Maailma kalleim mängija, vanameistrid ja filosoof vajavad vaid kuldset karikat, et rahulikult erru minna (0)

2022. aasta MM võib Neymari jaoks olla viimane. Foto: Scanpix / Anne-Christine Poujoulat / AFP

1958, 1962, 1970, 1994, 2002 - nõnda õpitakse viieni lugema Brasiilias, sest tegu on viiekordse jalgpalli maailmameistriga.

Eelmisest kuldsest karikast lahutab brasiillasi 20 pikka aastat, mis võrdub nelja maailmameistrivõistlusega. Sel korral on kampa võetud vanameistrist karikaekspert Dani Alves, et ihaldatud trofee Sambamaale tagasi tuua.

Brasiilia on osalenud igal MM-il ja on pea igal turniiril olnud suursoosik. Kui arvestada viimaseid võistluseid, siis 2010 oli see aasta, mil jäi nende koosseis kui ka koht turniiril lahjaks. Samuti on nad vaid kaks korda pidanud pärast alagrupifaasi tagasi koju suunduma - 1930 ja 1966. 1982. aastal pääseti alagrupist edasi vahegruppi, ent seal sai nende teekond lõpu.

Kui Brasiilia viimati MM-tiitli pea kohale tõstis, oli eelnev võitja Prantsusmaa. 2018 võidutsesid prantslased ... ehk kas ajalugu kordub?

2014. aastal jõuti kodusel turniiril poolfinaali, kus muu on nüüdseks juba ajalugu. Foto: Scanpix / LaPresse / Fabio Ferrari

Pärast ebaõnnestunud 2006 ja 2010 MM-e sai Brasiilia 2014. aastal ise turniiri võõrustada. Toonane põlvkondade vahetus päädis sellega, et esile kerkisid mitmed andekad noored, kellest paistis eredalt välja Neymar. Toona 22-aastane Neymar kõmmutas neli väravat ja pani kaasmaalased uskuma, et kuues tiitel tuuakse koju.

Veerandfinaalis Kolumbia vastu 87. minutil juhtus turniiri muutev olukord, kui Juan Zuniga tabas põlvega Neymari selga nii, et brasiillane ei saanud mänguga jätkata ja tema jaoks oli kogu turniir lõppenud. Poolfinaalis said ilma suurima staarita Brasiilia 1:7 häbistava sauna Saksamaalt.

"Doktor ütles mulle halva uudisena, et maailmameistrivõistlused on minu jaoks lõppenud, ja hea uudisena, et mul jäi kaks sentimeetrit puudu halvatusest," rääkis Neymar 2014. aasta vigastusest.

Neli aastat hiljem oli Neymar saanud enda käele kaptenipaela, meeskond oli kogenum ja fännide lootused taas suured. 2018. aastal madistas Brasiilia enda alagrupis nii Šveitsi kui ka Serbiaga, kellega ollakse samas grupis ka tänavu. Stopp-punkt saabus Sambamaa jaoks veerandfinaalis, kus mängiti Belgiaga. Brasiilia jäi juba varakult kaotusseisu, kui esimene värav sündis 13. minutil ja teine 26. minutil.

Vaatamata sellele, et mängu lõpus suudeti üks värav tagasi lüüa, siis järjekordselt jäid suured staarid ühtsele meeskonnale selgelt alla.

Gabriel Jesus sõitab Katari, Roberto Firmino mitte. Foto: Scanpix / Dudu Macedo / Fotoarena

Meeskond, kel pole tänavu suuri puudujaid

Kui Prantsusmaal jäävad MM-ilt eemale maailmameistrid N'Golo Kante, Presnel Kimpembe ja Paul Pogba; Inglismaal Ben Chilwell ja Reece James; Portugalil Pedro Neto ja Diogo Jota ning Saksamaal Timo Werner ja Marco Reus, siis brasiillastel on vaid üks kadu Arthur Melo näol, ent materjali tema koha lappimiseks jagub.

Katari lennuki peale ei võetud Liverpooli ründemees Roberto Firmino, kel on Brasiilia koondises kirjas 55 mängu ja 17 tabamust. Koosseisu ei mahtunud ka Aston Villa poolkaitsja Philippe Coutinho ja Arsenali keskkaitsja Gabriel Magalhaes.

