Kasper Elissaar | Jalgpalli uskumatust võimalikkusest ja Eesti jõudmisest EM-ile (6)

Pettunud Lionel Messi. Foto: Scanpix / Nicolas Pereyra / SIPA

Jalgpalli MM-finaalturniiri eel ja esimesel paaril päeval oli fookus peamiselt Kataris toimuvatel platsivälistel nüanssidel. Eilse ja tänasega on tähesäras mäng ise.

Kuigi olukorda naudib kahtlemata ka FIFA, siis turniiri sportliku külje alt on väljakul aset leidvad draamad justkui vesi kõrbes virguda proovivale taimele. Saudi Araabia 2:1 šokk-võit suurfavoriidi Argentina üle ning Jaapani kaotusseisu kolmeks punktiks pööramine Saksamaa vastu on tulemused, mis teevad jalgpallist jalgpalli.

Jalgpall on maailma kõige populaarsem spordiala justnimelt põhjusel, et selles võib juhtuda kõike ning nõrgemal võistkonnal on eri tegurite tõttu võimalik giganti hammustada tõenäolisemalt kui näiteks korv- või võrkpallis.

Saudi Araabia ja Jaapan tõid MM-finaalturniirile usu, siiruse ja lootuse. Nad paljastasid jalgpalli vaimu (mitte segi ajada MM-i pearätist maskotiga). Just sellised õnnestumised ning kasvõi hetkesed edulood lubavad suurtest saavutustest unistada kõigil. Need näitavad, kuidas jalgpall ongi kõigile.

Iga päevaga üha enam kommertsialiseeruv jalgpall vajab seda, et alati ei võidaks kõige suuremad ja kõige rikkamad. Selle mängu võlu on alati olnud palju sügavamal. Kui Saudi Araabia suudab võita Argentinat, siis miks ei võiks näiteks Eesti sama teha? Juunis nägime, et Lionel Messi vastu on väga raske. Eile nägime, et mitte iga päev.

Eesti koondis on ajaloo jooksul võtnud nii suuri võite kui saanud ka suuri kaotuseid. Jalgpallis pole päevad kunagi vennad. Foto: Brit Maria Tael

Õnnestumisteks on vaja usku. Usuks on vaja kasvõi naiivset lootust, et asi on mingitel juhtudel võimalik. Seejärel on vaja head plaani, millega omakorda tuleb enesekindlus.

MM-i eel kardeti palju, et keset klubihooaega toimuval turniiril on tugevad veel tugevamad ning tasemevahed senisest suuremad. Kuigi Inglismaa ja Iraani mäng sellele ka viitas, siis järgnev on näidanud vastupidist. Eks lõplik tõde selgub turniiri lõpuks, aga et nii kärmelt oleme tunnistanud väikeste vägitegusid, lisab sellele MM-ile üliolulise komponendi.

Autsaiderite õnnestumised ei mõjuta aga mitte ainult teisi autsaidereid. Need muudavad valvsaks kõik eeldatavad favoriidid. See toob omakorda kaasa suurema keskendatuse ja pühendumise. Lõpuks võidab sellest vutisõber. Sest alati võib tekkida ka hirm eksimise ees ning nii saab alahindamisest hoopis ülehindamine.

Saksamaa kaotus Jaapanile röövib kahtlemata tähelepanu nende matši eel kinnikaetud suudelt. Jalgpall kui selline vajab, et staarid oleksid platsil möllavad sportlased. Seekordne MM aga lausa nõuab, et räägitaks ka kõigest muust. Ja seda jäädakse tegema. Sellepärast pole vaja muretseda. Ka siis, kui näeme selliseid tulemusi.

Aga jalgpall on vähemalt elus! Usk mängu pole kuskile kadunud. Seega ei midagi muud, kui ... Eesti EM-ile!

SEOTUD LOOD
6 kommentaari

INCE   •  
(91.129.103.***)
Ka seekordne MM nõuab, et räägitaks jalgpallist, mitte millestki teisejärgulisest.
Aimar Veri   •  
(87.119.182.***)
Siis kui millestki enam kirjutada pole😂
Kebab   •  
(91.129.98.***)
Kaspar, kus on Soccerneti uudis ETV-s Kinoteatri poolt toimunud Pohlaku kriitika kohta? EJL on elegantselt Soccerneti rahaga suukorvistanud, samamoodi nagu Katar FIFA.
Adek Vaatne   •  
(46.131.19.***)
Huvitav, et arvatakse, et Soccernet suukorvistatud. On olnud eelnevalt artikkleid küll, kus liidu otsusele või käigule vastu ollakse. Minu arust väga kriitiline on juba Järvela poolt kirjutatu Pohlaku enda suunal: https://m.soccernet.ee/artikkel/ott-jarvela-aivar-pohlak-ei-saa-jatkata-ejl-i-presidendina

Ja täitsa nõustun Järvela ühe lõigu mõttega: tegelikult on ikka asju ära tehtud ka, kritiseerida on selles mõttes lihtne. Aga üldpildis olen ise samuti meelel, et keegi võiks juhile vähemalt konkurentsi pakkuda, sest see toob kaasa muutusi ja viib edasi. Kõige suuremat probleem näen isiklikult aga klubide enda suutmatust iseseisvalt majandada - pole ju saladus, et ejl on just klubidele metsikult appi tulnud, et need eksisteerida saaksid. Teades kuidas mõne klubi juhtkond asjadesse suhtub… pole jätkusuutlik ning kuna kultuur nii arengujärgus, puudub ka klubitasandil opositsioon - hädasti vajalik!
Boii   •  
(84.50.247.***)
Nooh, vb OJ jaoks on olulisem teenida vasakideoloogiat kui AP-t. On ju teada, et isegi, kui AP ei saa/taha oma poliitilisi eelistusi välja öelda, on ta kasvatanud ometi konservatiivsed pojad. See ei ole juhus. Ja ka see Kose konflikt oli tal punasotsiga. Ehk et päeva lõpuks, nagu öeldakse, kui sa ei tegele poliitikaga, siis tegeleb poliitika sinuga. Ju siis punaideoloogia on OJ jaoks olulisem kui AP pime kummardamine.
Arsenal ja Kalev   •  
(94.246.246.***)
Saab öelda, et tuleks panna ausammas esimese 20. aastal tehtu eest. Jah, saab ka selle üle vinguda, aga tegelt pole olnud alternatiivi ja vähemalt ühte asjalikku klubi oli vaja. Nagu Zalgiris kossus. Viimased 9a on konkurentsi piiramine ja see jätkub. Vaba konkurentsiga vb oleks 6 meeskonda Premiumis, vb ainult Flora tegija, vb miskit täiesti muud. Aga vb oleks 6 asjalikku klubi kellest parimad suudavad Konverentsi/Euroopa alagruppi mängida. Isegi kui ainult Flora mängiks alagruppides regulaarselt, sest kohalik konkurents on piisavalt palju parem. Täna toetatakse klubisid otsemehhanismidega, sest mingil hetkel jäid õiged meetmed ja vaba konkurentsi olukord tegemata. Noorte toetused ja vaba konkurentsi pingutamist toetavad ja soodustavad mehhanismid. Mitte ainult UEFA programmid. Aeg on ümber ja 90ndad on möödas.

Sisene
MM-ILE JOON ALLA
TAKTIKAPOOL
MM 2022 | Prantslaste koera matmispaik on teada, kui neli meest tegid kokku sama palju kui üks argentiinlane?
MESSI ON MAAILMAMEISTER!
Luup peale | See oli Messi õhtu. See oli Messi mäng. See oli Messi MM. Ja see on Messi jalgpall
Päeva klõpsud | Tõrje rinnaga, valel ajal vales kohas, kauaoodatud kohtumine kallimaga
PIKK ETTE
Pikk ette (ja MM-ile) | Premium liiga elav legend Jürgenson Messist sõltuva Argentina võtmemehest: kas tunneksid ta Viru tänaval ära, kui tuleks vastu, Mäki kott käes?
PRONKSIMÄNG
Päeva klõpsud | Horvaatia võitis pronksi, mängijad tähistasid oma maimukestega
KUIDAS MÕISTA ÜLLATUST?
Siim Pulst | On see siis üllatuste MM või ei ole? Neli eri lähenemist, neli eri vastust
Ott Järvela | Cristiano Ronaldo kaotas lahingu, aga on sõja juba ammu ja mitu korda võitnud
JANURUBRIIK
Suur õllejaht Katari MM-il. Kust õlut saab, palju maksab ja kes seda joob?
MM-PÄEVIK

Soccernet.ee ajakirjanikud avaldavad MM-päevikus turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

https://www.zone.ee/
https://soccernet.ee/artikkel/arsenal-taitis-heina-soovi
20. sept
https://soccernet.ee/artikkel/graafikud-kolmveerand-hooajast-selja-taga-mille-pinnalt-voib-eesti-saada-uue-euroklubi
21. sept
https://soccernet.ee/artikkel/tohver-eksis-brightoni-eurodebuudil-suurelt-ajax-ja-marseille-korraldasid-varavapeo
22. sept
https://soccernet.ee/artikkel/loe-jarele-barcelona-korraldas-havitustoo-city-ja-psg-arkasid-hilja-lazio-varavavaht-loi-varava
20. sept
https://soccernet.ee/artikkel/pohlak-kinnitas-alaliidu-toetust-haberlile-me-ei-ole-puusalt-tulistajad
21. sept
https://soccernet.ee/artikkel/loe-jarele-andre-onana-kakk-vallandas-varavatesaju-milles-bayern-loi-rohkem
21. sept
https://soccernet.ee/artikkel/otsepilt-eesti-koondis-stardib-rahvuste-liigas-vana-tuttava-kasahstani-vastu
22. sept
https://soccernet.ee/artikkel/hojlundite-pidupaev-kaks-perepoega-debuteerisid-samal-paeval-meistrite-liigas-kolmaski-polnud-kaugel
21. sept
https://soccernet.ee/artikkel/neli-kohta-kukkunud-eesti-koondis-mahub-fifa-tabelis-napilt-pohja-korea-ette-viimase-15-aasta-pohi-laheneb-ahvardavalt
21. sept
https://soccernet.ee/artikkel/otsepilt-kas-kaks-needust-murdnud-debutandiga-kalev-saab-flora-vastu-jagu-ka-kolmandast
22. sept
MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp