Memo | Argentina veeres teisel käigul veerandfinaali. Mitu käiku neil varuks on? (0)

Emiliano Martinez päästis Argentina viimase minuti tõrjega lisaajast. Foto: Scanpix / REUTERS / Carl Recine

Lionel Messi lõi oma karjääri 1000. mängus 789. värava, juhtides Argentina üle ootuste keerulises 1/8-finaalis 2:1 võidule Austraalia üle.

Argentina mängust puudus avapoolajal igasugune teravus. Nad valdasid küll rohkem palli, aga Austraalial oli samas rohkem standardolukordi ning lõpuks avaneski mõlemal meeskonnal ainult üks poolvõimalus ja seda just standardite järel.

29. minutil takerdus Harry Souttari pealöök nurgalöögi järel kaitsjatesse. Kuus minutit hiljem tuli Messi karistuslöögi järel pall esmalt kastist välja, kuid jätkuolukorras jõudis pall karistusalas talle endale jala peale ning löök 14 meetrilt leidis kaitsjate jalgade vahelt tee tagumise posti kõrvale - 1:0!

Teise poolaja alguses lülitus Argentina kolmese tagaliini peale ning kõrge pressing muutus natuke aktiivsemaks. See tõi tulemust 57. minutil Austraalia väravavahi Mathew Ryani jämeda eksimuse kaasabil. Ryan otsustas ohtliku tagasisöödu rahulikult omaks võtta, aga ta kaotas kontrolli ning palli enda valdusse saanud Julian Alvarezel jäi üle see vaid tühja võrku susata - 2:0!

Argentina paistis nüüd olevat sõiduvees, kuid 77. minutil jõudis Austraalia eikusagilt mängu tagasi, kui Craig Goodwini ühepuutelöök kasti tagant võttis Enzo Fernandezest tugeva rikošeti ja kukkus ootamatult tagumise posti kõrvale - 2:1!

Lõpu eel võtsid austraallased kõvasti riske, mis tõi mõlemale meeskonnale väravavõimalusi. Argentina poolelt paistis raiskamisega silma Lautaro Martinez ning napilt jäi puudu ka Messil endal. Ent väga lähedale jõudis ka Austraalia, kui 81. minutil jäi Aziz Behichi efektne läbimurre otsustava lahenduseta ning seitsmendal lisaminutil pidi Argentina väravavaht Emiliano Martinez  hiilgama reaktsioonitõrjega, et päästa Garang Kuoli lähiüritus.

Lõpuvile järel tähistasid argentiinlased tohutu kergendusega, sest Austraalia vastupanu oli osutunud üle ootuste sitkeks. Veerandfinaalis ootab ees aga esimene tiitlinõudlejast vastane, kui reedel kohtutakse Hollandiga. Soccernet.ee tähelepanekud:

Pöördehetk | Keskväljal võeti ruum ära. Austraalia asetuseks palliga oli küll 4-3-3, aga kaitsti 4-4-2 asetuses, kusjuures ründaja kohal tegutses tavapärane keskpoolkaitsja Jackson Irvine. Selle käiguga halvati Argentina ülesehitust läbi keskvälja ja hoiduti ise liiga madalale vajumisest. Pressingut ei alustatud küll väga kõrgelt, kuid liinide vahed hoiti väikesed ning kaitseliin oli nii kõrgel, et see meenutas seda taktikalist võtet, millega Saudi Araabia argentiinlasi kõrvetas.

Lionel Scaloni tegi omapoolse vastukäigu teise poolaja alguses, lülitudes 4-4-2 pealt ümber 3-5-2 peale. Argentina sai ülesehitusfaasis mehe juurde ning samal ajal saadi jõudu juurde ka keskmisesse ründetsooni, mis võimaldas sirgjoonelisemaid lahendusi.

Üllatus | Argentina passiivsus. Argentina otsis avapoolajal väga harva käike Austraalia kõrge kaitseliini seljataha, eelistades turvaliselt ja tulutult keskväljal palli kõigutada. Kas see oli suur kompliment Austraalia kaitsemängule või muutis Saudi Araabialt saadud nahatäis argentiinlased ettevaatlikuks? Samas tehti ise väga passiivselt pressi, mis viitas, et ilmselt oli tegemist taotluslikult ökonoomse lähenemisega.

Teisel poolajal lülitati uus käik sisse, mis kinnitas, et Argentinal oli veel varu küll. Samas aga läks lõpp ikkagi närviliseks ning väga vähe jäi puudu, et ökonoomne esitus maksnuks lõpuks kätte kolmekümneminutilise lisapingutuse näol. Lõpuks teavad ainult mehed ise, kui palju neil veel varu sisse jäi.

Staar | Messi, kes muu? Tuhat mängu, 789 väravat. Müstiline tegelane.

Ilus hetk | Argentina laulupidu. Argentina fännid hoidsid staadionil peoatmosfääri sisuliselt algusest lõpuni, isegi kui avapoolaja kesise mängupildi ajal sattus sisse ka omajagu vilet. Messi juhtväravast alates kõlas laul aga täiel rinnal ning ilmselt kestaks see katkematult siiani välja, kui Austraalia ootamatu tagasitulek ei oleks ka tribüüne korraks vaikseks ehmatanud.