Memo | Linnukesed kirjas: Senegal avas aafriklaste võiduarve, Katar lõi oma esimese MM-värava (0)

Senegali kolmanda värava arhitektid: Iliman Ndiaye (13), Ahmadou Bamba Dieng (20) ja Pape Matar Sarr (17). Foto: Scanpix / Noushad Thekkayil / EPA

Avamängus kaotustega leppinud Senegal ja Katar said nüüd mõlemad kirja oma esimesed väravad. Rohkemaks olid suutelised senegallased, kes sahistasid konkurentide väravavõrku kolmel korral.

Matši alguses said palli märksa rohkem hoida aafriklased, ent tuleb tõdeda, et Katari mehed olid esimesest kohtumisest omad järeldused teinud ning suutsid mängus täitsa sees olla. Ainsa asjana jäi silma võistkonna hooletu kaitsetöö: avamängus pingil olnud kiiper Meshaal Aissa Barsham pääses täna platsile - kusjuures tegemist on olümpiavõitjast kõrgushüppaja Mutaz Barhimi vennaga - ja ei teinud just kindlaima partii. Korra ei saanud mees käega nurgalöögist tulnud mänguvahendile pihta ja jättis seetõttu värava tühjaks ning pisut hiljem tormas ta kastist välja palli juurde, ent kehva puute tõttu jõudis nahkkera peaaegu vastastele.

Teisalt ei suutnud Senegali mehed pikalt ühtegi supervõimalust ka tekitada. Esimene vägagi ohtlik olukord tekkis hoopis Kataril, kui mehed peaaegu omale penalti teenisid, kuid peakohtunik seda siiski anda ei soovinud. Senegali parimateks olukordadeks olid kaugelt tehtud löögiüritused, mis liialt ohtlikuks ei muutunud.

41. minutil lennutati järjekordne löök Katari värava suunas, aga tundus nagu suudaks keskkaitsja Boualem Khoukhi selle minema klaarida. 32-aastane pallur lõi aga pallist mööda, kaotas tasakaalu ning kukkus kohmakalt pallile peale. Löögivalmis oli kõrval seisnud Boulaye Dia, kes jooksis pallini ja lõi selle kindlalt sisse - 1:0.

Teisel poolaja alguses lõi Senegal kärmelt oma teise - pikakasvulist Famara Diedhioud ei võtnud keegi nurgalöögi ajal peale ning mees torkas palli väravasse (2:0) - ning võttis täielikult hoo maha. Seetõttu sai esmakordselt MM-ide ajaloos Katar hakkata mängu domineerima. Tehti ka oma esimesed raamidesse läinud löögid ning lõpuks, 78. minutil, saadi kirja oma debüütvärav. Keskkaitsja Abdelkarim Hassan andis suurepärase diagonaali Ismael Mohammedile, kes tsenderdas palli edasi kasti ning seal hüppas vahetusmees Mohammed Muntari vastastest kõrgemale ja toimetas mänguvahendi Edouard Mendyst mööda - 2:1.

Korraldajariigi pidu liiga pikalt aga kesta ei jõudnud, kuna 84. minutil lõid vastased kontrarünnakust oma kolmanda (3:1). Kuigi Katar veel proovis nii karistus- kui ka kauglöökidest, siis rohkemaks mehed enam suutelised polnud. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Andmata jäänud penalti. Kui MM-i avamatšis ei tekitanud katarlased ühtegi korralikku võimalust, siis täna oli olukord parem. Söötu lükati päris hästi ning eriti hästi tehti seda 35. minutil, mil tõusti vasturünnakule. Akram Afif, Assim Madibo ja Almoez Ali mõistsid üksteist suurepäraselt ning lõpuks pääseski Afif üksinda värava poole jooksma.

26-aastane ründaja jõudis juba täitsa trahvikasti, aga polnud suunaga päris värava poole. Lõpuks asus Al-Saddi mängija kavalalt palli katma ning järmisel hetkel tormas ründest kaitsesse jooksnud Ismaila Sarr talle selga. Afif kukkus ka pikali ja koheselt ümbritses hispaanlasest peakohtunikku mitu Katari pallurit. Kodufännide kurvastuseks näitas vilemees aga koheselt konkreetselt, et tema trahvilööki ei määra. Kuna tegemist polnud ka sulaselge penaltiga, siis ei sekkunud mängu ka VAR.

Üllatus | Senegal otsustas mängimise lõpetada ja Katar sai esmakordselt rünnata. Peale kaht väravat võis eeldada, et senegallased jätkavad ründamist, kuna teatavasti on lühikesel alagrupiturniiril vägagi oluline väravatevahe. Seda aga aafriklased ei teinud ning andsid initsiatiivi vastastele, kes seda päris hästi ka ära kasutasid.

Umbes 20 minutit oli pall ainult Katari meeste käes ning selle aja jooksul tehti oma esimesed raamidesse läinud pealelöögid. Seejuures 67. minutil, mil Ismael Mohammed sai paari meetri kauguselt palli värava poole saata, tegi vägeva tõrje Senegali väravasuul seisnud Mendy. Lõpuks saadi ka oma kauaoodatud värav kätte, kui umbes neli minutit varem mängu saanud Mohammed Muntari hüppas isegi Kalidou Koulibalyst üle ja koksas nahkkera kindlalt võrku. Seejärel ärkasid senegallased aga taas üles ning matši lõpus enam vastastel liiga palju rünnata ei lasknud.

Kusjuures kõige imekspandavam on see, et Katari meestest enim pealelööke tegi keskkaitsja Abdelkarim Hassan. 29-aastane Al-Saddi mängumees tõusis peaaegu igal rünnakul palliga üles ning kuigi vahepeal vedasid tema triblinguoskused teda alt, siis kokku tegi mees neli pealelööki, millest kolm olid kastist väljaspool. Tegemist polnud ka sugugi kehvade löökidega, kuna iga kord vihises kuul napilt raamidest mööda.

Staar | Idrissa Gueye. Kuigi väravad lõid kaks ründemeest ja vahetusest sekkunud pallur, siis mängu üheks staariks kerkis poolkaitses täismängu teinud "Gana". Mees hoidis keskväljal olukorra kontrolli all ning oli Senegali nähtamatuks kangelaseks. Poolkaitsja jagas sööte ning tegi olulisi vaheltlõikeid ja proovis korra ka kaugelt peale lüüa. Löök ei olnud seejuures sugugi kehv ja veeres ainult ühe-kahe meetriga tagumisest postist mööda.

Ilus hetk | Mendy supertõrje ja -sööt. Igapäevaselt Londoni Chelseas palliv kiiper sai kahel momendil näidata oma tõelist maailmaklassi. Esmalt lennutas esikinnas 30. minutil sentimeetrise täpsusega palli vastaste trahvikasti tormanud Boulaye Diale, kuid vastaste väravavaht tuli hästi ründajale vastu ning hoidis avavärava ära.

Teisel poolajal säras senegallasest kiiper ka oma väravasuul. Konkurendid olid palli toimetanud tema enda trahvikasti ning umbes nelja-viie meetri kauguselt tehti ka pealelöök. Nahkkera hakkas alumise nurga poole lendama, kuid imelise reaktsiooniga Mendy sirutas ühe käe pallile ette ning hoidis seljataguse tühjana.

Tsitaat | "Meile on antud teine võimalus: meid ootab ees veel üks finaal [Ecuadoriga] ning seal anname endast kõik," ütles mängujärgses intervjuus Senegali äärekaitsja Youssouf Sabaly. "Suutsime täna võita ning peale kehva algust oli see kõige olulisem."

Katar - Senegal 1:3 (0:1)
78. Mohammed Muntari - 41. Boulaye Dia, 48. Famara Diedhiou, 84. Ahmadou Bamba Dieng

Hoiatused: 20. Ismail Mohammad, 45+2. Homam Ahmed, 90+1. Assim Madibo - 31. Boulaye Dia, 52. Ismail Jakobs, 87. Ismaila Ciss
Peakohtunik: Antonio Mateu (Hispaania)

Katar: Meshaal Aissa Barsham, Homam Ahmed (73. Tarek Salman), Abdelkarim Hassan, Boualem Khoukhi, Pedro Miguel (83. Mohammed Al Bayati), Ismael Mohammed, Assim Madibo, Hassan Al Haydos (74. Mohammed Muntari), Karim Boudiaf (69. Abdelaziz Hatem), Akram Afif, Almoez Ali.
Varus: Yousef Hassan, Saad Al Sheeb, Tarek Salman, Salem Al Hajri, Jassem Gaber Abdulsallam, Musab Kheder, Mostafa Mashaal, Ali Assadalla, Naif Al Hadhrami, Mohammed Al Bayati, Abdelaziz Hatem, Ahmed Alaaeldin, Mohammed Muntari, Khalid Muneer.

Senegal: Edouard Mendy, Ismail Jakobs (77. Pape Abou Cisse), Abdou Diallo, Kalidou Koulibaly, Youssouf Sabaly, Krepin Diatta (64. Ismaila Ciss), Idrissa Gueye, Nampalys Mendy (78. Pape Matar Sarr), Ismaila Sarr (74. Iliman Ndiaye), Famara Diedhiou (74. Ahmadou Bamba Dieng), Boulaye Dia.
Varus: Seny Dieng, Alfred Gomis, Formose Mendy, Moussa N'Diaye, Pape Abou Cisse, Ismaila Ciss, Moustapha Name, Mamadou Loum, Pape Gueye, Pape Matar Sarr, Ahmadou Bamba Dieng, Iliman Ndiaye, Nicolas Jackson.