Šveitsi avalöök Häberli seltsis: kes on Mbappe light, kuidas Embolo Toni Kroosi koolitas ja miks Klopp õigust rääkis? (1)

Eestlastel pole MM- ega isegi EM-finaalturniiridel olnud võimalust omadele kaasa elada. Mis pilguga jälgib aga suurturniiri esimest kohtumist keegi, kes väljakul olijatele mitte ainult pöialt ei hoia, vaid neist enamikku ka isiklikult tunneb? Et seda teada saada, vaatas Soccernet.ee Šveitsi koondise avamängu, kus vastaseks Kamerun, koos Eesti koondise peatreeneri Thomas Häberliga.

Mängu alguseni 10 minutit

"Me olime halvad. Me olime nii halvad!" muigab Häberli, kui küsin, milline on tema esimene mälestus Šveitsi koondisele kaasaelamisest. "Alles 1994. aastal jõudsime üle pika aja jälle MM-ile ja pärast seda on asjad hakanud ülesmäge minema."

1992. aasta 16. augustil pidas Eesti koondis Kadriorus pärast iseseisvuse taastamist esimese valikmängu, võõrustades Šveitsi. Külalised võtsid suure 6:0 võidu, sillutades sellega teed USA-s peetud finaalturniirile, Eestis aga hakati murelikult rääkima sellest, mis saab veel siis, kui külla tulevad Itaalia ja Portugal. "Olen kuulnud lugu, kuidas Roy Hodgson olevat teie toonasele peatreenerile kärbseid pähe ajanud, et küll te ikka mängite väga ilusat söödumängu. Eesti hakkaski palli lükkama ja kaotas suurelt," kirjeldab Häberli linnalegendi mõõtmed omandanud pajatust.

Hümnide aeg

Šveitsi peatreeneri Murat Yakiniga mängis Häberli koos 2000. aastal Baselis. Veel paremini teab ta aga abitreenerit, Murati venda Hakan Yakinit, kellega jagati väljakut ja riietusruumi aastatel 2005-08 Berni Young Boysis. "Tunnen hästi isegi nende ema! Ja Patrick Foletti käis tänavu Eestis väravavahte koolitamas," viitab Häberli koondise väravavahtide treenerile. "Enamikku, kes on praegu koondise juures, tean hästi. Breel Embolo oli näiteks minuga Baselis ja Ruben Vargas Luzernis, enne kui Augsburgi läks. Muuseas, vaata, kui palju liidreid meil koondises on! Silvan Widmer on kapten, Granit Xhaka on kapten, Yann Sommer on kapten ..."

Vennad Murat ja Hakan Yakin ohjavad Šveitsi koondist juba mitmendat aastat. Foto: Scanpix / Imago images / Roger Albrecht

Avavile

Kas Häberli suudab veel jalgpalli ka fännipilguga vaadata, ilma et kohe süvaanalüüsiks kisuks? Selgub, et suudab küll. "Muidugi jälgin rohkem meeskondi, kes meiega sarnast süsteemi kasutavad. Šveits näiteks kasutab samuti vahel kolmemehelist kaitseliini, ehkki näed, täna mängivad neljasega. Aga suudan ka niisama mänge nautida, näiteks koroona-aja järel käisime pojaga Müncheni Bayernit vaatamas – ta ei olnud varem suurel staadionil olnud."

Šveits saadab väljakule koosseisu, mille puhul Häberli juhib tähelepanu keskväljale. "Näiteks Djibril Sow mängib number kümne peal, kuigi on loomu poolest number kuus. Aga Murat Yakinile meeldivad poolkaitsjad, kes oskavad ka hästi kaitsta. Kõik kolm ongi täna sellised."

10. minut

Šveits alustab pealtnäha hea pallivaldamisega, aga Häberli vangutab pead. "See ei ole meie mäng. Rünnakul jääb teravusest puudu, koondisel pole praegu tippklassist ründajat. Haris Seferovic on okei, aga mitte päris tipptase. Embolo ei ole rünnakute lõpetaja, Vargas ja Xherdan Shaqiri ka mitte."

Kamerun saab hea šansi skoori avamiseks, aga laseb ise võimaluse luhta, sest vabale Eric Maxim Choupo-Motingile jäetakse söötmata. "[Remo] Freuler astus liinist liiga kergelt välja," nendib Häberli. "Aga Šveits ei valda tavaliselt nii palju palli. Minu arust peaks pallivaldamine olema minimaalselt 40% juures, alla selle ei ole hea, aga rohkem pole ka tingimata vaja. Näiteks Eesti mängis Gruusia vastu mõne aasta eest nii, et pallivaldamine oli 24% – no see on liig. Ent kuidas palli rohkem vallata? Pead kaitses hea olema!"

13. minut

Šveitslased kombineerivad vasakul äärel hästi, aga sööt värava ette ei leia mitte kedagi. "Näed, ma ju ütlesin, et Embolol jääb ründajavaistust puudu. Ta oli suurepärane number kaheksa, kuniks temast Baselis ründaja tegime. Palli hoidmisel on ta fantastiline, aga ta otsib pigem söötu," nendib Häberli. Kohe nõelab Kamerun vastu, Choupo-Motingile fikseeritakse lõpuks suluseis, aga hea tõrje teinud Sommer pälvib Häberlilt tunnustava aplausi.

Yann Sommer on šveitslaste üks kindlamaid mehi. Foto: Scanpix / AFP / FabriceCoffrin

Kuna ETV-l juhtub parasjagu olema tehnilisi probleeme kommentaatorite heli edastamisega, on sobiv Häberlilt küsida, mida ta endise tippmängija ja praeguse peatreenerina kommenteerimise tasemest arvab. Kas kommentaatorid on tõesti nii halvad nagu Eestis suurvõistluste ajal alatasa kurdetakse? "Ega see Šveitsis teisiti ole," tõdeb ta rahulikult. "Kuigi pean ütlema, et vahel teevad nad enda jutust liiga suure vaatemängu. Sügavat analüüsi sealt ei tule ja see on igati okei. Aga vahel paneb küll kukalt kratsima, kuidas asju nähakse. Ja sageli tehakse enne mängu peas plaan valmis – kui juhtub see, räägin seda, kui too, siis toda. Minu meelest tuleb lähtuda siiski sellest, mis tegelikult väljakul toimub."

20. minut

"Vaata, kui madalale ta jälle pallile vastu tuleb," kommenteerib Häberli Embolo tegutsemist keskväljal. "Seferovic või Haaland ei töötaks kunagi nii kaugele tagasi. Aga ta vajab pallipuuteid, mängus sees olemist – sest ta ei ole nii terav lõpetaja. Mäletan, kui ta mängis Baseli eest Real Madridi vastu teise ründajana ja võttis neli-viis korda Toni Kroosilt palli ära. Ma pole füüsiliselt võimsamat mängijat näinudki! Aga jah, ta otsib alatasa söötu. Ego puudub. Breel tuli 7-aastasena puruvaesest perest Euroopasse ja saabus 14-aastaselt Baselisse – fantastiline lugu, et ta on nii kaugele jõudnud."

33. minut

Kamerun on hakanud ise rohkem palli valdama, Šveits panustab pigem vasturünnakutele ja see Häberlile meeldib. Paremkaitsja Widmer saadabki poolkiire kontra lõpetuseks värava ette terava palli, mille kaitsjad puhtaks löövad, Häberli laiutab aga käsi: "Sööda sealt tagasi teise lainesse, miks selline lahendus?!"

45+2. minut

Šveitsil on kasutada avapoolaja viimane nurgalöök, Manuel Akanji kerkib karistusalas kõige kõrgemale, aga suunab palli väravast peaga mööda. "Manu, miks sa lähed sealt seda pealiigutust tegema?!" ohkab Häberli endise ründajana südamest. "Las pall tuleb vastu sinu pead. Nagu piljardis!"

Vaheaeg

"Noh, 0:0 pole paha, aga samas mitte piisav. Avamäng, ja 70-protsendilise tõenäosusega võidab mängu esimese värava lööja," võtab Häberli avapoolaja kokku. "Esimese paarikümne minutiga prooviti kontrolli enda kätte võtta, aga minu arust on õige, et initsiatiiv Kamerunile anti. Samas pole ka Kamerunil peale Choupo-Motingi rünnakute lõpetajat võtta. Kümne aasta eest käisin nädalaks ajaks Mainzis Thomas Tucheli juures õppimas, Choupo-Moting oli tollal seal, aga näed nüüd, kuhu ta on jõudnud," muigab Häberli.

