Memo staadionilt | Liiga hilja ärganud Kamerun lahkus areenilt pauguga, Brasiiliat kiusas raiskamistuju (0)

Vincent Aboubakar lõi Brasiilia vastu Kameruni võiduvärava. Foto: Scanpix / Dylan Martinez / Reuters

MM-i käigus oma aktsiaid aina tõstnud Brasiilia sai meeldetuletuse, et ennekõike tuleb jalgpallimängus siiski pall väravasse saata ja seejärel hakata ilu üle mõtlema. Edasipääsu juba taganuna kaotati viimane kohtumine Kamerunile, ent grupivõit saadi siiski kätte.

Stardist saadi minema ettearvatult Brasiilia vedamisel, kuigi just Kamerun oli see, kes mängust tingimata head tulemust vajas. Veerand tundi hakkas just täituma, kui seitsmelt meetrilt pääses peaga löögile Gabriel Martinelli, aga koondise juurest avamängu järel koju saadetud Andre Onana asendaja Devis Epassy lükkas palli üle lati. Seepeale ärkas viimaks ka Kamerun, kahel korral tekitas ohtu nende teravaim mees Eric Maxim Choupo-Moting ning ühe värava ette suunatud palli pidi meisterlikult tõrjuma ka Ederson.

Kamerun jäi Brasiilia kiirusega selgelt hätta, kaks kollast kaarti järjest teenis aafriklastele Rodrygo. 38. minutil tegi Gabriel Martinelli pika soolo, tõmmati maha, aga suutis enne seda lükata palli Antonyle, kelle pehmevõitu löögi Epassy siiski suurema vaevata kätte sai. Üleminutitel pidi Kameruni väravavaht veel ühe Martinelli löögi üle lati lükkama ja järgnenud nurgalöögist vinditas Rodrygo veel korra napilt üle. Kamerungi jõudis veel ehmatada, sest Ederson pidi värava ette vabaks mängitud Bryan Mbeumo pealöögi tõrjumiseks kõik oskused mängu panema, aga pausile mindi ikka nullidega.

Teise poolaja esimese tosina minutiga suutis Epassy teha neli tõrjet, mis brassid endiselt kuival hoidsid. Kameruni poolelt ähvardas korra küll Vincent Aboubakar, kelle terav löök värava eest läbi lendas, aga õiget ründemängu hakkasid aafriklased leidma alles viimase veerandtunni jooksul.

Järjest teeniti mitu nurgalööki, kuniks teisel üleminutil sähvatas jälle Aboubakar. Jerome Mbekeli tsenderdas paremalt äärelt, Aboubakar jooksis kaitsja üle ja suunas Edersonile püüdmatult alla nurka – 1:0! Nii jäigi, ehkki brassidel oli lõpuks mängitud kümnekonna üleminuti sees veel mitu viigišanssi.

Pöördehetk | Epassy tõrjekaskaad teise poolaja alguses. Ootamatult Kameruni esivahiks tõusnud Epassy mängib igapäevaselt Saudi Araabias ja see, ütleme diplomaatiliselt, paistis välja. Ebakindlus tõrjetel vaheldus suurepäraste pantrihüpetega, kord tõi ta raske palli ristnurgast ära, siis pudistas jälle kordades lihtsama sülest lahti. Aga lõpuks pole vahet, kuidas tõrjud, kui tõrjud. Brasiilia mast läks veidi maha, Kamerun sai kindlust juurde ja lõpetas mängu võidukalt.

Üllatus | Brasiilia ja ei saa palli väravasse! Avapoolajal mürasid äärtel edukalt Gabriel Martinelli ja Antony, mängu lõpus asjatas viimase asemel tublilt Raphinha. Veidi jäi ehk varju Gabriel Jesus, aga tema roll ongi rohkem mängu siduda. Korduvalt lõi teravust Rodrygo. Tulemus – 21 pealelööki, neist kolmandik raami, lisaks 11 teenitud nurgalööki ja mitu väga lubavat trahvilöökigi. Aga väravat ei tulnud. Rünnakute täpne lõpetamine on kindlasti asi, mida Tite peab enne otsustavaid mänge laskma meeskonnal lihvida. Teisalt ei pidanud Richarlison üldse seekord platsile tulema ja Neymar võib ikkagi ka veel lisanduda, nii et arenguruumi toetavaid faktoreid jagub.

Staar | Vincent Aboubakar. Mees lahkus stiilselt – esmalt tegi ta 81. minutil taktikalise vea ja ohverdas end meeskonna heaks, kui spurtis pikalt järele rünnakule tõusnud Martinellile ja rebis ta pikali. Teine kollane tuli aga juba juubeldamise eest, kuna selle käigus lendas seljast ka särk. Samas – kui emotsiooni ka poleks, mis siis üldse oleks?

Ilusad hetked | Vanameistrid said väljateenitud au. Esiteks, 39-aastasel Dani Alvesel avanes võimalus kanda kaptenipaela. Vanameister, kes tippkarjääri vahepeal korraks justkui juba lõpetas, on Brasiilia jaoks endiselt asendamatu mees. Mida see ütleb nooremata Brasiilia kaitsjate kohta, on muidugi omaette asi, aga pole Alvesi asi oma pead sellega vaevata. Teiseks, mängu eel avaldasid Brasiilia fännid suure loosungiga toetust Pelele, kes jukerdava tervise tõttu jälle haiglasse sattunud. Kes end kord sealmaal rahva südamesse mänginud, seda ei unustata.