Luup peale | Ta tegi seda jälle! Bellingham otsustas üleminutitel El Clasico saatuse (0)

Jude Bellingham tegi seda jälle. Ka liigahooaja esimese El Clasico otsustas just tema värav üleminutitel. Foto: Scanpix / Jose Breton / AP

El Clasico oli taas oma nime vääriline. Palju võitlust, väravaid ja muidugi kuhjaga intriigi – Real Madridi 3:2 võit Barcelona üle oli äraütlemata kihvt vaatemäng. 

Barcelona alustas mängu kõrge pressinguga ning juba teisel minutil oli Reali väravavaht Andri Lunin eksimusele lähedal. Robert Lewandowski jooksis kiirelt vastasmängijat survestama ning Lunin pidi pallist kiirelt vabanema – tema õnneks ei saanud Raphinha madalat valesöötu korralikult kontrolli alla.

Napilt kolm minutit hiljem eksis Lunin aga taas ning sedapuhku saatuslikult. Ukrainlane ebaõnnestus Raphinha nurgalöögi lennutrajektoori hindamisel, hüppas palli alt läbi ning lubas vastase keskväljamehel Andreas Christensenil palli tühjaks jäänud võrku suunata – Barcelona 1:0 juhtima!

Seejärel ärkas aga ka Real. Kord suunas Vinicius Junior palli napilt üle ristnurga, kord pidi Pau Cubarsi viimasel hetkel klaarima. Järgmine ohtlik võimalus sündis aga taas Barcelona kasuks, kui Lamine Yamal paremalt äärelt kasti purjetas, ent sedapuhku oli Lunin ülesannete kõrgusel ning sättis end tsenderdusele ette.

Kui mängitud oli napilt üle veerandtunni, kärises ka külaliste kaitseliin esimst korda tõsisemalt. Lucas Vazquez võttis karistusala paremas servas üks ühe vastu ette Joao Cancelo ning mängis portugallase väikese kehalükkega täielikult olukorrast välja. Seejärel libises olukorda Cubarsi jalg ning Vazquez kukkus – penalti Realile!

Vinicius lõi mööda maad parema nurga suunas ja ehkki Marc-Andre ter Stegen hüppas õigele poole, oli löök piisavalt tugev ja viigistas mänguseisu – 1:1! 23-aastase Brasiilia ründetähe jaoks oli värav hooaja lõikes kolmeteistkümnes.

Avapoolaeg jätkus võrdses taktis – kord avanes võimalus ühele, kord teisele. Barcelona tekitas teravust pea ainult ja ainult nurgalöökidest – lisaks väravaolukorrale külvasid teravust ka teine ja kolmas nurgalöök. Esimesest tulnud palli suunas Lewandowski õige napilt üle, teine olukord nõudis aga suisa VAR-pausi.

Raphinha sissekeriv tsenderdus leidis esiposti juurest üles Lamine Yamali, kes palli õrnalt välisküljega edasi suunas. Lunin oli taas raskustes ning peatas palli viimasel hetkel väravavõrgu suunas liikumast. Barcelona mehed apelleerisid väravale ning videoruum asus asja kärmelt kontrollima – uuriti ja puuriti, aga ideaalset kaameranurka ei leitud. Seega jäi jõusse väljakul langetatud esialgne otsus – mäng jätkub viigiseisult.

Barcelona haaras tasapisi initsiatiivi. Põhiline teravuselooja oli ikka ja jälle Yamal, kelle kaudu prooviti rünnata Reali nõrka lüli ehk vasakkaitsjat. Kuna Ferland Mendy ei olnud mänguvalmis, oli äärmise tagaliinimehe koha sisse võtnud tavapärane keskväljamees Eduardo Camavinga, kes oli Yamali ohjeldamisega selgetes raskustes.

Avapoolaja lõpuhetkedel ähvardas Real teist korda tõsisemalt, kui Barcelona väravaautor Christensen eelviimase kaitsjana palli Jude Bellinghamile kaotas. Ometi sooritas taanlane seejärel väleda spurdi ning paikas oma eksimuse ise ära.

Teine poolaeg algas rahulikumalt. Esimest ohtlikku võimalust tuli oodata lausa kümme minutit, kuniks Real pääses kontrarünnakule, kuid Viniciuse löök vuhises siiski esimesest ristnurgast üle.

Mäng käis endiselt samas rütmis nagu esimesel poolajal – kord võimalus ühele, siis jälle teisele poolele –, aga oluliselt madalamas tempos. Barcelona poolelt said proovida nii Lewandowski kui ka vahetusest sekkunud Ferran Torres, aga ebaõnnestunult.

Väravahõng oli õhus võrdlemisi õrn, sest liiga häid võimalusi ei avanenud kummalgi poolel. Tulemata tabamus aga ei jäänud ning taas pidi palli võrgust korjama just Lunin – Yamal keerutas 69. minutil karistusala joone tagant väravale ning Torres segas veidi Lunini vaatevälja. Ukrainlane tõrjus palli täpselt vahetusest sekkunud Fermin Lopezi jalale ning too ei vääratanud – Barcelona 2:1 juhtima!

Külalised said eduseisu nautida aga napid neli minutit, sest peagi tsenderdas Vinicius palli vasakult äärelt värava ette ning uhkesse üksindusse unustatud Vazquez saatis palli täpse löögiga ter Stegeni selja taha – 2:2! Taas pidi omale tuhka pähe raputama Barcelona vasakkaitsja Cancelo, kes kaotas Vazqueze väravaesisel täiesti ära.

Järgnesid võimalused ühele ja teisele … kuniks sekkus Jude Bellingham! Matši esimesel üleminutil söötis Vazquez madala palli paremalt äärelt värava ette, Joselu lasi selle jalge vahelt läbi ning mullu suvel Madridi kolinud Bellingham naelutas palli ühe puutega lati alla – Real 3:2 ette!

Barcelona oli murtud. Ehkki Joao Felix sai järelejäänud aja jooksul veel korra löögile, jäi hooaja lõpus ametist lahkuv Xavi Hernandez ikkagi oma viimases El Clasico's tühjade kätega ja Reali kodune rõõmupidu võis alata.

Bellinghami üleminutite värav kutsus seejuures esile korraliku deja vu efekti – liigahooaja esimeses omavahelises kohtumises skooris ta samuti üleminutitel ning tõi Realile jalgpalliajaloo suurimast rivaliteedist 2:1 võidu. Nüüd mängiti publikule ette duubel kaks.

Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Reali meistritiitel tundub kindlamast kindlam

Ehkki matemaatiliselt on Barcelonal veel võimalik Reali liigatabelis püüda, tundub edu mahamängimine nüüd juba praktiliselt võimatu. Madridi kuninglik klubi kasvatas edu tabelitipus juba 11 punktile, hooaja lõpuni on minna kuus vooru.

Kuigi teoreetiliselt on laual veel 18 punkti, ei oota Reali enam ees ainsatki kohtumist esiviisiku meeskondade vastu. Seega võib hakata graveerimisnõela juba vaikselt valmis panema – Real on oma ülemvõimu tõestanud ning tänavuse meistritiitli auga välja teeninud.

Suutlikkus tulla välja keerulistest olukordadest on meistermeeskonna tunnus. Real sai sellega hiilgavalt hakkama – ehkki kohtumise vältel leiti end kahel korral kaotusseisust, suudeti mõlemal puhul jõuvarud kokku võtta ja külalistele kandadele astuda. Bellinghami üleminutite värav – tema hooaja seitsmeteistkümnes – oli mõttekäiku kinnitavaks kirsiks tordil.

Real mängis samamoodi nagu lõppenud nädala keskel Meistrite liigas Manchester City vastu – eneseteadlikult ja oma tugevustele suunatult. Uisapäisa ei tormatud – pigem seisti targalt kui joosti lollilt. See tõi teenitult tulemuse.

2. Väravajoonetehnoloogia – kas tõesti liiga kallis?

Hispaania kõrgliiga on ainus Euroopa tippliiga, mis pole tänaseni võtnud kasutusele väravajoonetehnoloogiat. Üldiselt väga hea tehnoloogilise võimekuse poolest tuntud võistlussarja kõrged juhid peavad seekordse El Clasico järel tõenäoliselt nii mõndagi ümber mõtlema, sest lõplikku kinnitust ühe potentsiaalse värava kohta videopilt ei võimaldanudki.

Veidi enne pooletunnise mänguaja täitumist läkitas Raphinha väravaesisele nurgalöögi ning Lamine Yamal suunas välisküljega palli edasi. Reali väravavaht Andri Lunin koukis selle siiski viimase hädaga väravajoone lähistelt välja, ent Barcelona mehed apelleerisid, et pall ületas joone.

Peakohtunik Cesar Soto Grado sattus ootamatult täbarasse olukorda, millega teiste Euroopa tippliigade vilemehed ei pea juba aastaid enam rinda pistma – tal puudus täielik kindlus, et pall ei ületanud väravajoont. Soto peatas mängu ning videoruumis keriti linti edasi-tagasi, kuid täit kindlust ei pakkunud mitte ükski kaameranurk.

Niisiis võime vaid oletada, kas Yamali välisküljelöök ületas tegelikult joone või mitte. Hispaania kõrgliiga presidendi Javier Tebase põhjendus, et joonetehnoloogia on mõttetult kallis, tekitab aga küsimusi: kui ekraanile on võimalik joonistada kõiksuguseid graafikuid ja näidata igat olukorda üksipulgi suurepärase kvaliteediga – mis on Hispaania kõrgliiga suur trump –, siis kas tõesti ei peaks olema nõutud vähemalt väravajoonega paralleelse kaamera olemasolu?

3. Vasakkaitsjad olid hädas

Nii Real Madridi vasakkaitsjana tegutsenud Eduardo Camavingal kui ka tema Barcelona ametivennal Joao Cancelol oli võrdlemisi must päev. Mõlemad olid oma tsooni vastasmängijate taltsutamisega püstihädas.

Camavinga õnneks on tal lauale käia põhjendus, miks Lamine Yamali kontrolli all hoidmine sedavõrd keeruliseks osutus – on ju prantslane tavapäraselt hoopis keskpoolkaitsja. Tavapärane vasakkaitsja Ferland Mendy polnud aga mänguvalmis, mistõttu tuli lappida võõrast positsiooni.

Cancelol puuduvad aga mistahes õigustused – Reali esimese kahe värava olukorras oli just tema see, kes hiilgemängu teinud Lucas Vazqueze lihtsalt ära kaotas. Esimesel puhul lükkas Vazquez ta lihtsa nügimisega palli pealt minema, murdis kasti ja teenis penalti; teises olukorras avanes 32-aastane ääreründaja välja just Cancelo selja tagant. Kirsina tordil andis Vazquez söödu ka Reali kolmandale väravale.

4. Mängu parim – Lucas Vazquez

On siin üldse teist varianti? 32-aastane ääremängija oli vaieldamatu üleplatsimees, kellest Joao Cancelo ilmselt veel mitu päeva õudusunenägusid näeb. Värav, väravasööt ja teenitud penalti räägivad enda eest. Vazquez oligi täpselt nii hea, nagu statistika näitab.

Real Madrid - Barcelona 3:2 (1:1)
18. pen. Vinicius Junior, 73. Lucas Vazquez, 90+1. Jude Bellingham - 6. Andreas Christensen, 69. Fermin Lopez

Liigatabel:

Standings provided by Sofascore
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
KODULIIGA
SUUR LAHING SAKSAMAAL
Tuline kahju! Sangarlik Mets käis joonel lappimas, kuid Hamburgi põhimõtteline duell lõppes St. Pauli kaotusega
JUUBELIDERBI
Tallinna derbi rohelised varjundid ehk Krõmi, raudbetooni, Rüütli, Lõvipoiste ja Henni ajastud
Derbimeenutus | Skandaalse natsižesti teinud Nahk kahetseb: mul ei olnud vaja nii teha
REEGLID SELGEKS!
Videokohtunik | Kuidas käed käia tohivad? Miks Kuressaare sai penalti ja Kalju mitte?
PREMIUM LIIGAST
PREMIUM LIIGA PULKADEKS LAHTI
PREMMI JUTUPUNKTID
Udune Albion | Kiilakat hollandlast oleme juba varem näinud
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
10
9
1
0
30:3
28
2.
Nõmme Kalju FC
9
6
2
1
22:11
20
3.
Paide Linnameeskond
10
5
1
4
16:11
16
4.
Tallinna FC Flora
10
4
4
2
20:15
16
5.
Tartu JK Tammeka
9
3
2
4
12:12
11
6.
FC Kuressaare
8
3
1
4
15:21
10
7.
JK Tallinna Kalev
10
2
3
5
11:18
9
8.
Pärnu JK Vaprus
8
2
1
5
9:16
7
9.
JK Narva Trans
8
1
2
5
8:26
5
10.
FC Nõmme United
8
1
1
6
4:14
4
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
28
Nõmme Kalju FC
20
Paide Linnameeskond
16
Tallinna FC Flora
16
Tartu JK Tammeka
11
FC Kuressaare
10
JK Tallinna Kalev
9
Pärnu JK Vaprus
7
JK Narva Trans
5
FC Nõmme United
4
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!