64 aastat ootust: Bale'i ja kompanii tähetund, luigelaul või mõlemad korraga? (0)

Joe Allen, Gareth Bale, Chris Gunter, Jonny Williams ja Aaron Ramsey tähistamas MM-ile pääsemist. Foto: Scanpix / REUTERS / Rebecca Naden

Walesi jalgpallikoondis elab läbi oma ajaloo säravaimat perioodi ja 64-aastase vaheaja järel MM-finaalturniiril mängimine on kirsiks tordil. Gareth Bale ja ülejäänud kuldne põlvkond on EM-idel endast juba märgi maha jätnud ning nüüd saadakse kätt proovida ka koondisejalgpalli kõrgeimal laval.

Endise maailma kalleima jalgpallurina on Bale inspireerinud kõmrid täiesti uuele tasemele. Enne 2016. aastat oli 1958. aasta MM ainus suurturniir, kus Wales kunagi mänginud (ja sinnagi jõuti poliitika ja loosiõnne kaasaabil), kuid nüüd on käidud järjest kahel EM-il. Ning mitte lihtsalt käidud, vaid esimesel katsel jõuti välja poolfinaali ja mullu kaheksandikfinaali.

Bale’i isiklikust panusest ei saa üle ja ümber ka MM-ile kvalifitseerumisest rääkides. Valikgrupis saavutati Belgia järel, Tšehhi ja Eesti ees teine koht, mis tagas pääsu sõelmängudele. Seal alistati märtsis 2:1 Austria (mõlemad väravad Bale’ilt) ja juunis 1:0 Ukraina (ainus värav taas Bale’ilt). Nii on Walesi koondise ajaloo suurim väravakütt kasvatanud enda väravasaldo juba 40 väravani 108 mängust, kusjuures ka mängude arvestuses lahutab teda Chris Gunteri tippmargist vaid üks kohtumine.

See võib jääda 33-aastase Bale’i (ja mitmete teiste kogenud põhimeeste) viimaseks suurturniiriks või ainsaks MM-iks. Niisiis teavad Bale, Aaron Ramsey, Joe Allen ja teised aastaid Walesi edasi kandnud mehed, et tegemist võib olla nende suure lahkumisetendusega, enne kui teatepulk noorematele üle antakse.

Uus ajajärk võib olla saabumas ka sümboolselt, sest Katari MM võib jääda ühtlasi viimaseks kohaks, kus Walesi nime all võisteldakse. Jalgpalliliit on nimelt avaldanud soovi hakata kutsuma koondiseid kõmrikeelse nimega Cymru, mille järgi neid kodumaal juba tuntaksegi. Võimalikku nimevahetust hakatakse arutama pärast suurturniiri.

Kolme tähe küsimärgid

Paraku on Walesi koondise kohal loetud nädalad enne MM-i veel küsimärgid, mis puudutavad just nimetatud kolmikut. Inglismaa esiliigas mängiv Joe Allen sai septembri keskel vigastada ning klubijalgpalli asemel jookseb ta nüüd ajaga võidu, et MM-iks terveks saada.

Aaron Ramsey lõpetas Torino Juventusega lepingu ning lõi käed Nice’iga, kuid see käik ei ole toonud talle loodetud määral mängupraktikat, sest Prantsusmaal on ta seni vaid kolm korda põhikoosseisu pääsenud.

Ning sel suvel Los Angeles FC-ga liitunud Gareth Bale on mänginud pärast septembrikuist koondiseakent oma koduklubi eest vaid viis minutit. Põhja-Ameerika profiliigas on käsil otsustavad mängud ning Bale’i leivaisa on murdnud end finaali välja, ent Walesi vedur vaatab tiitlijahti enamasti pingilt.

See kõik on tekitanud kahtlusi Bale’i tervislikus seisundis ja füüsilises valmisolekus, kuid samas on ta varemgi näidanud, et koondis seisab tema jaoks esikohal. Lähevad klubis asjad kuidas lähevad, Walesi särgis pigistab ta endast ikka sada protsenti välja.

Viimastel aastatel on liikunud sahinad ka Bale’i plaanist jalgpallurikarjäärile üldse joon alla tõmmata, kuid suvel Los Angelesesse siirdudes kinnitas ta otsesõnu, et loodab vastu pidada kuni järgmise EM-ini ja võib-olla kauemgi.

Kogenud selgrooga põhikoosseis

Selles, et Walesi põhimehed on suurturniiri eel hädas mängupraktikaga või et nad mängivad mitte just kõige nimekamates klubides ja liigades, ei ole midagi uut. Meeskonna selgroo moodustavad kogenud mehed, kes on üheskoos tulest ja veest läbi käinud ning teavad une pealt teineteise liikumisi. Ühtsus, kokkumäng ja oma tugevustele mängimine aitavad kompenseerida mõningasi individuaalseid puudujääke.

