Kasper Elissaar | Jalgpalli MM – suur spordipidu või tants hauakividel? (2)

Jalgpalli MM-i fookus peaks olema kuldsel karikal, mida koondised püüavad. Praegu ei ole see aga võimalik. Foto: Scanpix / EPA / Martin Divisek

3, 2, 1, start! Maailmameistrivõistlused jalgpallis on alanud. Kuu aega kestev turniir selgitab, kes on parimatest parimad. Tänavune MM tuleb aga tavapärasest erinevamalt. Kas see on endiselt suur spordipidu või hoopis tants hauakividel?

Korruptsiooniskandaalidesse haaratud FIFA andis MM-i korraldusõiguse Katarile 12 aastat tagasi. Eestist neli korda väiksemast riigist sai sellega esimene jalgpalli MM-finaalturniiri võõrustaja Ees-Aasias.

Kuna riik on väike, puudusid MM-i läbiviimiseks igasugused eeldused. Sestap on viimastel aastatel nähtud hulk vaeva ja panustatud miljardeid eurosid taristusse, alustades staadionitest, lõpetades teede, hotellide ja metrooga. Maailma kallim suurturniir, mille alla on ekspertide hinnagul maetud üle 200 miljardi euro, toimub aga inimelude hinnaga.

Katari väiksuset tulenevalt on kogu infrastruktuur kerkinud võõrtööjõu abiga. Välismaalt tulnud ehitajaid on aga tüssatud, surutud elama ja töötama ebainimlikes tingimustes, mis on viinud fataalsete tagajärjedeni. Kataris on eri allikatele tuginedes surnud tuhandeid võõrtööliseid. Sellist asja ei oleks tohtinud juhtuda!

Kataris toimuv MM on ilma igasuguse kahtluseta tants hauakividel. Sellest kõigest on võimatu mööda vaadata. Nagu ka tõsiasjast, et Kataris on räiged probleemid inimõigustega ning lokkab pidev naiste, seksuaalvähemuste - ja teistegi - tagakiusamine. See vajutab tänavusele MM-ile meeletu pitseri. Nagu ka turniiri korraldamine tavapärase suve asemel keset Euroopa klubihooaega novembris ja detsembris, mis on järjekordne pretsedenditu käik.

Kogu eelnimetatu röövib maailmameistrivõistlustelt positiivset tähelepanu ja grandioossust, mida sündmus väärib. MM peaks olema eelkõige suur spordipidu. Fookus peaks olema jalgpallil, sest see on kogu asja tuum, aga ta ei ole ja ta ei saa ega tohigi nendes oludes pelgalt vutil olla.

Mu tutvusringkonnas on mitmeid inimesi, kes ei kavatse Kataris toimuvat MM-i vaadata. Ühtpidi saan neist igati aru. Tohutud probleemid moraali ja eetikaga on eiramatud. Teisest küljest ei ole jalgpallurid alustades Lionel Messist ja lõpetades Christian Erikseniga süüdi selles, et MM toimub Kataris. Nemad ei saa sinna midagi parata. Ometi nende jaoks on tegu karjääri suurhetkega. Osalevad koondised ühes sportlaste ja treeneritega tahavad tulla maailmameistriks. Hoolimata sellest, kus toimub turniir.

Kogu selles jandis on peamine süüdlane FIFA, kes turniiri Katarile andis ja pole pärast seda teinud muud, kui end õigustanud. FIFA presidendi Gianni Infantino laupäevane kaitsekõne oli masendav. Kardetavasti ei jää see sel turniiril viimaseks ning sellega torpedeerib FIFA ise kõige enam oma tähtsündmust.

Minul ei ole praegu hinges tavapärast MM-põnevust. Ma loodan, et see tuleb ning jalgpalliväljakul toimuv haarab, üllatab ja võlub. Ajalukku läheb see turniir aga teistel põhjustel ja sellest on kahju. Inimelu peab olema püha!

SEOTUD LOOD
2 kommentaari

IUdutuli   •  
(90.190.241.***)
Arusaadav, et probleemid on, aga samade stamplausete/-väidete korrutamine – justkui selleks, et linnuke kirja saada –, hakkab juba tüütuks muutuma. Neid teemasid peab käsitlema, aga võiks mingi uue nurga või sisu leida.
IUdutuli   •  
(90.190.241.***)
Ehk praegu jääb mulje, et korrutatakse papagoide kombel mingeid lööklauseid, aga keegi tegelikult teemasse süvenenud pole.

Sisene
MM-ILE JOON ALLA
TAKTIKAPOOL
MM 2022 | Prantslaste koera matmispaik on teada, kui neli meest tegid kokku sama palju kui üks argentiinlane?
MESSI ON MAAILMAMEISTER!
Luup peale | See oli Messi õhtu. See oli Messi mäng. See oli Messi MM. Ja see on Messi jalgpall
Päeva klõpsud | Tõrje rinnaga, valel ajal vales kohas, kauaoodatud kohtumine kallimaga
PIKK ETTE
Pikk ette (ja MM-ile) | Premium liiga elav legend Jürgenson Messist sõltuva Argentina võtmemehest: kas tunneksid ta Viru tänaval ära, kui tuleks vastu, Mäki kott käes?
PRONKSIMÄNG
Päeva klõpsud | Horvaatia võitis pronksi, mängijad tähistasid oma maimukestega
KUIDAS MÕISTA ÜLLATUST?
Siim Pulst | On see siis üllatuste MM või ei ole? Neli eri lähenemist, neli eri vastust
Ott Järvela | Cristiano Ronaldo kaotas lahingu, aga on sõja juba ammu ja mitu korda võitnud
JANURUBRIIK
Suur õllejaht Katari MM-il. Kust õlut saab, palju maksab ja kes seda joob?
MM-PÄEVIK

Soccernet.ee ajakirjanikud avaldavad MM-päevikus turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

https://www.zone.ee/
https://soccernet.ee/artikkel/loe-jarele-eesti-kohtub-edu-korral-em-finaalturniiril-prantsusmaa-hollandi-ja-austriaga
2. dets
https://soccernet.ee/artikkel/viimastel-aastatel-vigastustega-kimpus-olnud-flora-varavavaht-riputas-kindad-varna
2. dets
https://soccernet.ee/artikkel/kas-florast-lahkunud-jurgen-henn-liitub-eesti-koondisega-kui-tuleb-sobiv-pakkumine-olen-valmis
3. dets
https://soccernet.ee/artikkel/vaata-jarele-tammeka-elas-ehmatuse-ule-ja-viis-sander-puri-lahkumismangus-too-lopule
3. dets
https://soccernet.ee/artikkel/purg-karjaari-lopetamisest-iga-trenniga-laks-jarjest-halvemaks-vigastus-hakkas-juba-segama-igapaevaelu
2. dets
https://soccernet.ee/artikkel/henrik-purg-lopetas-vigastuse-tottu-karjaari
2. dets
https://soccernet.ee/artikkel/henni-lahkumismang-nagi-kummet-varavat-ning-vahemalt-uht-ilmaga-seotud-zesti
3. dets
https://soccernet.ee/artikkel/vaata-jarele-eesti-naiste-koondis-naaseb-kasahstanist-kolmanda-jarjestikuse-voiduga
1. dets
https://soccernet.ee/artikkel/ametlik-henrik-ojamaa-vahetas-flora-sargi-paide-vastu
4. dets
https://soccernet.ee/artikkel/ametlik-vassiljevit-ja-brolinit-ootab-orbani-vutiimpeeriumile-noori-kasvatav-klubi
3. dets
MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp