Kõrgemat tippu sihtiv Šveits üritab tulist Vahemere õhtut maha jahutada (1)

Kas Šveitsil on potentsiaali, et Portugali üllatada? Foto: Scanpix / Imago images / Michael Kienzler

Pürenee poolsaare järjekordne derbi Hispaania ja Portugali vahel on vaid kahe mängu kaugusel. Aga hispaanlaste jaoks ei ole kaheksandikfinaalis Maroko murdmine ega Portugalile šveitslaste alistamine kindlasti lihtne ülesanne.

Eelmise MM-i hõbe ja eelmise MM-i pronks ei maksnud alagrupis midagi, sest Maroko jättis Horvaatia selja taha ja saatis lati alt läbi jooksnud Belgia sootuks koju. Alles teist korda MM-idel 16 parema hulka jõudnud Maroko, kes 1986. aastal sinna pidama jäigi, oli oma superstaari Hakim Ziyechi vedamisel alagrupiturniiri üks suuremaid üllatajaid, sest kolme mängu lõikes hoiti väga stabiilset taset.

"Läheme mängima võitjamentaliteediga ning Maroko lippu kõrgel hoides, Aafrika ja Araabia nimel. Hispaanial on kuhjaga kogemusi, meie pole 36 aastat nii kaugele jõudnud," lausus kohtumise eel Walid Regragui, kes toodi peatreeneriks vaid kolm kuud tagasi, asendama Ziyechiga tülli läinud ja vallandatud Vahid Halilhodžicit. Marokolased ei tee saladust sellestki, et tahavad kätte maksta neli aastat tagasi juhtunu eest, kui kohtunikud röövisid nende hinnangul neilt alagrupiturniiril Hispaania üle võidu ja leppida tuli 2:2 viigiga.

Walid Regragui jõudis ametisse vahetult enne finaalturniiri, aga lüke on osutunud edukaks. Foto: Scanpix / Alessandra Tarantino / AP Photo

Kaheksa viimase mänguga enda võrku vaid kaks palli lasknud marokolastele alagrupi võit siiski kergemat vastast ei toonud, aga kas Hispaania peatreener Luis Enrique läks viimases voorus tõesti vastast valima või jäädi Jaapanile 1:2 alla seetõttu, et oldigi kehvemad? Grupivõiduga oleks vastaseks saadud horvaadid, seega julgesid paljud just nii uskuda. Samas näidati ründevõimu enne seda 7:0 Costa Ricat alistades ning eelmisel MM-il kaheksandikfinaaliga piirdunud koondis on noorenduskuuri järel alati üllatusvõimeline.

Peatreener Enrique pidi tõrjuma väiteid, nagu oleks kaotus Jaapanile tõestanud Hispaania liigset paindumatust. "Igaüks kasutab neid relvi, mis tal olemas on. Kas peaksime hakkama pikka palli taguma, kui oleme kaotusseisus? Ma ei usu. Oleme kõigile võimalustele avatud, vajadusel ka pika palli mängimisele. Aga meie mäng põhineb tagant lühikese sööduga alustamisel," selgitas ta.

Coolbeti koefitsiendid:

Maroko võit - 6,80
Viik - 3,80
Hispaania võit - 1,61

Kuue aasta tagusel Euroopa meistril Portugalil on pärast 2006. aastal poolfinaali jõudmist MM-idel viltu vedanud - kahel korral on lüüa saadud just kaheksandikfinaalis, kaheksa aasta eest jäädi sootuks alagruppi pidama. Nüüd alustati hästi ja kindlustati kahe võiduga edasipääs, aga viimases grupimängus vannuti alla Lõuna-Koreale. Kuivõrd on see enesekindlust kõigutanud?

Peatreener Fernando Santos astus nende hulka, kes on viimasel ajal võtnud teravalt sõna Cristiano Ronaldo aadressil. Nimelt ei meeldinud talle, kuidas Ronaldo tolles kohtumises väljavahetamisele reageeris, aga ei öelnud otse välja, kas see võib tähendada ka kaptenipaela kellelegi teisele ulatamist. Ronaldo väitis seevastu, et suule tõstetud sõrm oli suunatud teda tagant utsitanud vastasele, mitte oma peatreenerile. "Ütlesin, et jäägu vait, pole tema asi mind õpetama tulla," kõlas Ronaldo kuraasikas põhjendus.

Šveits murdis alagrupi viimase vooru põnevusmängus maha Serbia ja on tänavu Rahvuste liigas juba ka Portugali kimbutanud, alistades nad 1:0 ning tehes seejärel tuule alla ka Hispaaniale. Paljude arvates turniirile musta hobusena saabunud meeskond pole seitsmel viimasel korral veerandfinaali pääsenud ega ühelgi MM-il veel kolme mängu võitnud. Mullusuvisel EM-il löödi penaltiseerias auti valitsev maailmameister Prantsusmaa, ent kaotati siis samuti penaltitega Hispaaniale ja sellist lõpplahendust tahab Murat Yakin vältida.

"Harjutame 11 meetri lööke igal treeningul, aga mulle meeldiks, kui suudaksime mängu saatuse enne ära otsustada," selgitas šveitslaste peatreener, kinnitades ühtlasi, et Cristiano Ronaldo peatamiseks ta erilahendust välja mõtlema ei hakka. "Teame, et ta võib mänge pea peale pöörata, aga me ei hakka teda eraldi katma, peame lihtsalt üritama talle võimalikult vähe ruumi anda. Oleme tõestanud, et suudame suurtega mitte ainult võrdselt joosta, vaid nende vastu ka domineerida," lisas Yakin

Coolbeti koefitsiendid:

Portugali võit - 1,95
Viik - 3,42
Šveitsi võit - 4,45

SEOTUD MÄNGUD
1 kommentaar

Wingback   •  
(213.180.19.***)
Go Shaqiri & Šveits!w

Sisene
MM-ILE JOON ALLA
TAKTIKAPOOL
MM 2022 | Prantslaste koera matmispaik on teada, kui neli meest tegid kokku sama palju kui üks argentiinlane?
MESSI ON MAAILMAMEISTER!
Luup peale | See oli Messi õhtu. See oli Messi mäng. See oli Messi MM. Ja see on Messi jalgpall
Päeva klõpsud | Tõrje rinnaga, valel ajal vales kohas, kauaoodatud kohtumine kallimaga
PIKK ETTE
Pikk ette (ja MM-ile) | Premium liiga elav legend Jürgenson Messist sõltuva Argentina võtmemehest: kas tunneksid ta Viru tänaval ära, kui tuleks vastu, Mäki kott käes?
PRONKSIMÄNG
Päeva klõpsud | Horvaatia võitis pronksi, mängijad tähistasid oma maimukestega
KUIDAS MÕISTA ÜLLATUST?
Siim Pulst | On see siis üllatuste MM või ei ole? Neli eri lähenemist, neli eri vastust
Ott Järvela | Cristiano Ronaldo kaotas lahingu, aga on sõja juba ammu ja mitu korda võitnud
JANURUBRIIK
Suur õllejaht Katari MM-il. Kust õlut saab, palju maksab ja kes seda joob?
MM-PÄEVIK

Soccernet.ee ajakirjanikud avaldavad MM-päevikus turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

https://www.zone.ee/
https://soccernet.ee/artikkel/ikkagi-murepilved-fci-levadia-ja-kahe-treeneri-teed-laksid-lahku
6. veebr
https://soccernet.ee/artikkel/marti-pahn-minu-ambitsioon-on-teha-tammekaga-klubi-koige-parem-hooaeg
7. veebr
https://soccernet.ee/artikkel/sada-suudistust-saanud-manchester-cityt-ahvardab-halvimal-juhul-liigast-valjaviskamine
6. veebr
https://soccernet.ee/artikkel/nomme-united-toi-keskvaljale-premium-liiga-kogemust
6. veebr
https://soccernet.ee/artikkel/eelmisel-hooajal-vapruses-manginud-rundemangija-liitus-harjuga
6. veebr
https://soccernet.ee/artikkel/katastroof-turgis-lukkas-levadia-mangud-edasi-koik-mangijad-ja-klubi-liikmed-on-terved
6. veebr
https://soccernet.ee/artikkel/suri-legendaarne-treener-eesti-koondise-uhe-koige-piinlikuma-kaotuse-arhitekt
8. veebr
https://soccernet.ee/artikkel/tammeka-taiendas-ridasid-pikaaegse-esiliiga-skoorimasinaga1
7. veebr
https://soccernet.ee/artikkel/pikk-ette-ja-ise-jarele-premium-liiga-loomuliku-verevahetuse-tagavad-pohjamaised-klubid-mitte-rahapatakad
6. veebr
https://soccernet.ee/artikkel/pohjalik-turuulevaade-kui-palju-laristasid-inglased-millised-rahad-kaisid-eesti-klubidest-labi
6. veebr
MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp