Memo | Tiitlikaitsja needus proovis prantslasi murda, ent hirmkõva edurivi pani asjad paika ning nautis õhtut (0)

Oliver Giroud (9) ja Kylian Mbappe (10) tõid omadele olulise võidu. Foto: Scanpix / Kai Pfaffenbach / Reuters

Kui enne turniiri räägiti, et prantslased ei pruugi päris supervormis olla - põhiliselt tänu vigastustele - siis täna näidati, et võimas edurivi suudab ikkagi väravaid lüüa. Oliver Giroud', Kylian Mbappe ja Adrien Rabiot' tabamused näitasid australlastele koha kätte ning kolm punkti on tabelis olemas.

Nagu eeldada võis, siis algas matš prantslaste selge domineerimisega. Kylian Mbappe üleasted, möödajooksud ja kõik muu ei jätnud austraallastele vähimatki võimalust. Tundus, et tiitlikaitsjate värav on ainult aja küsimus ... kuid üheksandal minutil pani Mathew Leckie äärel mänginud Lucas Hernandezi pikali (kes sai olukorras tõsiselt vigastada ning lonkas väljakult minema), söötis palli Adrien Rabiot' rikošetist värava ette ning totaalselt üksinda jäetud Craig Goodwin lajatas nahkkera võrku - 0:1!

See prantslastele otseloomulikult aga ei meeldinud ning mehed hakkasid veelgi tulisemalt ründama: 19 minutit hiljem saadi oma ka kätte, kui Theo Hernandezi tsenderdus põrkas Rabiot peast väravasse - 1:1. Sellele järgnes ka teine, kui Nathaniel Atkinson kaotas rumalalt palli Rabiot'le, kes värava ette jõudes nahkkera Oliver Giroud'le söötis. Selleks hetkeks oli australlaste väravavaht juba väravaesise tühjaks jätnud ning Milani ründemees veeretas mänguvahendi võrku - 2:1. Seejuures ei saa öelda, et australlastel poleks omi võimalusi tekkinud: esiteks lajatas Mitchell Duke napilt palli ristnurgast mööda ning pisut hiljem põrgatas Jackson Irvine palli posti.

Teisel poolajal olid prantslased juba kindlamad ja Socceroo'del ei õnnestunud ühtegi pealelööki teha. Korra proovis Giroud' käärlööki, korra trikitas Antoine Griezmann kavala kannasööduga, korra võeti Griezmanni pealelöök väravajoonelt ära, kuid 68. minutil sai Mbappe lõpuks oma kätte - 3:1. Paar minutit hiljem tuli ka neljas, kui Mbappe lihtsalt jooksis vastastest mööda ning söötis Giroud'le, kes palli väravasse kõksas - 4:1.

Mängu lõpufaasis jahtis Les Bleus pikalt oma viiendat, aga seda ei saadud. Kiidusõnu väärib ka australlaste esikinnas Mathew Ryan, kelle tõrjed viletsama seisu ära hoidsid. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Rabiot' peaga löödud värav. Prantsusmaa oli kaotusseisus ning vajas hädasti viigi- ning rääkimata võiduväravast. Ei ole ju reaalne, et valitsev meister kaotab maailma paremuselt 38. tiimile ... Lavale astus 27-aastane Adrien Rabiot, kes omas õnnetult ka avaväravas väikest süüd. 27. minutil lennutas Theo Hernandez tsenderduse kasti ning täiesti üksinda jäetud poolkaitsja kõksas raskusteta palli väravasse.

Tabamusega langes tiitlikaitsjatelt pinge ning ainult viis minutit hiljem tuli ka teine. Edaspidi töötas prantslaste mootor - eelkõige ründetsoonis - juba suurepäraselt ning vastastele liialt võimalusi ei antud. Suurimad ohukohad tekkisid Hugo Lloris ja kaitseliini paarist ebakindlast söödust, kuid midagi ohtlikku eksimutest ei sündinud.

Üllatus | Austraalia lõi värava. Räägiti ju küll suurest ja hirmsast tiitlikaitsja needusest, mis jätab MM-i võitnud koondised järgmisel turniiril alagruppi, kuid ei olnud ju reaalne, et prantslased kaotaksid Austraaliale? Sinisärgid alustasid mängu selgelt paremini ning õhus oli esimene värav, aga ikkagi olid napilt MM-ile jõudnud mehed need, kes väravaarve avasid.

Seejuures omas tabamuses rolli ka õnn: australlastel vedas, et pall põrkas Rabiot õrnast puutest täpselt õigesse kohta ning et äärekaitsja Benjamin Pavard unustas totaalselt ära, et just tema peaks väravalööjast Goodwini peale võtma.

Nagu eelnevalt sai ka mainitud, siis oleks alternatiivuniversumis võinud avapoolaja lõpuks olla tablooseisuks 3:2. 21. minutil, mil australlased veel juhtisid, otsustas koondise tipuründaja Mitchell Duke saata korraliku pommi prantslaste värava suunas ning esialgu tundus, et pall lõpetab nii ristnurgas kui üldse võimalik. Seda aga ei juhtunud, kuna löögil oli pisut liiga tugev vint sees ja nahkkera raksatas vastu reklaamplakateid.

Poolaja lõpus saadi ka teine supervõimalus, kui täiesti ootamatult sai Jackson Irvine peaga tsenderdusele pihta ning saatis palli täpselt tagumise nurga suunas. Isegi Lloris oli täiesti hangunud ja saatis mänguvahendit ainult oma silmadega. Kõik vaatasid kuidas pall põrkas ja põrkas ja põrkas ... vastu posti.

Staar | Koondise parimaks väravakütiks kerkinud Oliver Giroud. Kuigi hea esituse tegid nii triblinguäss Kylian Mbappe kui ka värava ja söödu kirja saanud Adrien Rabiot, siis mängu staar oli ilmselgelt koondise ründeäss Oliver Giroud. 36-aastane pikakasvuline väravakütt on viimase 11 aasta jooksul saanud Les Bleus'i esindada 115 mängus ning peale tänast on tal kirjas 51 väravat.

Mõlemas arvestuses on ta riigi üks kogenenumaid: mängude tabelis jäävad tast ette vaid Lilian Thuram (142), Hugo Lloris (140), Thierry Henry (123) ja Marcel Desailly (116), kuid temast resultatiivsemaid ründajaid koondises enam ei leidu - kahe väravaga viigistas mees seisu Henryga. Kusjuures korra proovis mees eriti efektse ülepealöögiga vastaseid üllatada, aga selline iluvärav peab ootama järgmist mängu.

Ilus hetk | Giroud ja Deschampsi sõprus. Kuigi juba teine värav tõi Giroud'le pisara silma, siis ilmselge oli see, et parima väravaküti tiitli omale saamiseks tuleb üks koll veel lüüa. Oli näha, et seda ei otsinud mitte ainult ründaja ise vaid ka tiimikaaslased, kuna igal võimalusel prooviti pall ikka Giroud'le sööta.

89. minutil võttis Didier Deschamps mehe välja ning kuigi Giroud ise ei paistnud just kõige rõõmsam, siis lõpuks tuli tallegi väike irve suunurka, kui temast peajagu lühem peatreener hakkas meest kallistama ning talle vabandama.

Tsitaat | "Ma arvan, et alustasime mängu hästi, kuid [prantslased] näitasid, et on põhjusega maailmameistrid. Eks oleks ikka tahtnud, et mäng oleks 15 minutiga lõppenud, kuid meie tiim on väärt 35 miljonit ning nende oma üle ühe miljardi ehk selline klassivahe on ilmselge. Peame kindlasti teise mängu võitma, see on väga tore, et [Taani - Tuneesia] mäng jäi viiki, kuna siis oleme täitsa mängus," rääkis Austraalia peatreener Graham Arnold BBC Sportile.

Prantsusmaa - Austraalia 4:1 (2:1)
27. Adrien Rabiot, 32., 71. Olivier Giroud, 68. Kylian Mbappe - 9. Craig Goodwin

Hoiatused: 55. Mitchell Duke, 80. Jackson Irvine, 90+5. Aaron Mooy
Peakohtunik: Victor Gomes (Lõuna-Aafrika Vabariik)

Prantsusmaa: Lloris, Pavard (89. Kounde), Upamecano, Konate, L. Hernandez (13. T. Hernandez), Rabiot, Tchouameni (77. Fofana), Dembele (77. Coman), Griezmann, Mbappe, Giroud (89. Thuram).
Varus: Areola, Mandanda, Varane, Kounde, Disasi, Saliba, T. Hernandez, Fofana, Veretout, Camavinga, Guendouzi, Coman, Thuram, Kolo Muani.

Austraalia: Ryan, Atkinson (85. Baccus), Souttar, Rowles, Behich, Mooy, Goodwin (74. Kuol), McGree (73. Mabil), Irvine (85. Degenek), Leckie, Duke (56. Cummings).
Varus: Vukovic, Redmayne, Wright, Deng, King, Karacic, Degenek, Mabil, Hrustic, Baccus, Devlin, Kuol, Tilio, Cummings, MacLaren.