Wales on meeskond, mis ei panusta liigselt kõrgele pressile ega karda langeda sügavale kaitsesse, kuid nad on väga efektiivsed rünnakutele lülitumisel, kasutades nii oma kiireid ääri, loovat keskvälja kui ka võimast tipuründajat, kelle peale pikki palle lüüa. Tugevaks relvaks on ka Bale’i standardolukorrad.

Enamus algkoosseisukohtadest on üsna selgelt paigas, kuid mängijate täpse asetsemise osas on erinevaid variante. Samuti pole selge, millise asetuse kasuks peatreener Rob Page otsustab, sest varasemalt on mängitud nii kahe kui ka kolme keskkaitsjaga. MM-i eel ei ole aga kavas ainsatki sõprusmängu, nii et Wales sõidab Katari septembrikuiste Rahvuste liiga mängude pealt, kus kaotati nii Belgiale kui ka Poolale.

Lõplik MM-koosseis tehakse teatavaks 9. novembril, aga meeskonna põhituumik on sisuliselt sama, mis eelmisel suvel peetud EM-finaalturniiril, ning üle poole eeldatavast algkoosseisust mängis olulist rolli juba 2016. aasta EM-il.

Wayne Hennessy (35) saab ilmselt Danny Wardi ees esikindad. Neco Williams (21), Ben Davies (29), Joe Rodon (25) ja Connor Roberts (27) peaks mehitama kaitseliini, samal ajal kui Ethan Ampadu (22) võib tegutseda nii kaitses kui ka keskväljal. Esimene valik keskväljale oleks aga Ramsey (31) ja Allen (32). Ründeteravuse eest hoolitsevad lisaks Bale’ile (33) eelkõige Daniel James (24) ja tipuründajana Kieffer Moore (30).

Seega tiksub koguni viiel põhimängijal juba neljas aastakümme. Samuti rekordinternatsionaal Chris Gunteril (33), kuid tema pallib tänaseks Inglismaa tugevuselt neljandal liigatasandil ega mängi ka koondises enam esimest viiulit.

Walesi absurdihuumorlikud kujundid mängueelselt pildistamiselt jõuavad lõpuks ka MM-ile. Pildil stiilinäide Tallinnast. Foto: Brit Maria Tael

Ühtlaselt tugev alagrupp

Kõik B-alagrupi meeskonnad kuuluvad FIFA edetabelis esimese 20 hulka. Wales ise on 19. kohal, Inglismaa 5., USA 16. ja Iraan 20. kohal. Tegemist on ühega tugevamatest ja ühtlasematest gruppidest, kus inglased on soosikuseisuses ja iraanlased autsaiderid ning USA-d hinnatakse Walesi ees kergeks favoriidiks teisele kohale.

Kui Inglismaaga on Wales mänginud läbi ajaloo üle saja korra, siis Euroopa-välised vastased ja võistlused on Walesi jaoks küllaltki uueks kogemuseks. See võibki saada üheks kaalukeeleks, mis sel turniiril kõmride kahjuks räägib. USA on kvalifitseerunud viimasest kaheksast MM-ist seitsmele ning Iraan viiest neljale, mis annab neile kogemuste näol olulised eelised.

Walesi viimased kohtumised UEFA alla mittekuuluvate koondistega jäävad rohkem kui pooleteise aasta taha. 2021. aasta märtsis võõrustati Mehhikot (1:0 võit) ja 2020. aasta novembris USA-d (0:0 viik). Lisaks ameeriklastele kohtuti 2020. aasta sügisel ka Inglismaaga, kellele jäädi 0:3 alla. Iraaniga kohtus Wales aga viimati 44 aastat tagasi.

Walesi edasipääsulootuste osas võib pilt palju selgemaks saada kohe avamängus, sest 21. novembril minnakse vastamisi just USA-ga. Sellele järgneb mäng Iraaniga, mis on vaja igal juhul võita, enne kui alagrupiturniir lõpetatakse kohtumisega Inglismaa vastu.

Foto: Scanpix / Mike Jones / News Images via ZUMA Press / WireMeeskonna staar – Gareth Bale

Kes muu kui kuuekordne Walesi aasta jalgpallur, kelle arvel on rekordilised 40 koondiseväravat ja kel on klubikarjäärist muuhulgas ette näidata viis Meistrite liiga karikat. Kogu ründemäng keerleb ümber Bale’i, kes võib tegutseda nii ründes, toetava ründajana kui ka äärel, liigub väljakul suure vabadusega ning on esmaklassiline mängude otsustaja, nii lööja kui ka söötjana.

