Kristjan Jaak Kangur | Kes küll aitaks kuninga väärikalt Everesti tipust alla? (7)

Kas Cristiano Ronaldo aeg on otsa saanud ka Portugali koondises? Foto: Scanpix / Imago images / Fotoarena

Pink. Esimest korda 14 aasta jooksul. Istud ja vaatad, kuidas sinu asemele toodud mees 17 minutiga skoori avab ja kangelaseks kerkib. Peagi tuleb ka teine. Ja siis kübargi.

Oled enda arust veel jätkuvalt tippvormis, aga teised seda enam ei arva. Pakud oma teeneid tippklubidele, ent ... keegi ei tahagi. Rohkem rahapakke pole sulle vaja, sa tahad suurimaid areene, suurimaid mänge. Kuid tasapisi pöörduvad kõik sinu vastu. Klubi, koondis, treenerid, fännid ...

Raske on aimata, mis toimub Cristiano Ronaldo peas ja mis emotsioonid on valitsenud viimase aasta jooksul tema hinges. Selle mõistmiseks peaks aimaja omama sama kõrget enesehinnangut, uskumist iseenda eksimatusesse ja ülimuslikkusesse. 99% inimestest see puudub, sest isegi kui niisugune egoistlik mõtteviis on mõnele neist omane, pole nad kerkinud oma elualal nii teravasse tippu.

On äärmiselt irooniline paradoks, et kõik see, mis on teinud Cristiano Ronaldost viimase 20 aasta jooksul maailma kõigi aegade ühe parema jalgpalluri, teeb temast nüüd päevast päeva aina suurema naerualuse. Et Portugali peatreener Fernando Santos ta MM-i kaheksandikfinaalis pingile istutas, oli ju kõigest järjekordne piisk karikasse.

Katkes 31-mänguline seeria, kusjuures viimati ei mahtunud Ronaldo mõnel suurturniiril Portugali algkoosseisu 2008. aasta EM-il samuti mängus Šveitsiga. Avamäng oli ju pealtnäha alanud hästi, sest Ronaldo teenis ja realiseeris penalti, mille abil Ghanat võideti. Teises mängus jäi ta ametlikust väravast millimeetriga ilma, aga mängis selle sünni juures ikkagi olulist rolli. Tegelikult oli asi siiski märksa hullem.

Mängijate esitusi kümnepallisüsteemis hindav portaal Sofascore pani antud hinnete alusel kokku senise MM-i 11 kõige kehvemat mängumeest. Ning nimekirja "kroonib" Ronaldo nimi. Kolme alagrupimängu keskmiseks hindeks sai ta 6,37 ja see andis talle tagantpoolt kümnenda koha. Samasse "algrivistusse" kuulub veel mehi Katarist, Kanadast, Costa Ricast, Saudi Araabiast, Austraaliast ...

Portugali väljaanne A Bola korraldas küsitluse, millele vastanutest koguni 70% leidis, et Ronaldo koht ei ole algkoosseisus. Santos kinnitas pressikonverentsil, et ei pööra sellistele arvamustele tähelepanu, küll aga rõhutas ta pärast mängu Lõuna-Koreaga, et Ronaldo platsilt lahkudes tehtud žest - ründaja ise väitis, et vaigistas sõrme huultele asetades kõigest suud pruukinud vastaseid - ei olnud talle meeltmööda.

Portugali liider ei ole enam Ronaldo, vaid Bruno Fernandes. Manchester Unitedist löödi ta minema ning ilmselt ootab ees Lähis-Ida, mitte mõni tippliiga. Ja veebruaris 38-aastaseks saava mehena ei ole Ronaldol pärast seda Euroopasse enam tagasiteed ilmselt isegi juhul, kui ta nõustuks mängima ilma palgata.

Lahkumine on muidugi raske. Kui oled aastakümneid vastanud küsimusele "kes sa oled?" sekundi murdosakski mõtlemata "jalgpallur", on ütlemata keeruline ühel hommikul ärgates vaadata peeglisse ja tõdeda, et enam sa seda pole. Kusjuures vanust pole sul ju tavamõistes palju ja vähemalt teist sama palju täisväärtuslikku elu peaks veel ees ootama. Lihtsalt tipptasemel jalgpalli mängimise aeg sai mööda.

Cristiano Ronaldo pole muidugi esimene suurepärane jalgpallur, kelle karjäär lõpule jõuab. Pea kõik teised on suutnud lahkuda väärikalt. Kuid Ronaldo jaoks, näib, on selle vastusega leppimise juurde jõudmise tee sedavõrd raskem, kuivõrd kaugemale ta kõigist teistest jalgpalluritest karjääri jooksul küündis. Laskuda pole ju vaja Munamäelt, vaid Mount Everestilt, ning nõlv paistab kuradima järsk. Kes küll ulataks abikäe?

7 kommentaari

Deno Pruuli   •  
(85.253.218.***)
Aitäh suurepärase artikli eest! Võtab väga hästi kokku ka minu enda mõtted Ronaldost.
IUdutuli   •  
(90.190.241.***)
Helikopter ilmselt.
Boii   •  
(84.50.247.***)
Mnjah, seekord tõesti asjakohane arvamus Jaagult. Vastus vist on see, et abikäe saab ulatada vaid Runaldu ise. Ehk et, jah, ego on meie jaoks elus vajalik, aga kui sügaval sees puudub teadmine, et kõik on ajutine, siis lõpuks on seesama ego hukatuslik. Ta ise peab selleni jõudma ja leidma ülimuslikkuse kõrval üles ka väärikuse.
atleticomadrid   •  
(213.168.14.***)
Kiitus, täpselt samad mõtted ringlesid ka minu peas matši vaadates!

Ronaldo on mees, kelle ümber maailm väga kiiresti muutuma on hakanud. Oma ülimuslikkusega on ta aja kulgu korduvalt ninapidi vedanud, ent nüüd on see teda kätte saamas.
Ron Aldo   •  
(146.255.182.***)
Hmmm…
decrakas   •  
(84.50.88.***)
Ehk elu mängib vingerpussi... Portugal võidab MM ära ja saab ronaldo oma abikäe niimoodi
Boii   •  
(84.50.247.***)
Isegi kui Portugal MM võidab, siis Ron peab oma väärikuse ja ka alandlikkuse kusagilt üles leidma. Eeeldusel, et peale MM-i ta tahab oma karjääri tipptasemel jätkata.

Sisene
MM-ILE JOON ALLA
TAKTIKAPOOL
MM 2022 | Prantslaste koera matmispaik on teada, kui neli meest tegid kokku sama palju kui üks argentiinlane?
MESSI ON MAAILMAMEISTER!
Luup peale | See oli Messi õhtu. See oli Messi mäng. See oli Messi MM. Ja see on Messi jalgpall
Päeva klõpsud | Tõrje rinnaga, valel ajal vales kohas, kauaoodatud kohtumine kallimaga
PIKK ETTE
Pikk ette (ja MM-ile) | Premium liiga elav legend Jürgenson Messist sõltuva Argentina võtmemehest: kas tunneksid ta Viru tänaval ära, kui tuleks vastu, Mäki kott käes?
PRONKSIMÄNG
Päeva klõpsud | Horvaatia võitis pronksi, mängijad tähistasid oma maimukestega
KUIDAS MÕISTA ÜLLATUST?
Siim Pulst | On see siis üllatuste MM või ei ole? Neli eri lähenemist, neli eri vastust
Ott Järvela | Cristiano Ronaldo kaotas lahingu, aga on sõja juba ammu ja mitu korda võitnud
JANURUBRIIK
Suur õllejaht Katari MM-il. Kust õlut saab, palju maksab ja kes seda joob?
MM-PÄEVIK

Soccernet.ee ajakirjanikud avaldavad MM-päevikus turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

https://www.zone.ee/
https://soccernet.ee/artikkel/german-slein-on-murest-murtud-napuviga-kaotas-parimas-mangijaeas-poolkaitsja-kosilaste-radarilt
26. veebr
https://soccernet.ee/artikkel/kova-avaldus-taijo-teniste-vahetas-tartu-siseselt-klubi
27. veebr
https://soccernet.ee/artikkel/ametlik-hinnang-flora-oleks-pidanud-karikafinaalis-varakult-kumnekesi-jaama
27. veebr
https://soccernet.ee/artikkel/pikk-ette-ja-ise-jarele-kes-pariselt-tiitlit-jahivad-kui-korgele-touseb-uustulnuk-mis-jaab-alles-ullatajatest
26. veebr
https://soccernet.ee/artikkel/koik-oige-voi-pohjus-olla-megakettas-seppiku-juhtumi-naitel-kas-jalaga-nakku-loomine-on-uefa-meelest-okei
27. veebr
https://soccernet.ee/artikkel/vaata-jarele-imevarav-toi-eestile-aasta-esimese-voidu
27. veebr
https://soccernet.ee/artikkel/paide-ridadest-soome-klubile-laenatud-viidas-alustas-kahe-varavaga
27. veebr
https://soccernet.ee/artikkel/kolme-aastaga-stabiilseks-tiitlinoudlejaks-paide-teab-oma-kvaliteeti-ja-tiitel-esimesel-aastal-oleks-boonus
26. veebr
https://soccernet.ee/artikkel/ummargune-olgu-jalka-juures-vaid-pall-kui-sona-saab-veel-uhtsemaks-voolitud-fci-levadia
28. veebr
https://soccernet.ee/artikkel/kevadeks-nagu-eesti-barcelona-paide-loi-pikaks-ajaks-kaed-uue-sargitootjaga
26. veebr
MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp