Kataris omade võitu nautinud Kaido Höövelson: kui Jaapan võidab, siis tänu samurai-hingele! (1)

Kaido Höövelson neljapäeval koos äripartneritega Khalifa staadionil, kus Jaapan alistas 2:1 Hispaania ja jõudis MM-il 1/8-finaali. Foto: erakogu

Jaapani jalgpallimeeskonnal on võimalik astuda samm, mis neile kunagi varem pole jõukohane olnud. MM-i 1/8-finaalis on Jaapan varem mänginud kolm korda (2002, 2010, 2018), aga alati kaotanud. Oma teisele kodumaale palavalt kaasa elav Kaido Höövelson ütleb, et kui Jaapan täna Horvaatiast jagu saab ja esimest korda veerandfinaali jõuab, siis tänu samurai-hingele!

2004. aastal Jaapanisse sumokarjääri püüdma siirdunud ning lõpuks selle spordiala hierarhias teisele astmele jõudnud ehk ozeki-staatuse välja teeninud Höövelson, kelle maadlejanimeks Baruto, on Jaapanis siiani tuntud nimi ja nägu. Näiteks Soccernet.ee-ga vestlema sattunud Jaapani jalgpalliajakirjanik Masao Kurihara teadis kohe, kellega tegu. Ja imestas, et kuulsus parajasti Dohas viibib.

Praeguseks on Höövelson küll juba kodus tagasi, aga Jaapani spordi ühe suurhetke nägi ta neljapäeval Khalifa staadionil oma silmaga ära, kui jälgis kohapeal Jaapani 2:1 võitu Hispaania üle. Höövelson külastas mängu oma Jaapani äripartneritega ja sai nautida VIP-teenindusega kaasnevat.

Soccernet.ee kohtus Höövelsoniga Doha ühes luksushotellis pärast Jaapani jaoks suurepärase tulemusega lõppenud kohtumist ning oli võimatu mitte aru saada, et oma teise kodumaa võimas võit oli spordimehel jätkuvalt hinges. "Vaatasin põgusalt uudistest, mida Jaapanis kirjutatakse. Nad on täielikus ekstaasis!" märgib Höövelson.

Edu sel MM-il on olnud ikkagi ootamatu, märgib ta ja toob näite, et kui tema seltskonnas enne mängu Hispaaniaga panuseid tehti, siis 20-st 12 pakkusid võitu vastastele. "Võit oli ikkagi üpris uskumatu. Just komplektis teiste tulemustega – Jaapan ju võitis alagrupis kahte tugevamat, aga kaotas kõige nõrgemale vastasele.

See on mark psühholoogia seinast, mis neil tuleb ületada. Jaapanlase hinges on samurai mõtteviis, mis tähendab, et võitlus tugeva vastasega motiveerib neid palju paremini. Nõrgemate vastastega võib kuskil neid hakata segama Jaapanis kehtiv arusaam, et tugevam peab nõrgemate eest seisma," räägib Höövelson.

Jaapani võidud Saksamaa ja Hispaania üle andsid neile E-alagrupis esikoha. Tänases 1/8-finaalis kohtutakse Horvaatiaga. Höövelson kinnitab, et elab rahvusvahelises spordielus Jaapanile tuliselt kaasa. "Näiteks olümpial elan kaasa esiteks Eesti ja teiseks Jaapani sportlastele. Jaapan on minu teine kodumaa. Tänu Jaapani ühiskonnale ja inimestele ma olen praegu see, kes ma olen. Elan neile kaasa igal sammul."

Jalgpalli staatus on Höövelsoni sõnul tugev – tohutult populaarse pesapalli järel kuulub jalgpallile spordihierarhias koht number kaks. Vutimängule omakorda järgneb sumo. "Jaapan panustab spordile tohutult. Tippsport on jaapanlaste silmis muuhulgas ka turism, mis elavdab majandust. Meil Eestis ei saada siiani aru, miks on vaja jalgpallihalle või muid spordiobjekte ehitada. Aasias on arusaam teistsugune."

E-alagrupi läbimisega on Jaapani meeskond lootusi ületanud. Höövelson loodab, et kuigi jaapanlased otsivad tippspordist ennekõike oma inimeste tunnustust ega hooli nii palju sellest, mida neist arvatakse välismaal, kannustab ajalooline võimalus jalgpallimeeskonda ka tänases lahingus eelmise MM-i hõbedameeskonnaga.

"Jaapanil pole kunagi olnud mitte ühegi riigiga maismaapiiri. Seetõttu on nende jaoks oluline oma inimese, mitte välismaalase arvamus. Loeb see, kas jaapanlane arvab, et asju tehakse õigesti. Loodan, et 1/8-finaalis Horvaatia vastu ei juhtu sama, mis mängus Kostariikaga, vaid võetakse end kokku. Katana (samuraimõõk) välja ja võitlusse!" kõlavad sumomeistri juhtnöörid.

1 kommentaar

Kane   •  
(91.129.100.***)
normaalaeg viigis ja lisaajal jaapan edasi

Sisene
MM-ILE JOON ALLA
TAKTIKAPOOL
MM 2022 | Prantslaste koera matmispaik on teada, kui neli meest tegid kokku sama palju kui üks argentiinlane?
MESSI ON MAAILMAMEISTER!
Luup peale | See oli Messi õhtu. See oli Messi mäng. See oli Messi MM. Ja see on Messi jalgpall
Päeva klõpsud | Tõrje rinnaga, valel ajal vales kohas, kauaoodatud kohtumine kallimaga
PIKK ETTE
Pikk ette (ja MM-ile) | Premium liiga elav legend Jürgenson Messist sõltuva Argentina võtmemehest: kas tunneksid ta Viru tänaval ära, kui tuleks vastu, Mäki kott käes?
PRONKSIMÄNG
Päeva klõpsud | Horvaatia võitis pronksi, mängijad tähistasid oma maimukestega
KUIDAS MÕISTA ÜLLATUST?
Siim Pulst | On see siis üllatuste MM või ei ole? Neli eri lähenemist, neli eri vastust
Ott Järvela | Cristiano Ronaldo kaotas lahingu, aga on sõja juba ammu ja mitu korda võitnud
JANURUBRIIK
Suur õllejaht Katari MM-il. Kust õlut saab, palju maksab ja kes seda joob?
MM-PÄEVIK

Soccernet.ee ajakirjanikud avaldavad MM-päevikus turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

https://www.zone.ee/
https://soccernet.ee/artikkel/loe-jarele-chelsea-sai-oma-suure-kala-konksu-otsa-teised-inglased-tuulutasid-rahakotti-sama-uljalt
1. veebr
https://soccernet.ee/artikkel/vaata-jarele-kaks-varavat-loonud-ja-kolm-korda-raame-kolistanud-flora-voitis-taas-liivimaa-karika
29. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/tammeka-testib-itaalia-keskkaitsjat
30. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/onnestunud-debuut-mets-aitas-st-pauli-nullimangu-ja-hooaja-esimese-voorsilvoiduni
29. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/valmiera-peatreener-liivimaa-karikast-me-ei-vaja-jaanuaris-sellist-mangu
29. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/ametlik-paide-toi-kuressaarest-kogenud-poolkaitsja-ja-florast-noore-aarekaitsja
31. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/sujuvalt-peatreenerit-vahetanud-kalev-tootab-teadlikumalt-hoidudes-karikasurvest-ja-kodukandi-surmaloksust
31. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/diil-tehtud-flora-eest-sveitsis-manginud-keskkaitsja-laenati-kuressaarele
31. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/suri-legendaarne-sillamae-treener-vadim-dobiza
29. jaan
https://soccernet.ee/artikkel/taitsa-nagu-hollywoodis-viienda-liiga-klubil-rebiti-unistus-viimastel-sekunditel-kaest
29. jaan
MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp