Memo | Davies tegi ajalugu, aga Horvaatia kosus kiiresti ja saatis Kanada kohvreid pakkima (1)

Ivan Perišic söötis ja Andrej Kramaric skooris. Foto: Scanpix / Thanassis Stavrakis / AP Photo

Kanada rahvusmeeskond lõi ajaloo esimese värava MM-finaaltuniiril, aga sellest ei piisanud, et F-alagrupis nelja aasta taguse finalisti Horvaatia vastu punkt(e) saada.

Kanada sai pakkudelt suurepäraselt minema, sest juba teisel minutil sahises. Väravavaht Milan Borjan andis pika söödu Horvaatia väljakupoolele, kus Cyle Larin võttis palli maha ja söötis selle edasi paremale äärele Tajon Buchananile, kes tsenderdas palli karistusalasse, kus Alphonso Davies ennetas Josip Juranovici ja rammis palli väravasse - 1:0 Kanadale!

Horvaatia kosus kiiresti ja vastas 26. minutil, kui skooris Andrej Kramaric, aga kuna talle söödu andnud Marko Livaja oli palli saades suluseisus, siis värav ei lugenud. Kümme minutit hiljem lõi Kramaric reeglitepärase värava, kui sahistas Ivan Perišici söödust üpris terava nurga alt - 1:1!

Teisel minutil Daviese ära kaotanud ja Kanada juhtima lubanud Juranovic heastas oma eksimuse 44. minutil, kui tegi eeltöö Horvaatia teisele tabamusele. Ta tegi paremalt äärelt pika soolo keskele ja leidis umbes 20 meetrilt Livaja, kelle kauglöök maandus võrgus - 2:1 Horvaatiale!

Kanada otsis teisel poolajal viigiväravat, aga Jonathan Osorio kauglöök lendas napilt posti kõrvalt mööda ja Jonathan Davidi kauglöögi tõrjus Dominik Livakovic. Olukord muutus Kanada jaoks palju keerulisemaks 71. minutil, kui Perišic leidis tsenderdusega karistusalast Kramarici, kes võttis palli omaks ja lõi selle alla nurka - 3:1 Horvaatiale!

Viimane nael Kanada kirstu löödi neljandal üleminutil, kui lõppseisu vormistasid vahetusmehed. Lovro Majer lükkas Mislav Oršici söödust palli tühja väravasse - 4:1 Horvaatiale!

Kanada edasipääsuvõimalused selle kaotusega kustusid, aga seis F-alagrupis on põnev, sest Horvaatial ja Marokol on neli ning Belgial kolm punkti. Viimases voorus lähevad vastamisi Horvaatia ja Belgia ning Kanada ja Maroko. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Horvaatia kolmas värav. Kanadalased püssi põõsasse ei visanud, kuid puudu jäi püssirohust. Seda energiat, mis neil oli avamängus Belgia vastu, enam polnud. Kaotusseis oli kaheväravaline ja mängida umbkaudu 25 minutit. Kanada küll proovis, aga õhus oli hoopis Horvaatia neljas värav, mille Borjan siiski ära hoidis. Samal ajal Livakovici tõrjetööd Horvaatia enam ei vajanudki.

Üllatus | Kiire avavärav. Kanada alustas julgelt ja aktiivselt ning Davies skooris juba 68. sekundil, mis on senise turniiri kiireim värav. Üllatav on selle juures asjaolu, et horvaadid olid alguses uimased ja andsid kanadalastele liiga palju vaba ruumi. Kõik kanadalased, kes värava toonud rünnakul palli puutusid, olid valveta. Livakovicil ei olnud väravasuul enam midagi teha.

Staar | Andrej Kramaric. Kui Mario Mandžukic koondisekarjäärile joone alla tõmbas, siis ta oli Horvaatia kõigi aegade väravalööjate edetabelis 33 tabamusega teisel kohal. Täna kangelaseks kerkinud Kramaric astus talle paar sammu lähemale ning jagab nüüd 22 väravaga kuuendat ja seitsmendat kohta. Tegevmängijatest on eespool Ivan Perišic (32) ja Luka Modric (23). Kui Kramarici koondisekarjäär jätkub veel mitu aastat, siis Mandžukici teine koht on püütav. Liidrikohal istub legendaarne Davor Šuker, kes on Horvaatia eest löönud 45 väravat.

Ilus hetk | Üks pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna.

Tsitaat | "Ma unistan edasi, usun edasi ja pingutan edasi," sõnas Kanada jalgpalli ajalugu teinud Davies ning lisas, et nende eesmärk on turniir lõpetada võiduga Maroko vastu.

Horvaatia - Kanada 4:1 (1:1)
36., 70. Andrej Kramaric, 44. Marko Livaja, 90+4. Lovro Majer - 2. Alphonso Davies

Hoiatused: 52. Tajon Buchanan, 85. Kamal Miller - 85. Luka Modric
Peakohtunik: Andres Matonte (Uruguay)

Horvaatia: Livakovic, Lovren, Sosa, Gvardiol, Juranovic, Kovacic (86. Majer), Modric (86. Pasalic), Brozovic, Perišic (86. Oršic), Kramaric (72. Vlašic), Livaja (60. Petkovic).
Varus: Grbic, Ivušic, Stanišic, Barišic, Erlic, Majer, Vlašic, Pašalic, Petkovic, Budimir, Oršic, Šutalo, Sucic, Jakic.

Kanada: Borjan, Johnston, Miller, Vitoria, Eustaquio (46. Kone), Hutchinson (72. Adekugbe), Davies, Laryea (62. Hoilett), Buchanan, Larin (46. Osorio), David (72. Cavallini).
Varus: St. Clair, Pantemis, Adekugbe, Piette, Fraser, Cavallini, Hoilett, Ugbo, Kaye, Kone, Osorio, Millar, Wotherspoon, Cornelius, Waterman.