Kui Viimsi jalgpallihalli ehitamisel oleks hukkunud sadu töölisi, siis kas me saaksime sellest mööda vaadata? (5)

Hernes asuval Westfali staadionil tuletasid sakslased meelde kõiki neid, kes selle MM-i toimumise nimel elu andnud. Foto: Scanpix / Sportphoto / Jürgen Fromme

Kelly Grossthal Eesti Inimõiguste Keskusest rääkis Soccernet.ee taskuhäälingus "Pikk ette (ja MM-ile)" Katari probleemidest inimõigustega seoses. Kuigi tema jutust jäi selgelt kõlama, et MM-i korraldajamaad ega FIFA-t ei ole põhjust usaldada, kiidab ta Eesti meedia MM-kajastust, millega kaasneb avalikkuse oluliselt suurem teadlikkus.

Katari on enim kritiseeritud võõrtööliste kohtlemise eest, mistõttu on MM-staadionite ehitamisel hukkunud tuhandeid töölisi. Grossthal tõi värvika paralleeli Viimsi jalgpallihalli kerkimisega.

"Kui me kujutaksime ette, et selle ehitamisel oleks hukkunud - lihtsalt seetõttu, et ei ole tahetud mingeid tingimusi tagada - sadu Valgevene ja Ukraina migranttöölisi, siis kas me saaksime sellest kõrvale vaadata ja öelda, et ikka juhtub, et me oleme küll mõned dokumendid vastu võtnud, aga läks nirusti?" küsis Grossthal. "Selles mõttes on mul õudselt hea meel, et avalikkus on sellele tähelepanu juhtinud. Ka Eestis tahaks ma meediat selle eest kiita."

"Hirmus öelda, aga tänu Katarile on Eesti jalgpallisõber juba nii palju rohkem kursis sellega, mis tegelikult maailmas toimub. Tal on olnud põhjust mõelda inimõiguste peale, isegi kui sellega ei minda nii sügavuti," lisas Grossthal hiljem. "Et meile tuletatakse meelde, et inimõigused on miski, mis ei olegi juba igal pool maailmas olemas, ja et meil on kõigil võimalik selle eest ikkagi seista."

"Eesti jalgpallifänn on täna juba teadlikum ja kasvõi Eesti Televisiooni stuudios tõstatakse peaaegu kogu aeg ka inimõiguste teemat. Norra televisiooni erinevad kanalid otsustasid üldse mitte näidata neid FIFA toodetud vaheklippe, mis näitavad kui ilus riik on Katar ja ilus linn Doha. Eesti näitab neid vaheklippe, aga toob samal ajal juurde eksperdid, kes räägivad sisulist juttu juurde. Minu meelest väga tubli ja väga õige lähenemine. Jalgpallifänn ja vaataja saab niikuinii selle infoga pihta."

Kuula ja vaata täispikka "Pikk ette (ja MM-ile)" saadet:

5 kommentaari

trk   •  
(46.131.38.***)
Kui samas mahus ehitustöid oleks tehtud Eestis, tänastes oludes ilma hoogtööd arvestamata, siis arvestades keskmist tööõnnetuste hulka, mitu ehitustöölist oleks hukkunud?
INCE   •  
(46.131.34.***)
Ilmselgelt ei ole teemapüstitajatel elementaarsetki ettekujutust ehitamisest ega jalgpallihallide tehnoloogiast. Sõna on vaba! Elagu inimõigused ja rahvaste sõprus! Loodan, et seda kommentaari ei kustutata!
trk   •  
(46.131.38.***)
Proovisin enda küsimusele ise vastuse leida. Arvutus ei püri absoluutsele tõele, aga võib-olla midagi näitab.
Eesti ehitusturu maht on 3,6 mld, tööõnnetustes hukkub keskmiselt üks inimene kuus. Seega jämedalt iga 300 milj kohta üks inimene.
Kataris ehitati 200 mld eest, seega kui arvestame samuti 300 milj / 1 inimene, siis Eesti oludes Eesti töökultuuriga hukkunuks ca 650 inimest.
INCE   •  
(46.131.34.***)
Isegi tulipunane Guardian on subnitud möönma, et statistikasse läksid kogu ehitussektoriga seotud õnnetused . Elagu inimõigused ja rahvaste sõprus! Loodan et seda kommentaari ei kustutata!
stranglers   •  
(176.46.30.***)
ma ei ole vaadanud ühtegi mängu, aga ei saa lahti harjumusest avada soccerneti. lahe, et siin on kriitilist kajastust, arutlusi ja taustu, mitte ainult et oo, jaapan võitis saksamaad.

Sisene
MM 2022 | Aitab tühjast lobast! Millisest liigast tulevad kõige kõvemad jalgpallurid?
OTT JÄRVELA KATARIS
ARGENTINA ASTUS EDASI
Memo | Argentina veeres teisel käigul veerandfinaali. Mitu käiku neil varuks on?
KAHEKSANDIKFINAALIDE FAAS
HOLLAND LÄKS EDASI
Memo | Ameeriklased lõid värava läbi õnne, kuid veerandfinaali uks avanes küpset mängu näidanud hollandlastele
PIKEMAID MÕTTEID
Heiti Heli | Karistuslöökidest virutatud väravad muudavad MM-i nauditavamaks
MÕTTED
PIKK ETTE (JA MM-ILE)
Pikk ette (ja MM-ile) | Tarmo Tiisler sõitvast katusest, Õnne tänava Almast, Kinoteatrist ja kommenteerimisest: see võib jääda mu viimaseks jalkaturniiriks
RÄÄGIME SUURTEST
Pikk ette (ja MM-ile) | Rindeoperaator Ivar Heinmaa: jalkafänniks olemine on mind päästnud surmast
RÄÄGIME TAKTIKAST!
MM-i taktikanurk | Jaapan ja saudid nõelasid soosikuid julgusega, Brasiilia kaitse väärib kõrgemat kiitust
ŠVEITSLASEGA ŠVEITSIST
Šveitsi avalöök Häberli seltsis: kes on Mbappe  light , kuidas Embolo Toni Kroosi koolitas ja miks Klopp õigust rääkis?
PALLIDEST, LAULUDEST JA KOHTUNIKEST
MM-PÄEVIK

Soccernet.ee ajakirjanikud avaldavad MM-päevikus turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
/artikkel/suured-on-audis-maroko-saatis-belglased-koju-jaapan-sokeeris-hispaaniat-ja-kinkis-sakslastele-kojulennupiletid
1. dets
https://soccernet.ee/artikkel/ott-jarvela-var-on-voimas-var-on-hea-ilma-var-ita-elada-ei-saa
2. dets
/artikkel/sveits-loi-serbiale-kolm-varavat-ja-paases-edasi-brasiilia-kaotas
2. dets
https://soccernet.ee/artikkel/fci-levadia-solmis-lepingu-kalevi-soodumeistriga
1. dets
/artikkel/ameeriklased-ja-austraallased-suutsid-hollandile-ja-argentinale-uhe-ara-luua-kuid-suurte-edasipaasu-see-ei-nurjanud
3. dets
https://soccernet.ee/artikkel/debuuthooajal-korgliiga-parimaks-valitud-reamees-saarma-anderlechtiga-mangides-taipasin-et-ega-see-premium-liiga-ju-ka-nii-hull-ei-ole
3. dets
/artikkel/memo-staadionilt-luis-suarez-tinistas-jalle-ghana-ara-aga-uruguay-ohtu-loppes-pisarates
2. dets
/artikkel/flick-paastis-keskkaitsja-viimasel-hetkel-ebameeldiva-rekordi-kordamisest-neuer-tegi-oma-ara
1. dets
/artikkel/fabian-schar-avaldas-soccernet-ee-le-valemi-cristiano-ronaldo-peatamiseks
3. dets
https://soccernet.ee/artikkel/kris-ilves-miks-mulle-inglismaa-koondis-ei-meeldi-kuigi-olen-arsenali-fann
1. dets