral napsaks tipu endale. Kuna samal ajal madistavad ka Saudi Araabia (3) ja Mehhiko (1), siis võiksid ka nemad Poola edasipääsulootused puruks rebida. Olgu üle käidud, et võrdsete punktide korral võetakse esimese asjana luubi alla üldine väravate vahe. Selles vallas on Poola hetkel kahega plussis, saudid ja mehhiklased on miinuspoolel.

Võttes lauale kõige mustema stsenaariumi, kus Poola jääb alagruppi pidama, siis jõuaksime kohta, kus Lewandowski oleks taas justkui süüdi. Kui 2018. aastal süüdistas ta end, et Poolal ei õnnestunud piisavalt väravaid lüüa, siis sel korral võiks kripeldama jääda üksainus penaltilöök. Just see, millega ta ise eksis ...

Robert Lewandowski ja juubeldavad mehhiklased. Foto: Scanpix / Hannah Mckay / Reuters

See oleks see koht, kus mu süda vist murduks lõpuks küll. Juba lihtsalt seetõttu, et alatasa uusi rekordeid murdev Lewandowski väärib minu silmis vist kõike, millest ta vähegi unistab. Ilmselgelt kuulub sinna sekka ka edasipääs, mille poolakad mängisid viimati välja 1986. aasta MM-il. Kui aga seda ei tule, kas Lewandowski suudab oma esimesele ja võib-olla ka ainsale MM-i tabamusele südamerahuga tagasi vaadata?

Oma mõttelõnga jätkamiseks pean siiski korra põikama läbi ka Saksamaalt. Pühapäeva õhtul, kui sakslased olid Hispaania vastu 0:1 kaotusseisus, ma ei uskunud, et mingisugunegi väljapääs eksisteerib. Saksamaa oli küll usin, aga hispaanlased teadsid tüki paremini, mida nad tegema peavad. Ülimalt meeldivaks ninanipsuks virutas seepeale Niclas Füllkrug ("oma raami ja kapiga" - tsitaat otseülekandest) sakslased tagasi mängu. Ilma minu uskumiseta!

No vot! Mida ma nüüd siis Lewandowski ja Poolaga teen?

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
MM-ILE JOON ALLA
TAKTIKAPOOL
MM 2022 | Prantslaste koera matmispaik on teada, kui neli meest tegid kokku sama palju kui üks argentiinlane?
MESSI ON MAAILMAMEISTER!
Luup peale | See oli Messi õhtu. See oli Messi mäng. See oli Messi MM. Ja see on Messi jalgpall
Päeva klõpsud | Tõrje rinnaga, valel ajal vales kohas, kauaoodatud kohtumine kallimaga
PIKK ETTE
Pikk ette (ja MM-ile) | Premium liiga elav legend Jürgenson Messist sõltuva Argentina võtmemehest: kas tunneksid ta Viru tänaval ära, kui tuleks vastu, Mäki kott käes?
PRONKSIMÄNG
Päeva klõpsud | Horvaatia võitis pronksi, mängijad tähistasid oma maimukestega
KUIDAS MÕISTA ÜLLATUST?
Siim Pulst | On see siis üllatuste MM või ei ole? Neli eri lähenemist, neli eri vastust
Ott Järvela | Cristiano Ronaldo kaotas lahingu, aga on sõja juba ammu ja mitu korda võitnud
JANURUBRIIK
Suur õllejaht Katari MM-il. Kust õlut saab, palju maksab ja kes seda joob?
MM-PÄEVIK

Soccernet.ee ajakirjanikud avaldavad MM-päevikus turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

https://www.zone.ee/
https://soccernet.ee/artikkel/loe-jarele-chelsea-sai-oma-suure-kala-konksu-otsa-teised-inglased-tuulutasid-rahakotti-sama-uljalt
1. veebr
https://soccernet.ee/artikkel/vaata-jarele-kaks-varavat-loonud-ja-kolm-korda-raame-kolistanud-flora-voitis-taas-liivimaa-karika
29. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/tammeka-testib-itaalia-keskkaitsjat
30. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/onnestunud-debuut-mets-aitas-st-pauli-nullimangu-ja-hooaja-esimese-voorsilvoiduni
29. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/valmiera-peatreener-liivimaa-karikast-me-ei-vaja-jaanuaris-sellist-mangu
29. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/ametlik-paide-toi-kuressaarest-kogenud-poolkaitsja-ja-florast-noore-aarekaitsja
31. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/sujuvalt-peatreenerit-vahetanud-kalev-tootab-teadlikumalt-hoidudes-karikasurvest-ja-kodukandi-surmaloksust
31. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/diil-tehtud-flora-eest-sveitsis-manginud-keskkaitsja-laenati-kuressaarele
31. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/suri-legendaarne-sillamae-treener-vadim-dobiza
29. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/taitsa-nagu-hollywoodis-viienda-liiga-klubil-rebiti-unistus-viimastel-sekunditel-kaest
29. jaan
MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp