Louis van Gaali šõu! Kui küsimus on loll, tulistatakse see irooniakahuriga puruks! (0)

Louis van Gaal. Foto: Scanpix / EPA / GEORGI LICOVSKI

MM-finaalturniiril töötava 32 peatreeneri seas on kõige kogenum Hollandi juhendaja Louis van Gaal. 71-aastane staartreener kehtestas end tipus, kui juhtis Amsterdami Ajaxi 1995. aastal Meistrite liiga võiduni ning on seejärel kokku korjanud rikkaliku ja esindusliku CV. Samuti kuulsuse kui tüüp, kes lolli juttu ei salli ja seda kuuldes diplomaatiliseks ei jää.

Eriti on Louis van Gaali aastate jooksul närvi ajanud ajakirjanikud. Nii kodu- kui ka välismaised on hollandlase teravat keelt enda peal mitmel puhul tunda saanud, kui küsimused on van Gaali meelest olnud rumalad, väiklased või ebaõiglased. Küsida võib van Gaalilt kõike, aga valmis tuleb olla ka kõiksugusteks vastusteks, räägivad Hollandi lehemehed.

Pressikonverentsid polnud kumbki kord igavad ka siis, kui van Gaali juhendatud Hollandi meeskond MM-valiksarja raames Tallinna väisas, mis juhtus staartreeneri mõlemal eelmisel ametiajal. 2001 pääses Holland 4:2 võiduga, aga ei jõudnud MM-ile. 2013 pidid nad leppima 2:2 viigiga, ent MM-ile kvalifitseerumist see ei seganud ja Brasiiliast naasti lõpuks pronksiomanikena.

Kui Ronaldo Koeman – muuseas, tegu on van Gaali vihavaenlasega! – 2020 FC Barcelona peatreeneriks palgati, asus Hollandi juhendajaks 1995. aasta Ajaxi üks liikmeid Frank de Boer, kelle käe all läks aga mullune EM-finaalturniir aia taha. Holland mõtles, mida teha. Otsus oli küsida juba pensionile läinud van Gaali käest, kas ta oleks valmis. Van Gaal oli ja on nüüd kolmandat korda Hollandi peatreener.

MM-i alustas Holland 2:0 võiduga Senegali üle, mis saavutati tänu kohtumise lõpus löödud väravatele. Teises voorus tehti Ekuadoriga 1:1 viik, mis ei rahuldanud hollandlasi ei tulemuse ega mängupildi mõttes. Lisaks sundis see hollandlasi vaatama tabelisse ning mõtlema väravate vahest. Kui Ekuador alistab homme Senegali ja Holland Katari, võidab alagrupi see, kelle võit on suurem.

A-alagrupi võidu hind tõotab aga kujuneda kõrgeks, sest 1/8-finaali vastaseks on B-alagrupi teise koha omanik. A-alagrupis teiseks jäänud peab aga mängima B-alagrupi võitjaga, kelleks üpris kõrge tõenäosusega Inglismaa. Samas USA või Iraan oleks oluliselt hõlpsam vastane. Hollandis saadakse sellest perfektselt aru ja ollakse Ekuadoriga tehtud viigi peale pahurad.

Kõik see kokku tõotas tänaseks pressikonverentsiks parajat tulevärki ning Soccernet.ee läks seda kohapeale kaema. Olgu hakatuseks öeldud, et tuli pettuda, sest tulevärgi asemel nägi heatujulist ja vahepeal ka nalja viskavat van Gaali, kes ajakirjanikke küsimuste asjalikkuse eest ka kiitis, kusjuures paistis, et tegu polnud irooniaga, mis Hollandi suurmeistrile sugugi mitte võõras võte ei ole.

"Põhimõtteliselt on sul täiesti õigus. Analüüs on täpne. Aga vastane kasutas süsteemi, mis oli mõeldud meie äärekaitsjate mõju neutraliseerimiseks. Meie lahendused polnud piisavalt head. Tegime valesid otsuseid ja seetõttu ei jõudnud pall ühelt äärelt teisele. Peame seda parandama," kõlas van Gaali vastus esimesele küsimusele, mis puudutas Ekuadori vastu peetud kohtumist.

Kiita sai van Gaalilt ka järgmine küsija, kes uuris, miks nappis Hollandi meeskonnal mängus Ekuadoriga agressiivsust. Treeneri sõnul oli küsimus asjakohane, ent samas meenutas ta viimase aasta jooksul peetud kohtumisi, mille põhjal otsustades oli tegu erandiga. Järgmisena uuriti van Gaalilt, kas jutt MM-tiitli võimalikkusest ei pane meeskonda tarbetu lisasurve alla.

"Eesmärgi sõnastamine pole surve. Minu meelest on vaja eesmärk sõnastada, et siis selle suunas tööd teha. Kui eesmärki mitte paika panna ja öelda, et soovime jõuda 1/8- või veerandfinaali, siis niimoodi sihile ei jõua. Põhjendasin enne MM-i, miks me võime selle ära võita. Ma pole öelnud, et me tuleme maailmameistriks, vaid seda, et meil on see võimalus olemas. Mängijad on mind selles veennud," pareeris van Gaal hääletoonil, millest võis juba aimata tõreduse noote!

Seejärel päriti van Gaalilt, kas äkki polnud mängijates piisavalt tahet ja jõudu kohtumise käigus ilmnenud vigade parandamisega tegeleda. Treener vastas, et kuna liiga paljud tolle päeva põhirivistuse liikmed ei küündinud esitusega võimete piirini, siis polnud see võimalik. Ja siis saabus esimene tuline hetk, sest van Gaalilt küsiti: aga äkki mängijate tase ei võimalda seda vigade parandust?

"Ma ei arva nii," teatas van Gaal. Kas see ongi kogu vastus, küsis Hollandi ajakirjanik seepeale. "Jah, on," teatas van Gaal ja pööras pea demonstratiivselt teisele poole. Järgmise küsimuse peale muutus õhkkond aga koheselt lõbusamaks, sest küsija tegi tähelepaneku, et van Gaali kõrval istunud Frenkie de Jong, kellele esitati terve pressikonverentsi jooksul mõni üksik lühike küsimus, on kahvatu ilmega.

"Väga hea, et tähele panite, et ta on veidi kahvatu. Ma olen ise sedasama märganud. Järelikult ma näen õigesti!" sõnas van Gaal. "Aga sul endal on päris hea päevitus!" kostus saalist. Van Gaali vastus: "Kui mu surnud ema kirstus lebas, olid tal põsed roosad. Asi on geenides. Aga mis see küsimus oli, millele ma vastama pidin. Aa, sa ei tohi korrata, sest iga ajakirjanik saab ainult ühe korra küsida? No siis ma ei saa vastata, sest ma ei mäleta! Vahi, kuidas sul täna ebaõnne ikka oli!"

Kuna küsimus, mis de Jongi kahvatu ilme fikseerimisega kaasnes, polnud teab mis tähtis, liiguti edasi muude teemade juurde. Vahepeal tõusnud pinge oli lahtunud, aga üks pressikonverentsi lõpu eel esitatud küsimus sundis van Gaali uuesti irooniakahuripatareid välja otsima ja sellest žurnalisti pihta kogupauku andma.

Van Gaalilt uuriti: "Kas teid ei aja närvi, et mitmeid mängijaid vaevavad vigastused (Hollandi leeris on suurim mure seotud Memphis Depay olukorraga – O. J.), mis rikuvad ära teie plaanid? Ja miks te harjutate päeva palavaimal ajal, kui sooja on 32-34 kraadi? Mängu toimuvad ju õhtuti kui temperatuur hoopis leebem."

Hollandi koondise peatreener kohendas tooli, fokusseeris pilgu küsimuse esitanud ajakirjanikule ja alustas tiraadi: "Esmalt teine küsimus. Me peame aklimatiseeruma ja harjuma kuumusega. Samas õhuniiskus on siin madalam ja seetõttu pole nende soojakraadidega harjutamine keeruline, sest keha saab higistada ja kehatemperatuur ei tõuse kõrgele.

Pärast alagrupiturniiri, kui oleme tingimustega harjunud, olukord muutub ja harjutame õhtuti kui temperatuur madalam. See probleem on seeläbi sinu jaoks lahendatud. Aga ma niisama igaks juhuks mainin, et selle plaani taga on ikkagi teadlaste nõuanded!

Mis puudutab vigastusi, siis olen Hollandi peatreener kolmandat korda ja tean, et ma lihtsalt laenan mängijaid klubidelt. Tahan väga, et iga mängija leiaks üles endas peituva potentsiaali ja nagu Frenkie käest kuulsin, siis olen selle avamises olnud päris edukas! Me väärime austust! Eriti, kui meenutada 17-mängulist kaotuseta seeriat ja head väravate vahet. Meie seis on hea. Aa, Frenkie, sa võid ka vastata!“

Vastuse ajal irvet mitte liiga õnnestunult varjata proovinud de Jongil midagi lisada polnud ja sellega oli pressikonverentsi nime kandnud Louis van Gaali šõu ka lõppenud.

* * *

Kõik eelnevad küsimused pärinesid Hollandi ajakirjanikelt, kelle suhe van Gaaliga on teade tuntult tuline. Muu maailm esitas talle leebemaid küsimusi. Näiteks New York Timesi ajakirjanik Rory Smith soovis teada, miks ta julges MM-i esiväravavahiks valida Andries Nopperti, kes tegi avamängus Senegali vastu oma koondisedebüüdi.

Üks Katari ajakirjanik uuris aga, et kas suure eesmärgi täitmise ehk MM-tiitli võitmise puhul mõtleb van Gaal ümber ega lähegi lõplikult pensionile, vaid jätkab Hollandi koondise juhendamist? "Seda varianti pole, sest mu ametijärglane on juba paigas (MM-i järel naaseb peatreeneriks Koeman, kellega on sõlmitud leping 2026. aasta MM-ini – O. J.). Seega see küsimus on laualt maas.

Ma olin nõus pensionilt välja tulema ja peatreeneriks asuma, et toetada ja tänada Hollandi jalgpalli, mis on mulle kõigeks saavutatuks võimaluse andnud. Kui poleks Hollandi jalgpalli, poleks ka olemas ka peatreener Louis van Gaali. Ühe asja siiski lisan – kui tuleme maailmameistriks, siis tuleb meeles pidada, et jalgpallimaailm on väga oportunistlik. Seega kunagi ei või teada!"

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
MM-ILE JOON ALLA
TAKTIKAPOOL
MM 2022 | Prantslaste koera matmispaik on teada, kui neli meest tegid kokku sama palju kui üks argentiinlane?
MESSI ON MAAILMAMEISTER!
Luup peale | See oli Messi õhtu. See oli Messi mäng. See oli Messi MM. Ja see on Messi jalgpall
Päeva klõpsud | Tõrje rinnaga, valel ajal vales kohas, kauaoodatud kohtumine kallimaga
PIKK ETTE
Pikk ette (ja MM-ile) | Premium liiga elav legend Jürgenson Messist sõltuva Argentina võtmemehest: kas tunneksid ta Viru tänaval ära, kui tuleks vastu, Mäki kott käes?
PRONKSIMÄNG
Päeva klõpsud | Horvaatia võitis pronksi, mängijad tähistasid oma maimukestega
KUIDAS MÕISTA ÜLLATUST?
Siim Pulst | On see siis üllatuste MM või ei ole? Neli eri lähenemist, neli eri vastust
Ott Järvela | Cristiano Ronaldo kaotas lahingu, aga on sõja juba ammu ja mitu korda võitnud
JANURUBRIIK
Suur õllejaht Katari MM-il. Kust õlut saab, palju maksab ja kes seda joob?
MM-PÄEVIK

Soccernet.ee ajakirjanikud avaldavad MM-päevikus turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

https://www.zone.ee/
https://soccernet.ee/artikkel/loe-jarele-chelsea-sai-oma-suure-kala-konksu-otsa-teised-inglased-tuulutasid-rahakotti-sama-uljalt
1. veebr
https://soccernet.ee/artikkel/vaata-jarele-kaks-varavat-loonud-ja-kolm-korda-raame-kolistanud-flora-voitis-taas-liivimaa-karika
29. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/tammeka-testib-itaalia-keskkaitsjat
30. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/onnestunud-debuut-mets-aitas-st-pauli-nullimangu-ja-hooaja-esimese-voorsilvoiduni
29. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/valmiera-peatreener-liivimaa-karikast-me-ei-vaja-jaanuaris-sellist-mangu
29. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/ametlik-paide-toi-kuressaarest-kogenud-poolkaitsja-ja-florast-noore-aarekaitsja
31. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/sujuvalt-peatreenerit-vahetanud-kalev-tootab-teadlikumalt-hoidudes-karikasurvest-ja-kodukandi-surmaloksust
31. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/diil-tehtud-flora-eest-sveitsis-manginud-keskkaitsja-laenati-kuressaarele
31. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/suri-legendaarne-sillamae-treener-vadim-dobiza
29. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/taitsa-nagu-hollywoodis-viienda-liiga-klubil-rebiti-unistus-viimastel-sekunditel-kaest
29. jaan
MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp