Memo | Kanada sai kolme penalti asemel ühe, aga võitis palju südameid juurde (0)

Kohtunikud määrasid Kanada kasuks vaid ühe penalti, mida Alphonso Davies ei realiseerinud. Foto: Scanpix / Nathan Denette / The Canadian Press / AP

Eelmisel MM-finaalturniiril pronksmedali pälvinud Belgia alustas Kataris raske võiduga, kui suurem osa mänguajast vaadati, kuidas Kanada lustib, aga lõpuks kirjutati tabelisse ikkagi võidupunktid. Kanadal jääb kripeldama, sest mängupildi põhjal nad kaotust ei väärinud.

Kohtumine algas hoogsalt ja esimesed minutid kulgesid Kanada domineerimisel. Tajon Buchanan sai 8. minutil nurgalöögi järel karistusalast löögile, Yannick Carrasco blokeeris selle käega ning peakohtunik määras VAR-i abiga penalti - 11 meetri karistuslöök, Alphonso Davies vs Thibaut Courtois, Davies lõi enda poolt vaadates alla vasakule ja maailma parim väravavaht tõrjus.

Kanada hoidis tempo üleval, nõelas ohtlikult ja küsis veel penalteid, aga mingil põhjusel jäeti need neile andmata. Jan Vertonghen astus 13. minutil oma karistusalas Buchanani ja 39. minutil Axel Witsel Richie Laryeala jala peale. Kanada mängijad laiutasid käsi. Tulutult.

Kuigi Kanada oli esimesel poolajal selgelt parem meeskond väljakul, siis hoopis belglased asusid enne poolajavilet juhtima, kui Toby Alderweireld andis 44. minutil oma väljakupoolelt pika palli Michy Batshuayi suunas ja ründaja lahendas olukorra meisterlikult - 1:0 Belgiale!

Teine poolaeg esimesest väga palju ei erinenud ehk Kanada ründas ja otsis riigi ajaloo esimest MM-väravat, aga selleni nad ei jõudnud. Võimalusi jagus, kuid lööke raamidesse mitte. Belgia pidas vastu ja alustas turniiri napi 1:0 võiduga. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Belgia värav. See otseselt mängupilti ei muutnud, sest Kanada nälg teisel poolajal ei kadunud kuhugi, aga Kanada avapoolaja lõpus korra eksis ja Belgia, kus mängivad maailma tipud, kasutas selle meisterlikult ära. Tulemuse mõttes oli see pöördehetk. Muidugi võinuks kõik minna teistmoodi, kui mängu "staar" (loe altpoolt) oleks Kanadale rohkem penalteid andnud.

Üllatus | Kanada lustakas jalgpall. Kes oleks enne mängud arvanud, et Kanada paneb sellise vurri Belgia väljakupoolel käima? Kanada tegi seda! Ja tegi vägevalt! Kui neile midagi kripeldama jääb, siis selleks on realiseerimine, sest mängu jooksul tehti koguni 21 pealelööki Belgia 9 vastu. Seejuures esimese 16 minutiga olid need näitajad vastavalt 8 ja 1 ning avapoolajal 14 ja 4.

Neutraalne jalgpallisõber oli selles mängus tõenäoliselt Kanada poolt, aga kui paljud keskmised jalgpallisõbrad olid varem Kanada koondist mängimas näinud? Ilmselt vähesed. Selle esitusega võitis Kanada palju südameid ja nüüd oodatakse nende järgmisi kohtumisi veel suurema põnevusega.

"Staar" | Kohtunik Janny Sikazwe. Kanada sai esimesel poolajal ühe penalti, kui Carrasco mängis oma karistusalas palli käega, aga jääb arusaamatuks, miks jäeti Kanadale kaks penaltit andmata.

13. minutil astus Vertonghen oma karistusalas Buchanani jala peale, aga tõusis äärekohtuniku suluseisulipp. Söödu Buchananile andis aga belglane Eden Hazard ... VAR otsust ei muutnud. 39. minutil astus Witsel oma karistusalas Laryeala jala peale. Sikazwe otsustas, et viga ei olnud. VAR otsust ei muutnud. Sikazwet ei kutsutud isegi ekraani juurde kordust vaatama. Arusaamatu.

Ahjaa, olgu siinkohal öeldud, et Sikazwe on seesama kohtunik, kes tänavu Aafrika Rahvaste Karikaturniiril lõpetas mängu kaks korda enne õiget aega. Tekib küsimus: kuidas hiljuti sellise prohmaka teinud kohtunik üldse MM-fiinaalturniiril tegutseda saab?

Thibaut Courtois tõrjus Alphonso Daviese penalti. Foto: Scanpix / Kai Pfaffenbach / Reuters

Ilus hetk | Thibaut Courtois' penaltitõrje. Belgia väravavahil ei olnud 90 minuti jooksul ülemäära palju tööd, sest Kanada tegi vaid kolm lööki raamidesse, aga neist üks oli penalti, mille Courtois tõrjus. Ja mitte ainult ei tõrjunud, vaid ka tähistas seda tõrjet, nagu ta oleks võitnud MM-tiitli.

Tsitaat | "See oli raske mäng. Kanadal on palju kiireid mängijaid. Nad olid meist lihtsalt paremad. Belgia peab paremini mängima. Me ei mänginud täna hästi," lausus Belgia koondise peatreener Roberto Martinez, kes läheb järgmises voorus vastamisi Marokoga. Tasub märkida, et Maroko staarmängija Achraf Hakimi on umbes sama kiire kui Alphonso Davies.

Belgia - Kanada 1:0 (1:0)
44. Michy Batshuayl

Hoiatused: 9. Yannick Carrasco, 53. Thomas Meunier, 56. Amadou Onana - 81. Alphonso Davies, 83. Alistair Johnston
Realiseerimata penalti: 11. Alphonso Davies
Peakohtunik: Janny Sikazwe (Sambia)

Belgia: Courtois, Dendoncker, Alderweireld, Veronghen, Castagne, Tielemans (46. Onana), Witsel, Carrasco (46. Meunier), De Bruyne, E. Hazard (62. Trossard), Batshuayi (79. Openda).
Varus: Mignolet, Casteels, Faes, Meunier, Debast, Theate, Onana, Vanaken, T. Hazard, Openda, De Ketelaere, Mertens, Trossard, Doku.

Kanada: Borjan, Johnston, Vitoria, Miller, Hoilett (58. Larin), Hutchinson (58. Kone), Eustaquio (81. Osorio), Laryea (78. Adekugbe), Buchanan (81. Millar), Davies, David.
Varus: Pantemis, St. Clair, Cornelius, Waterman, Adekugbe, Millar, Piette, Fraser, Kone, Kaye, Wotherspoon, Osorio, Ugbo, Cavallini, Larin.