Viimaste aastate klubistatistikat vaadates võib jääda mulje, et Bale on pildilt kadumas. Lepingu viimastel aastatel Real Madridis kuivas mänguaeg kokku ning ka hooajaks Tottenhamis laenul käes kogunes talle vaid kümme starti Premier League’is. Viimasel hooajal Hispaanias pääses ta liigas põhikoosseisu vaid neli korda. Ning pärast sel suvel USA-sse siirdumist on ta vaid kaks korda algkoosseisus väljakule jooksnud.

Ometi ei takistanud see kõik Bale’il Walesi koondise MM-ile tassimist ning kõigi eelduste kohaselt ilmutab ta ka Kataris taas oma tippvormi. Peatreener Rob Page kinnitas hiljuti, et Bale’i valmisolek MM-iks ei ole kahtluse all.

Foto: Scanpix / Pool via REUTERS / Kenzo TribouillardSilm peale – Neco Williams

Walesi koondise kogenud tuumiku kõrvale on viimastel aastatel kerkinud ka hulk lootustandvaid uue põlvkonna mängijaid, kuigi vaid üksikud neist on end tänaseks põhikoosseisu kinnitanud. 21-aastane ründav äärekaitsja on paremajalgne, aga tegutseb vasakul äärel ning tormab seal väsimatult edasi-tagasi.

Liverpooli kasvandik ei leidnud Jürgen Kloppi meeskonnas kohta päikese all, käies selle aasta esimeses pooles laenul esiliigas Fulhamis ning liitides suvel 20 miljoni euro eest kõrgliiga uustulnuka Nottingham Forestiga. Seal on ta jõuliselt pildile tõusnud, lüües seni kaasa kõigis 13 liigamängus, neist 11 põhikoosseisus.

Koondisesärgis on Williamsil vaatamata noorusele kirjas juba 23 mängu ja 2 väravat.

Suurim mure – liigne sõltuvus veteranidest

Parimas koosseisus ja vormis on Walesi meeskond valmis kõigile vastastele peavalu valmistama. Paraku on turniiri eel just kogenud liidrite valmisoleku osas küsimärgid, mis saavad lõplikud vastused alles Kataris.

Veteranide kogemused on seda olulisemad, et MM viib meeskonna tundmatutesse vetesse, mis tähendab nii eksootilist mängupaika kui ka eksootilisi vastaseid. Võõras keskkonnas orienteerumisel sõltub Wales oma vanast kaardiväest ja liidritest eriti palju.

Just väljaku ülemises otsas tuginetakse suurel määral väljakujunenud juhtivmängijatele, kelle asendamine saaks vigastuste või mängukeeldude korral raske olema. Paari pusletüki väljalangemine võib kogu masinavärgi uppi lüüa.

Foto: Scanpix / AP Photo / Michal DyjukTreener – Rob Page

48-aastane endine Sheffield Unitedi kaitsja on juhendanud Walesi juba 2020. aasta novembrist saati, aga alles sel suvel sai temast ka vormiline peatreener. Page tegutses selles ametis pikalt kohusetäitjana, kuni naistevastases vägivallas süüdistatav Ryan Giggs tänavu juunis lõpuks ametlikult ameti maha pani ning Page kinnitati püsivaks juhendajaks. Septembris sõlmiti temaga nelja-aastane leping.

Mängijana 41 korda Walesi esindanud Page juhendas mängijakarjääri lõppedes Inglismaa tugevuselt kolmanda liiga klubisid, enne kui ta 2017. aastal Walesi U21 peatreeneriks nimetati. Kaks aastat hiljem määrati ta A-koondise abitreeneriks ning Giggsi vahistamise järel kukkus sülle võimalus peatreenerina EM-ile minna.

Edukas esinemine EM-il ja kauaoodatud pääs MM-finaalturniirile tõestasid aga, et ta on selle töö jaoks õige mees ja sellest ka uus pikaajaline leping.

Siim Pulst: "Ettearvamatu meeskond, mis on tugeva ja kokkumänginud tuumikuga, kuid tervikut vaadates ka küllaltki ebaühtlase tasemega. Nad on võimelised võitlema alagrupist edasipääsu nimel, aga lagi peaks siiski üsna kiiresti vastu tulema. Eelmisel suvel pigistati end EM-il alagrupist edasi, aga häviti siis Taanile 0:4. Rahvuste liiga A-tasandil teeniti kuue mänguga Hollandi, Belgia ja Poola vastu ainult üks punkt. Niisiis näib, et tipptase käib Walesil üle jõu."