Šveits on tema meelest tegutsenud targalt. "Varem on küll vahel mängitud ka nii, et Shaqiri on number kümne peal ja Noah Okafor äärel, aga füüsiliselt tugeva Kameruni vastu nii ei saa. Brasiilia vastu samas võiks, nad pole nii võimsad," viib Häberli korraks mõtte juba järgmisele alagrupimängule.

Enne teise poolaja algust teeb Häberli kiire ennustuse. "Pane tähele, et Noah tuleb millalgi sisse. Ta on uskumatult kiire, nagu Mbappe light! 18-aastaselt oli meil korraks hirm, et oleme ta kaotanud – ta tegeles lollustega, ei keskendunud koolile, oli laisk. Vahel juhtub nii. Õnneks võttis ta uuesti mõistuse pähe. Aga jah, olen kindel, et Okafor tuleb Shaqiri asemele ja Sow asemele tuuakse Seferovic. Nii umbes 15 minutit enne lõppu."

48. minut

Teine poolaeg jõuab vaevu alata, kui Embolo viib Šveitsi juhtima! Häberli aga ei hõiskagi, vaid on sügavas hämmastuses, et Kamerun kaitses sedavõrd passiivselt mängis. "Vaata – Breel ju lihtsalt seisab seal värava all! Ta ei pea isegi liikuma. Tõeline kingitus! Kuhu see number kolm liikus?" siunab ta Nicolas N’Kouloud, kes Embolo täiesti vabaks jättis. "Ja pealegi lõi Breel täiesti keskele, ka selle saanuks tõrjuda." Alles mõni minut hiljem, kui Šveits on kontrolli mängu üle säilitanud, lubab Häberli endale väikese rõõmuhetke: "Nüüd on hästi, just nii peabki!"

66. minut

Häberli on vahepeal jõudnud toriseda Vargase üle, kes lubaval vasturünnakul lohakalt palli kaotas ("näed, mõnikord ei jälgi ta üldse, mis tema ümber toimub!"), ent kui Vargas nüüd hea võimaluse realiseerimata jätab, lüües Andre Onanale pihta, kiidab šveitslane pigem head kombinatsiooni, mis pealelöögini viis.

71. minut

Saab kinnitust, et Häberli teadis täpselt, millest räägib, sest Sow ja Shaqiri võetaksegi välja, ühes nendega ka Embolo. Lisaks Okaforile ja Seferovicile sekkub mängu kogenud Fabian Frei, kes on tänavu kuulunud Baseli algkoosseisu vaid viies mängus – tema kümme aastat vanem nimekaim (aga mitte sugulane) Alexander Frei, kes klubi juhendab, olla juba ammu kuulutanud, et teda rahvuskoondise eesmärgid suuremat ei huvita ja tema mängitab Fabiani nii nagu vajalikuks peab.

"Uskumatu, kui kaitsva koondisega Murat MM-ile läks," märgib Häberli. "Mitte et see tema puhul otseselt üllataks, aga ründavaid mängijaid on seal ju vaid kuus. Samas, kui tahad turniiril vähemalt kuus mängu mängida ..." naerab ta.

"Aga näed, nüüd tuleb Seferovic. See on tark lüke, ta peab ka minuteid saama, kui soovid teda turniiri jooksul kasutada," märgib Häberli seejärel. "Okafor toob kiirust juurde, jällegi taktikaliselt tark käik. Ja muide, number kümne peale toodud Frei mängis eelmisel sügisel Itaalia vastu keskkaitses. Keskkaitses! Kujuta ette – nagu Chiellini oleks number kümne peale pandud. Kiire ta pole, aga kogemused aitavad."

77. minut

Jõuame jutuga sinna, mida talvel toimuv MM fännidele tähendab. "Tean, et Šveitsis läheb fännisärkide müük 50% kehvemini kui suviste turniiride ajal. Kahju on sellest, et mänge ei saa vabas õhus vaadata. Mäletan, kui käisin sõpradega 2006. aastal Hamburgis – meil polnud ühelegi kohtumisele piletit, aga see polnudki tähtis, saime uskumatu kogemuse! Igal riigil oli omanäoline fännitsoon, näiteks söömas käisime ainult Ghana fännialal. Jürgen Klopp ütles õigesti – kas nüüd siis hakkame sellest rääkima? Oleks pidanud rääkima juba 12 aastat tagasi," leiab Häberli.

81. minut

"Teist väravat oleks vaja," tõdes Häberli juba mõne aja eest veidi murelikult. Nüüd saadab Yakin Vargase asemel väljakule 2002. aastal sündinud Young Boysi kasvandiku Fabian Riederi, kes teeb ühtlasi koondisedebüüdi. "Ta mängib tegelikult kuue või kaheksa peal, aga praegu tuli vasakule. 20-aastane poiss, aga uskumatult terane – kui temaga rääkida, võib tunduda, nagu oleks tal vanust 35! Minu kogemus ütleb, et 18- või 19-aastaselt on paljude jaoks veel vara meeste sekka murda, aga 20selt juba paras aeg."

Seejärel kukub pall karistusalas taevast vastu Vincent Aboubakari väljasirutatud kätt, kuid penaltit Šveitsi kasuks ei anta. Järgneb mitmeminutiline arutelu, mille lõpuks jõuame ühisele järeldusele, et ega neist käega mängu reeglitest enam aru saagi. Lõpuks näidatakse vastase mahatõmbamise eest kollast kaarti hoopis Akanjile ja Häberli laidab: "Manu, see on rumal liigutus. Milleks seda vaja?"

88. minut

Kamerun ei suuda enam korralikke rünnakuid üles võtta ja Šveitsile paistab vaikselt võit. Häberli leiab platsilt enne seda veel ühe tuttava näo, sedapuhku aafriklaste ridadest – Moumi Ngamaleu kuulus viis aastat Young Boysi ridadesse, enne kui sel suvel Moskva Dinamosse siirdus.

Šveitslaste kaitsetöö pälvib viimastel minutitel Häberlilt mitu korda kiidusõnu. Lõpuks sekkub ka Eray Cömert, veel üks kolm aastat Häberli käe all Baselis mänginud mees. "Järjekordne kapten," märgib Häberli. "Arsenali vastu lõi ta kunagi 19-aastasena 60 meetrilt värava – karistuslöök, keskkaitsja, kõmm! Oot, aga kuhu ta nüüd mängima tuli? Vasakkaitsesse? Murat on ikka täiesti uskumatu! Aga ta tõi Eray väljakule isiksuse, mitte positsiooni põhjal. Frei kümne peal, Rieder äärel, Cömert vasakkaitses ... Samas pole selles mitte midagi halba."

Et Kamerun enam ohtlikuks ei saagi, samas kui Seferovic raiskab üleminutitel veel ühe suurepärase võimaluse teine värav lüüa, kuulutab argentiinlasest peakohtuniku lõpuvile turniiri alustuseks Šveitsile nappi 1:0 võitu. Häberli on mõõdukalt rahul ja pühendab meeskonnale taas väikese aplausi. "Jeees! Ei midagi erilist, aga kolm punkti on käes!" kuulutab ta heatujuliselt.

Mis turniiril edaspidi määravaks saab?  "Räägitakse palavusest, aga mängu mõjutab kõige rohkem ikka vaimne seisund. Mispärast Argentina kaotas? Sest surve kogu riigilt oli liiga suur. Kui ise Argentinaga mängisime, nägime hästi, kui pööraselt nad jalgpalli suhtuvad," arutleb Häberli.

"Ükski mängija ei taha alagrupiturniiri järel MM-ilt koju Argentinasse sõita, sind lüüakse seal maha! Hirmu oli tunda. Ja me räägime Angel di Maria või Rodrigo de Pauli sugustest meestest. Tipud küll, aga nemadki on inimesed! Kamerun ei suutnud mängu lõpus midagi teha, aga kui nad oleksid juhtinud, oleks nende enesekindlus olnud hoopis teisel tasemel. Vaimne pool otsustab nii palju," kõlab tema lõppsõna.

Soccernet.ee tänab osutatud vastutulelikkuse eest Amps Arenat.