Kasper Elissaar | Jalgpalli MM – suur spordipidu või tants hauakividel? (2)

Jalgpalli MM-i fookus peaks olema kuldsel karikal, mida koondised püüavad. Praegu ei ole see aga võimalik. Foto: Scanpix / EPA / Martin Divisek

3, 2, 1, start! Maailmameistrivõistlused jalgpallis on alanud. Kuu aega kestev turniir selgitab, kes on parimatest parimad. Tänavune MM tuleb aga tavapärasest erinevamalt. Kas see on endiselt suur spordipidu või hoopis tants hauakividel?

Korruptsiooniskandaalidesse haaratud FIFA andis MM-i korraldusõiguse Katarile 12 aastat tagasi. Eestist neli korda väiksemast riigist sai sellega esimene jalgpalli MM-finaalturniiri võõrustaja Ees-Aasias.

Kuna riik on väike, puudusid MM-i läbiviimiseks igasugused eeldused. Sestap on viimastel aastatel nähtud hulk vaeva ja panustatud miljardeid eurosid taristusse, alustades staadionitest, lõpetades teede, hotellide ja metrooga. Maailma kallim suurturniir, mille alla on ekspertide hinnagul maetud üle 200 miljardi euro, toimub aga inimelude hinnaga.

Katari väiksuset tulenevalt on kogu infrastruktuur kerkinud võõrtööjõu abiga. Välismaalt tulnud ehitajaid on aga tüssatud, surutud elama ja töötama ebainimlikes tingimustes, mis on viinud fataalsete tagajärjedeni. Kataris on eri allikatele tuginedes surnud tuhandeid võõrtööliseid. Sellist asja ei oleks tohtinud juhtuda!

Kataris toimuv MM on ilma igasuguse kahtluseta tants hauakividel. Sellest kõigest on võimatu mööda vaadata. Nagu ka tõsiasjast, et Kataris on räiged probleemid inimõigustega ning lokkab pidev naiste, seksuaalvähemuste - ja teistegi - tagakiusamine. See vajutab tänavusele MM-ile meeletu pitseri. Nagu ka turniiri korraldamine tavapärase suve asemel keset Euroopa klubihooaega novembris ja detsembris, mis on järjekordne pretsedenditu käik.

Kogu eelnimetatu röövib maailmameistrivõistlustelt positiivset tähelepanu ja grandioossust, mida sündmus väärib. MM peaks olema eelkõige suur spordipidu. Fookus peaks olema jalgpallil, sest see on kogu asja tuum, aga ta ei ole ja ta ei saa ega tohigi nendes oludes pelgalt vutil olla.

Mu tutvusringkonnas on mitmeid inimesi, kes ei kavatse Kataris toimuvat MM-i vaadata. Ühtpidi saan neist igati aru. Tohutud probleemid moraali ja eetikaga on eiramatud. Teisest küljest ei ole jalgpallurid alustades Lionel Messist ja lõpetades Christian Erikseniga süüdi selles, et MM toimub Kataris. Nemad ei saa sinna midagi parata. Ometi nende jaoks on tegu karjääri suurhetkega. Osalevad koondised ühes sportlaste ja treeneritega tahavad tulla maailmameistriks. Hoolimata sellest, kus toimub turniir.

Kogu selles jandis on peamine süüdlane FIFA, kes turniiri Katarile andis ja pole pärast seda teinud muud, kui end õigustanud. FIFA presidendi Gianni Infantino laupäevane kaitsekõne oli masendav. Kardetavasti ei jää see sel turniiril viimaseks ning sellega torpedeerib FIFA ise kõige enam oma tähtsündmust.

Minul ei ole praegu hinges tavapärast MM-põnevust. Ma loodan, et see tuleb ning jalgpalliväljakul toimuv haarab, üllatab ja võlub. Ajalukku läheb see turniir aga teistel põhjustel ja sellest on kahju. Inimelu peab olema püha!

SEOTUD LOOD
2 kommentaari

IUdutuli   •  
(90.190.241.***)
Arusaadav, et probleemid on, aga samade stamplausete/-väidete korrutamine – justkui selleks, et linnuke kirja saada –, hakkab juba tüütuks muutuma. Neid teemasid peab käsitlema, aga võiks mingi uue nurga või sisu leida.
IUdutuli   •  
(90.190.241.***)
Ehk praegu jääb mulje, et korrutatakse papagoide kombel mingeid lööklauseid, aga keegi tegelikult teemasse süvenenud pole.

Sisene
Pikk ette (ja MM-ile) | Aivar Pohlak Katarist, kultuurist, lendamisest, enesearengust, rünnakutest: mul on mõjukaid vaenlaseid
PUNAROHELISED VEERANDFINAALI
Memo staadionilt | Pole Ronaldot, pole probleemi! Portugal alustas jahti MM-tiitlile, sest nüüd kardavad neid kõik!
BRASIILIA HULLAS
Memo | Samba alaku ja horvaadid värisegu! Brasiilia astus tantsusammul üle Lõuna-Korea
JAAPAN LANGES
OTSE KATLAST
Pikk ette (ja MM-ile) | Katarist eluga tagasi: Argentina fännid lõid metroo kõlama, lösutav Infantino tülgastas
JUTUD BARUTOGA
Kataris omade võitu nautinud Kaido Höövelson: kui Jaapan võidab, siis tänu samurai-hingele!
INGLASED KAHEKSA HULGAS
Memo | Kolm Lõvi murdsid senegallased maha, kuningaks tõusis Bellingham
LES BLEUS
MÕTTED
JÄRVELA KATARIS
PÕNEVAT
MM 2022 | Aitab tühjast lobast! Millisest liigast tulevad kõige kõvemad jalgpallurid?
TAKTIKANURK
MM-i taktikanurk | Pallivaldamise purustatud müüt ja Hispaania – Saksamaa nauditav ajugümnastika
MÕTTED
PIKK ETTE (JA MM-ILE)
Pikk ette (ja MM-ile) | Tarmo Tiisler sõitvast katusest, Õnne tänava Almast, Kinoteatrist ja kommenteerimisest: see võib jääda mu viimaseks jalkaturniiriks
MM-PÄEVIK

Soccernet.ee ajakirjanikud avaldavad MM-päevikus turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
/artikkel/maroko-kukutas-penaltitega-hispaanlased-ronaldo-asendusmees-saras-kaabutrikiga
6. dets
/artikkel/aasia-on-audis-brasiilia-tegi-korealased-pihuks-ja-pormuks-horvaatia-sai-jaapanlastest-penaltitega-jagu
5. dets
https://soccernet.ee/artikkel/levadiast-lahkunud-jurgenson-kui-serbiasse-satun-siis-tean-et-mind-voorustatakse-vaga-viisakalt-ilma-mingisuguste-eelarvamusteta
7. dets
https://soccernet.ee/artikkel/pikk-ette-ja-mm-ile-aivar-pohlak-katarist-kultuurist-lendamisest-enesearengust-runnakutest-mul-on-mojukaid-vaenlaseid
7. dets
/artikkel/kataris-omade-voitu-nautinud-kaido-hoovelson-kui-jaapan-voidab-siis-tanu-samurai-hingele
5. dets
https://soccernet.ee/artikkel/kristjan-jaak-kangur-kes-kull-aitaks-kuninga-vaarikalt-everesti-tipust-alla
6. dets
https://soccernet.ee/artikkel/paide-linnameeskond-taiendas-ridu-talendika-noormangijaga
7. dets
/artikkel/memo-staadionilt-pole-ronaldot-pole-probleemi-portugal-alustas-jahti-mm-tiitlile-sest-nuud-kardavad-neid-koik
6. dets
/artikkel/fernando-santos-tutvustas-valemit-kuidas-ta-pingile-jaetud-ronaldoga-endiselt-hasti-labi-saab
7. dets
/artikkel/wenger-kes-tuli-mm-ile-poliitikat-tegema-see-porus-austraallased-piinlik-jutt
6. dets