Mängud alagrupis:

E, 21. novembril kell 21.00 vs USA (Al Rayyan)
R, 25. novembril kell 12.00 vs Iraan (Al Rayyan)
T, 29. novembril kell 21.00 vs Inglismaa (Al Rayyan)

Kinnitatud koosseis:

Väravavahid: Wayne Hennessey (Nottingham Forest), Danny Ward (Leicester City), Adam Davies (Sheffield United).

Kaitsjad: Chris Gunter (Wimbledon), Connor Roberts (Burnley), Joe Rodon (Rennes), Neco Williams (Nottingham Forest), Ben Cabango (Swansea City), Ethan Ampadu (Spezia), Chris Mepham (Bournemouth), Ben Davies (Tottenham), Tom Lockyer (Luton Town).

Poolkaitsjad: Jonny Williams (Swindon Town), Joe Morrell (Portsmouth), Matthew Smith (Milton Keynes Dons), Dylan Levitt (Dundee United), Rubin Colwill (Cardiff City), Sorba Thomas (Huddersfield Town), Joe Allen (Swansea City), Aaron Ramsey (Nice), Harry Wilson (Fulham).

Ründajad: Gareth Bale (Los Angeles FC), Daniel James (Fulham), Kieffer Moore (Bournemouth), Brennan Johnson (Nottingham Forest), Mark Harris (Cardiff City).

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
MM-ILE JOON ALLA
TAKTIKAPOOL
MM 2022 | Prantslaste koera matmispaik on teada, kui neli meest tegid kokku sama palju kui üks argentiinlane?
MESSI ON MAAILMAMEISTER!
Luup peale | See oli Messi õhtu. See oli Messi mäng. See oli Messi MM. Ja see on Messi jalgpall
Päeva klõpsud | Tõrje rinnaga, valel ajal vales kohas, kauaoodatud kohtumine kallimaga
PIKK ETTE
Pikk ette (ja MM-ile) | Premium liiga elav legend Jürgenson Messist sõltuva Argentina võtmemehest: kas tunneksid ta Viru tänaval ära, kui tuleks vastu, Mäki kott käes?
PRONKSIMÄNG
Päeva klõpsud | Horvaatia võitis pronksi, mängijad tähistasid oma maimukestega
KUIDAS MÕISTA ÜLLATUST?
Siim Pulst | On see siis üllatuste MM või ei ole? Neli eri lähenemist, neli eri vastust
Ott Järvela | Cristiano Ronaldo kaotas lahingu, aga on sõja juba ammu ja mitu korda võitnud
JANURUBRIIK
Suur õllejaht Katari MM-il. Kust õlut saab, palju maksab ja kes seda joob?
MM-PÄEVIK

Soccernet.ee ajakirjanikud avaldavad MM-päevikus turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

https://www.zone.ee/
https://soccernet.ee/artikkel/loe-jarele-eesti-kohtub-edu-korral-em-finaalturniiril-prantsusmaa-hollandi-ja-austriaga
2. dets
https://soccernet.ee/artikkel/viimastel-aastatel-vigastustega-kimpus-olnud-flora-varavavaht-riputas-kindad-varna
2. dets
https://soccernet.ee/artikkel/kas-florast-lahkunud-jurgen-henn-liitub-eesti-koondisega-kui-tuleb-sobiv-pakkumine-olen-valmis
3. dets
https://soccernet.ee/artikkel/vaata-jarele-tammeka-elas-ehmatuse-ule-ja-viis-sander-puri-lahkumismangus-too-lopule
3. dets
https://soccernet.ee/artikkel/purg-karjaari-lopetamisest-iga-trenniga-laks-jarjest-halvemaks-vigastus-hakkas-juba-segama-igapaevaelu
2. dets
https://soccernet.ee/artikkel/henrik-purg-lopetas-vigastuse-tottu-karjaari
2. dets
https://soccernet.ee/artikkel/henni-lahkumismang-nagi-kummet-varavat-ning-vahemalt-uht-ilmaga-seotud-zesti
3. dets
https://soccernet.ee/artikkel/vaata-jarele-eesti-naiste-koondis-naaseb-kasahstanist-kolmanda-jarjestikuse-voiduga
1. dets
https://soccernet.ee/artikkel/ametlik-henrik-ojamaa-vahetas-flora-sargi-paide-vastu
4. dets
https://soccernet.ee/artikkel/ametlik-vassiljevit-ja-brolinit-ootab-orbani-vutiimpeeriumile-noori-kasvatav-klubi
3. dets
MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp