Memo | Kanada kiipri praak ning omade kompaktne kaitse tõi Marokole ajaloolise grupivõidu (0)

Maroko mängijad ja taustajõud võisid põhjusega peatreener Walid Regragui taeva poole visata. Foto: Scanpix / Alessandra Tarantino / AP Photo

Kui sel MM-turniiril on juba nähtud mõnda šokeerivat mänguseisu (Saudi Araabia võitis argentiinlasi, Jaapan sakslasi), siis täna sündis ka alagrupi lõppkohtade arvestuses korralik üllatus. Nimelt õnnestus Marokol edestada belglasi, horvaate ja kanadalasi ning F-alagrupp lõpetati esimese kohaga. Täna saadi minimaalselt jagu Kanadast, kes alustas päris halvasti, ent sai lõpuks mootori siiski tööle.

Kui varasemastes matšides alustas Kanada hästi teravalt, siis täna lasti sama teha endale - vaid ligikaudu 200 sekundit peale avavile kõlamist eksiti rängalt kaitsetööga. Kanadalaste kiiper Milan Borjan andis ebaõnnestunud puutega palli Hakim Ziyechile, kes sai nahkkera tühja väravasse keerutada - 0:1. Kaotusseisu jäämise järel ei suutnud kanadalased endiselt ärgata ning palju tuli ette söödupraaki, mis lasi aafriklastel ohtlikult tõusta kontrarünnakutele.

Korra sai Kanada samuti rünnata: Junior Hoilett ja Cyle Larin kombineerisid kaunilt ning lõpuks saadeti tsenderdus kasti, kus Tajon Buchananil jäid loetud sentimeetrid puudu, et tabloole viik tuua. Kuigi kanadalased said pisut rohkem mängu sisse, siis paar minutit hiljem läks olukord veelgi nukramaks. Maroko üks nimekaimaid mehi - Achraf Hakimi - andis Youssef En-Nesyrile kauni söödu jooksu peale ning Sevilla väravakütt vudis mõlema Kanada keskkaitsja eest ära ja lükkas palli esimesse nurka - 0:2.

Poolaeg lõppes põhja-ameeriklaste jaoks siiski hästi, kui 40. minutil tegi äärekaitsja Sam Adekugbe raskusteta Hakimile ära, andis söödu trahvikasti ning keskkaitsja Nayef Aguerdi ja esikinda Bono rikošetist põrkas pall omaenda väravasse - 1:2. Sündinud oli turniiri esimene omavärav. Poolaja lõpusekunditel sai En-Nesyri veelkord nahkkera Kanada väravasse, ent too tabamus tühistati suluseisu tõttu.

Teisel poolajal langes Maroko madalale ning lasi kanadalastel rünnakuid ehitada. Kanadalased võtsid pakkumise vastu ja hakkasid suruma, kuid esialgu midagi liiga ohtliku korda ei saadetud, kuna vastaste tagaliin oli lihtsalt nõnda kompaktne ja kindel. Parim võimalus tekkis 71. minutil, mil vanameister Atiba Hutchinson hüppas kõigist kõrgemale ning saatis nurgalöögist tulnud palli ka Maroko esikindast mööda. Seejärel raksatas nahkkera latti ja põrkas väravajoonele, kuid Kanada fännide kurvastuseks väravasse ei läinud. Kohale tormasid nii Steven Vitoria kui ka Alistair Johnston, kuid nendest esimene ei ulatunud pallini ning teine lennutas selle napilt väravavõrgu peale.

Kuigi lõpuminutitel oli seis päris ärev, siis suutsid Maroko mehed lõpuks siiski võidupunktid endale jätta. Kuna samal ajal toimunud matšis ei saanud horvaadid jagu belglastest, siis saadetigi alagrupi esikoha tiitel Marokole. Kaheksandikfinaalis minnakse suure tõenäosusega kokku Saksamaaga, kuid välistatud pole ka hispaanlaste, jaapanlaste või costa ricalastega kohtumine. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Kiire avavärav. Belgia vastu teenisid kanadalased kümnendal minutil penalti, kuid seda Alphonso Davies sisse ei löönud. Horvaatia vastu läks juba paremini, kuna juba teisel minutil suutis Müncheni Bayerni mees nahkkera väravasse toimetada. Tänagi sahises väravavõrk taas kärmelt, kuid seekord oli lööjaks hoopis vastane ...

Kohe esimestest sekunditest alates hakkasid marokolased Les Rouges'i seljatagust kollitama ning kõrge press tasus kärmelt ära. Neljandal minutil andis keskkaitsja Steven Vitoria nõrga söödu väravavaht Milan Borjanile, kes jõudis napilt pallini esimesena.

Kuna olukord sündis aga väljaspool trahvikasti, siis ei saanud pikaaegne Crvena zvezda kiiper palli kätte võtta. Mees ei hakanud ka mänguvahendit kosmosesse lennutama ning tegi hoopis väga kehva puute, mille tagajärjel veeres nahkkera otse Hakim Ziyechile. Londoni Chelsea pallur heitis pilgu tühja värava poole ja saatis palli raskusteta raamide vahele. Sellega oli Marokol pinge maas ja edaspidi võisid mehed jääda kaitsesse kontrarünnakuid ootama.

Üllatus | Aafrika koondis jäi oma alagrupis esimeseks. Ei juhtu tihti, et Maroko saab alagrupist edasi. Seni on seda juhtunud vaid korra, kui 1986. aastal näidati taldu nii Inglismaale, Poolale kui ka Portugalile. Kaheksandikfinaalis mindi kokku Lääne-Saksamaaga, kellele napilt ka alistuti.

Võib-öelda, et veelgi harvem juhtub seda, et mõni Aafrika võistkond suudab maailmameistrivõistlustel saada alagrupis esikoht. Korra tegid seda marokolased ise, kuid muidu on sellise saavutusega saanud hakkama vaid Kamerun (1990) ja Nigeeria (1994 ning 1998). Tõenäoliselt on järgmine eesmärk jõuda veerandfinaali, kuhu on varem jõudnud ainult Kamerun (1990), Senegal (2002) ja Ghana (2010), ning sealt edasi ka nelja parema sekka, kuhu pole veel ükski Aafrika võistkond küündinud.

Staar | Youssef En-Nesyri. Kuigi marokolasest tipuründaja senine hooaeg pole just edukaim olnud (Sevilla eest pole kümne liigamatšiga õnnestunud jalga valgeks saada), siis tänane koondisemäng oli vägagi edukas. Esiteks säras mees oma kiirusega, millega ta jättis vastase keskkaitsjad selja taha ning seejärel duubeldas ründaja omade eduseisu.

Kusjuures En-Nesyri lõi pisut hiljem ka oma teise ning jõudis juba korralikult tähistada, ent hiljem selgus, et kuigi tema polnud löögi ajal suluseisus, siis üks väravavahi ees seisnud tiimikaaslane oli.

Ilus hetk | Kanada esikinnas sai palli trahvikasti tsenderdada. Matši viimastel sekunditel otsustas kanadalaste peatreener John Herdman lubada oma väravavahil rünnakule tõusta. Nurgalöögist tulnud pall trahvikasti küll ei jõudnud ning põrkas esimesest kaitsjast taevasse, ent selle palli poole tormas just 35-aastane Milan Borjan.

Kogenud mängumees võttis palli omaks, vaatas värava poole ja saatis vägagi hea tsenderduse kasti. Kodumaa kurvastuseks olid aga Maroko mehed vastastest kõrgemal ning said palli omale. Järgnes aafriklaste kontrarünnak, millest väravat siiski ei sündinud.

Tsitaat | "Miks on see, et meie lähme sel MM-il kaugele, välistatud? Peame võtma mäng mängu haaval," rääkis mängujärgselt ajakirjanikele Maroko äärekaitsja Achraf Hakimi. Meeskonna staari kiitis ka peatreener Walid Regragui: "Achraf Hakimi oli täna suurepärane. Vaatamata oma vigastusele suutis ta ikka mängida. Ta võitis sellega minu täieliku austuse."

Kanada  - Maroko 1:2 (1:2)
40. ov. Nayef Aguerd - 4. Hakim Ziyech, 23. Youssef En-Nesyri

Hoiatused: 7. Junior Hoilett, 27. Jonathan Osorio, 45+2. Sam Adekugbe, 84. Steven Vitoria
Peakohtunik: Raphael Claus (Brasiilia)

Kanada: Milan Borjan, Sam Adekugbe (60. Ismael Kone), Kamal Miller, Steven Vitoria, Alistair Johnston, Tajon Buchanan, Mark-Anthony Kaye (60. Atiba Hutchinson), Jonathan Osorio (66. Richie Laryea), Alphonso Davies, Junior Hoilett (76. David Wotherspoon), Cyle Larin (60. Jonathan David).
Varus: James Pantemis, Dayne St. Clair, Joel Waterman, Derek Cornelius, Richie Laryea, Liam Millar, Samuel Piette, David Wotherspoon, Liam Fraser, Ismael Kone, Atiba Hutchinson, Lucas Cavallini, Ike Ugbo, Jonathan David.

Maroko: Bono, Noussair Mazraoui, Romain Saiss, Nayef Aguerd, Achraf Hakimi (85. Yahya Jabrane), Abdelhamid Sabiri (65. Aelim Amallah), Sofyan Amrabat, Azzedine Ounahi (77. Jawad El Yamiq), Sofiane Boufal (65. Zakaria Aboukhlal), Youssef En-Nesyri, Hakim Ziyech (76. Abderrazak Hamdallah).
Varus: Ahmed Reda Tagnaouti, Monir El Kajoui, Jawad El Yamiq, Badr Benoun, Achraf Dari, Yahia Attiyat Allah, Bilal El Khannouss, Yahya Jabrane, Selim Amallah, Zakaria Aboukhlal, Abderrazak Hamdallah, Abdessamad Ezzalzouli, Walid Cheddira, Anass Zaroury, Ilias Chair.