Koosseis tänavuse võistluse jaoks on tõeliselt muljetavaldav ja selle muudab veelgi kardetumaks tõsiasi, et enamus mängijaid on enda koduklubides tegemas vägevat hooaja algust: Neymar on PSG-s 20 mänguga löönud 15 väravat, Vinicius Junior tuli kevadel Meistrite liiga võitjaks ja on hetkel virutanud 10 kolli, Gabriel Jesus paikneb Arsenaliga Premier League'i tipus - selline hea individuaalne emotsioon võib edasi kanduda ka teistele koondisekaaslastele.

Ainsa murelapsena nähakse Brasiilia koosseisus kaitseliini ja rohkem äärekaitsjaid, sest keskele saab panna Thiago Silva, Marquinhose, Eder Militao või Bremeri, ent äärtele on valikus vaid Alex Telles, Alex Sandro, Danilo ja vanameister Dani Alves - ei tekita nii suurt elevust kui keskkaitsjad. Peatreener Tite õnneks on äärekaitsjad saanud tänavu kahekohalise arvu mänge enda koduklubide eest kirja.

39-aastase Alvesi kutse tuli üllatusena pea kõigile, ent juhendajal oli tema kutsumiseks arusaadav põhjus. "Saame Alvesiga mõlemad aru, et ta pole enam see, kes suudab terve kohtumise vältel 60 meetrisi otsi üles-alla tööd rassida. Nüüd on ta nagu kunstnik, kes annab meie mängule uue taktikalise valiku juurde," rääkis Tite pärast 26-mehelise koosseisu avalikustamist. Sel hooajal on Alves mänginud 12 kohtumist Mehhiko kõrgliigas ja andnud 4 resultatiivset söötu, mullu esindas ta Barcelona värve 17 matšis.

Ronaldo ja Gilberto Silva 2002. aastal MM-karikat suudlemas. Foto: Scanpix / Sven Simon / imago images

Euroopast võetakse kaasa staarid, kodust kohatäitjad?

Brasiilia 26-mehelisest koosseisust kolm tulevad koduriigist: Palmeirase puurilukk Weverton ja Flamengo meeskonnakaaslased poolkaitsja Everton Ribeiro ning Pedro. Kui tavalisele vutisõbrale ei kõla sellised nimed tuttavalt, siis tegu on ikkagi mängijatega, keda Tite usaldab.

34-aastane Weverton täidab Brasiilia koondises Alissoni ja Edersoni järel kolmanda kinda rolli, ent tegu on väravavahiga, kes tuli 2016. aastal olümpiavõitjaks. Samuti on ta kahekordne Brasiilia meister ja Copa Libertadoresi tšempion. Brasiilia koondises on tal kirjas 11 mängu.

33-aastane Everton Ribeiro valiti 2013 ja 2014 Brasiilia kõrgliiga parimaks mängijaks. Tema hingel on 22 matši koduriigi eest ja 3 väravat. Lõppenud hooajal oli ta Flamengo kindel põhimees, kui rassis väljakul 63 kohtumist. Erinevalt Wevertonist on Everton neljakordne Brasiilia meister ja samuti kahekordne Copa Libertadoresi võitja.

Kolmese pundi noorim on 25-aastane Pedro, kel ka kõige vähem mänge koondise eest - 2, kuid see-eest on ta löönud 1 värava. Tegu on eelmise hooaja Copa Libertadoresi parima väravakütiga ning tunamulluse meistriga. Pedro on sarnaselt kesktormaja Richarlisoniga pikemat kasvu ründaja, ent võrdlemisi aeglase jooksusammuga.

Meeskonna staar – NeymarFoto: Scanpix / Matthieu Mirville / LPS via ZUMA Press

30-aastane Neymar on ise mitu korda välja hõiganud, et tänavune MM on tema jaoks arvatavasti viimane, ent selliste ütlustega tuleb alati ettevaatlik olla, sest mine tea, millal tuleb uuesti tung enda koduriiki maailma suurimal laval esindada.

Brasiillane on hetkel vägevas hoos, kui PSG eest on ta sel hooajal kõmmutanud 15 väravat ning jagab Kylian Mbappega Ligue 1 parimate väravaküttide edetabelis esikohta (mõlemal koduliigas 11 tabamust - H. H.). Ka Neymar ise tajub, et Katari MM on tema viimane võimalus ihaldatud tiitel võita.

