Memo | Jaapan pistis veel ühe suure omale kingikotti ja võitis alagrupi, Hispaania pääses ehmatusega edasi (0)

Jaapan alistas Hispaania ja võitis F-alagrupi. Foto: Scanpix / Kim Hong-Ji / Reuters

Jaapani koondis sepistas MM-finaalturniiril järjekordse üllatuse, kui võttis Hispaania skalbi, võitis E-alagrupi kuue punktiga ja saatis Saksamaa koju. Hispaania pääses ehmatusega ja sammus teisena alagrupist edasi.

Mäng algas ja kulges esimesel poolajal Hispaania dirigeerimisel. Üpris kiiresti haarati eduseis, kui algkoosseisu pääsenud Alvaro Morata koksas Cesar Azpilicueta tsenderduse 11. minutil neljalt-viielt meetrilt peaga võrku - 1:0 Hispaaniale! Kuigi Hispaania valdas avapoolajal 83 protsenti mänguajast palli, siis rohkem väravaid ei löödud ja puhkepausile mindi 1:0 eduseisus.

Teine poolaeg algas külma dušiga. Jaapan pressis Hispaaniat kõrgelt ja sai 48. minutil viigivärava kätte, kui Unai Simon tõrjus Ritsu Doani kauglöögi ristnurka - 1:1. See polnud veel kõik, sest Ao Tanaka lõi 51. minutil Kaoru Mitoma söödust palli meetrilt väravasse - 2:1 Jaapanile! VAR uuris pikalt, kas pall käis enne söötu üle otsajoone või mitte. Värav luges.

Hispaania otsis seejärel viigiväravat, mis oleks neile andnud alagrupi võidu, aga selleni lõpuks ei jõutud. Mõned poolvõimalused avanesid, aga ei midagi ohtlikku. Jaapani väravavaht Shuichi Gonda pidi vaid korra otsustavalt sekkuma. Jaapan võitis alagrupi kuue punktiga, teisena sai edasi neli punkti kogunud Hispaania. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Jaapani vahetusmeeste väravad teise poolaja alguses. Jaapani peatreener Hajime Moriyasu tegi vaheajal kaks vahetust - mõlemad geniaalsed, sest vahetusmees Ritsu Doan lõi 48. minutil 1:1 ja teine vahetusmees Kaouru Mitoma andis 51. minutil resultatiivse söödu 2:1 väravale.

Siinkohal tasub meenutada, et Jaapani peatreener säras vahetustega ka esimeses voorus, kui vahetusmehed otsustasid mängu saatuse Saksamaa vastu. Jaapan pistis kaks suurt omale kingikotti ning võitis alagrupi Hispaania ja Saksamaa ees.

Üllatus | Hispaania "niikuinii saame alagrupist edasi" suhtumine. Hispaania asus avapoolajal kiirest väravast 1:0 juhtima ja kiigutas ülejäänud minutid kuni poolajavileni palli. Teisel poolajal jõuti riietusruumist välja alles umbes 55. minutil, kui Jaapan oli juba kaks väravat ära löönud. Ladus ründemäng, mida hispaanlased näitasid nii Costa Rica kui ka Saksamaa vastu, oli hoobilt kadunud.

See oleks peaaegu kalliks maksma läinud, sest 72. minutil oli tabeliseis selline, et edasi oleksid läinud Jaapan ja Costa Rica ning välja oleksid jäänud Hispaania ja Saksamaa. Kuna hispaanlased ise ei suutnud Jaapanile väravat lüüa, siis nad said alagrupist edasi tänu sakslastele, kes pöörasid 1:2 kaotusseisu Costa Rica vastu 4:2 võiduks. Hispaania pääses ehmatusega.

Staar | Kogu Jaapani meeskond. Muidugi võib esile tuua Jaapani vahetusmehi, väravalööjaid või peatreenerit, kes tegi geniaalsed vahetused, aga kiitust väärib kogu meeskond, kes uskus algusest lõpuni, et lisaks Saksamaale on võimalik võtta ka Hispaania skalp. Kuigi mängu lõpus vajuti üpris madalale, siis Hispaania väga ohtlikuks ei saanudki. Olgu siinkohal öeldud, et Hispaania 2:2 viigivärav oleks jaapanlased alagrupis kolmandaks jätnud. Seda ei juhtunud. Väga korralik meeskondlik etteaste Jaapanilt.

Ilus hetk | Kollased jaapanlased. Jaapani kolmemehelise keskkaitseliini moodustasid Shogo Taniguchi, Maya Yoshida ja Ko Itakura, kes kõik korjasid endale avapoolaja lõpus kuue minuti jooksul kollased kaardid. Üpris haruldane vaatepilt protokollis. Jaapani olukorda see mõistagi lihtsamaks ei muutnud, aga kõik mehed olid teisel poolajal ettevaatlikud ja endale teist hoiatuskaarti ei lubanud.

Tsitaat | "Kui ma kaotan mängu, siis ma ei saa olla õnnelik," sõnas Hispaania peatreener Luis Enrique. "Ma ei ole õnnelik, sest meile löödi viie minutiga kaks väravat ja kui Jaapan vajab kolme väravat, siis nad löövad ka kolm väravat. Tahtsime Jaapanit võita ja esimesena alagrupist edasi minna. Jõudsime kaheksandikfinaali, aga kui läheme Maroko vastu samamoodi, siis võib selline mäng korduda."

Jaapan - Hispaania 2:1 (0:1)