Ta on Brasiilia koondist esindanud 121 korda ja löönud 75 väravat - praeguse generatsiooni tõeline superstaar, ent kas just legend ..., seda näitab eesootav võistlus.

Silm peale - Gabriel Jesus Foto: Scanpix / Ricardo Moraes / Reuters

Silma peale väärivad ka paljud teised Brasiilia mängijad, ent enim võib tähelepanu saada tänavu suvel Arsenaliga liitunud Gabriel Jesus.

Kui Brasiilial on tavaliselt olnud tipuründes mõni suurkuju Pele või Ronaldo näitel, siis Jesus erineb neist täielikult - ta ei ole väga suur väravalööja, kuid ta on kasulik sedaviisi, et ta tekitab vastaste kaitsjate pideva survestamisega väravavõimalusi meeskonnakaaslastele.

Sel hooajal on Jesusil kirjas 5 väravat, kuid ka 7 resultatiivset söötu. Brasiilia eest on ta löönud 56 mänguga 19 tabamust.

Suurim mure - kas indiviididest saab meeskond?

Selles ei kahtle keegi, et Brasiilia koosseis koosneb suuresti vägevatest superstaaridest, ent eelmistel turniiridel on paistnud välja see, et nad ei moodusta ühe terviku ehk meeskonna.

Parim võrdlus on PSG, kus lisaks Neymarile on ka Kylian Mbappe, Lionel Messi ja teised staarid, ent nad kõik on väga suured indiviidid, mis kokku ei moodusta meeskonda. Kui neile on tänavu Meistrite liigas vastu tulnud Benfica, kes on ühtne meeskond, siis on PSG olnud raskustes.

Sarnast pilti sai näha 2014. aastal, kui oli suures plaanis kapten Neymar ja siis need teised ehk kogu maailm keerles tema ümber ning see tollal toimis, ent poolfinaalis ei saanud Neymar vigastuse tõttu osaleda ning kogu kaardimaja kukkus kokku.

2002. aasta kuldne meeskond koosnes samuti superstaaridest, ent nad suutsid moodustada ühtse löögirusika. Tite käe all on see vaikselt tagasi tulemas, sest egodest pakatavate noorte kõrvale on toodud kogenud mängijad, mistap moodustub sümbioos.

Treener - Tite Foto: Scanpix / Vincenzo Pinto / AFP

61-aastane brasiillane Adenor Leonardo Bacchi ehk Tite on koduriigi koondise tüüri juures olnud rekordilised kuus aastat, ükski teine peatreener pole nii kaua vastu pidanud. See tähendab, et Tite on kohalikult alaliidult pälvinud suure usalduse, ent pärast tänavust MM-i lahkub ta ametipostilt.

27-aastaselt põlvevigastuse tõttu mängijakarjääri lõpetanud Tite alustas kaks aastat hiljem teekonda treenerina. Erinevate Brasiilia klubidega on ta võitnud nii FIFA klubide MM-i, kaks kodumaa meistritiitlit, Copa Libertadoresi, Copa Sudamericana ja Brasiilia karikavõistlused.

Tegu on tõelise filosoofi ja eksperdiga, kes mitmete erinevate allikate sõnul on Brasiilia koondisesse tagasi toonud selle õige aura, millega kunagi vastaseid domineeriti. Tema käe all on võidetud 57, viigistatud 14 ja kaotatud vaid 5 mängu, väravaid on löödud 166 ja endale on lastud lüüa 27. Mängujoonis näeb ette, et kaitse- ja ründeliini vahel peab valitsema tasakaal.

Tänavu veebruaris rääkis Tite, et ta on võitnud kõik tiitlid, kuid ainsana on puudu MM-karikas.

Heiti Heli: "Brasiilia on lapsest peale olnud mu lemmikkoondis. Brassid on igal suurturniiril olnud üks favoriitidest ning tänavu paistab, et koos Argentinaga ei pruugi neile vastast leiduda. Isiklikult usun, et kui alagrupimängudest saadakse hea hoog sisse, siis tuleb ka see kuues kuldne karikas ära ja Tite, Dani Alves, Thiago Silva ning Neymar saavad rahulikult erru minna."

Mängud alagrupis:

N, 24. novembril kell 21.00 vs Serbia (Lusail)
E, 28. novembril kell 18.00 vs Šveits (Doha)
R, 2. detsembril kell 21.00 vs Kamerun (Lusail)

Brasiilia 26-meheline koosseis MM-iks:

Väravavahid: Alisson (Liverpool), Ederson (Manchester City), Weverton (Palmeiras).

Kaitsjad: Thiago Silva (Chelsea), Marquinhos (PSG), Danilo (Juventus), Eder Militao (Real Madrid), Alex Telles (Sevilla), Alex Sandro (Juventus), Bremer (Juventus), Dani Alves (PUMAS).

Poolkaitsjad: Casemiro (Manchester United), Lucas Paqueta (West Ham United), Fabinho (Liverpool), Fred (Manchester United), Everton Ribeiro (Flamengo), Bruno Guimaraes (Newcastle United).

Ründajad: Neymar (PSG), Richarlison (Tottenham Hotspur), Vinicius Junior (Real Madrid), Antony (Manchester United), Raphinha (Barcelona), Rodrygo (Real Madrid), Pedro (Flamengo), Gabriel Jesus (Arsenal), Gabriel Martinelli (Arsenal).

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
MM-ILE JOON ALLA
TAKTIKAPOOL
MM 2022 | Prantslaste koera matmispaik on teada, kui neli meest tegid kokku sama palju kui üks argentiinlane?
MESSI ON MAAILMAMEISTER!
Luup peale | See oli Messi õhtu. See oli Messi mäng. See oli Messi MM. Ja see on Messi jalgpall
Päeva klõpsud | Tõrje rinnaga, valel ajal vales kohas, kauaoodatud kohtumine kallimaga
PIKK ETTE
Pikk ette (ja MM-ile) | Premium liiga elav legend Jürgenson Messist sõltuva Argentina võtmemehest: kas tunneksid ta Viru tänaval ära, kui tuleks vastu, Mäki kott käes?
PRONKSIMÄNG
Päeva klõpsud | Horvaatia võitis pronksi, mängijad tähistasid oma maimukestega
KUIDAS MÕISTA ÜLLATUST?
Siim Pulst | On see siis üllatuste MM või ei ole? Neli eri lähenemist, neli eri vastust
Ott Järvela | Cristiano Ronaldo kaotas lahingu, aga on sõja juba ammu ja mitu korda võitnud
JANURUBRIIK
Suur õllejaht Katari MM-il. Kust õlut saab, palju maksab ja kes seda joob?
MM-PÄEVIK

Soccernet.ee ajakirjanikud avaldavad MM-päevikus turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

https://www.zone.ee/
https://soccernet.ee/artikkel/vaata-jarele-paide-lopetas-uheksa-aastat-kestnud-flora-needuse
16. märts
https://soccernet.ee/artikkel/vaata-jarele-ulikindlalt-liikuv-levadia-alistas-veenvalt-ka-kalevi
16. märts
https://soccernet.ee/artikkel/vaata-jarele-vaprus-ronis-kaks-korda-kaotusseisust-valja-ja-alistas-kuressaare
17. märts
https://soccernet.ee/artikkel/klavanit-oodanud-ja-vastaseid-monitoorinud-konstantin-vassiljev-jookseb-ajaga-voidu-alahindasin-seda-vigastust
17. märts
https://soccernet.ee/artikkel/eesti-koondist-tabas-suure-mangu-eel-tagasilook-uks-mees-jaab-esialgu-lennukilt-maha
17. märts
https://soccernet.ee/artikkel/luup-peale-koondisekutsed-5-0-florale-aga-reaalne-seis-valjakul-2-1-paidele
16. märts
https://soccernet.ee/artikkel/loe-jarele-united-pigistas-nomme-derbis-kaljult-valja-ajaloo-esimese-premium-liiga-punkti
17. märts
https://soccernet.ee/artikkel/video-eesti-koondisest-valja-jaanud-sorga-loi-aserbaidzaani-korgliigas-iluvarava
17. märts
https://soccernet.ee/artikkel/11-kuulise-pausi-lopetanud-soomets-soovib-eesti-koondise-keskvaljasegadusse-korda-luua-ma-tahan-seda-kohta-tahan-mangida
18. märts
https://soccernet.ee/artikkel/vaata-jarele-welco-tegi-hiilgava-teise-poolaja-ja-lustis-kodus-fc-tallinna-vastu
16. märts
MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp