Kartaago kotkaste tiibu on kärpinud vigastused ja sisepinged (0)

Neljal katsel on Tuneesia MM-finaalturniiril alagrupifaasi pidama jäänud. Kui Inglismaa või Belgia vastu imet ei juhtu, lisandub nimekirja viieski.

See, mis järgnes Tuneesia väravavahi Mouez Hasseni kukkumisele, on ehk MM-i eelsete kontrollmängude naljakaim seik. Mitte, et ma oleks eriliselt verejanuline – vigastusest oli asi kaugel. Samal ajal, kui Tuneesia arstid Hasseniga tegelesid, tõid koondise taustajõud teistele mängijatele vett ja datleid, mis tõeliste Kartaago kotkaste kombel kiirelt alla kugistati. Ramadan, moslemite püha kuu, mille jooksul ei tohi päikesetõusust loojanguni süüa ega juua, lõpeb siis, kui MM algab. Seniks peab oma loovust näitama.

Portugal oli Tuneesia vastu 58. minutil ees 2:1, siis läks päike looja ja Hassen oli murul pikali. Kuus minutit hiljem lõi Tuneesia viigivärava. Sama kordus kolm õhtut hiljem Türgi vastu – päike loojus 47. minutil, Hassen oli "vigastatud" ja tuneeslased vitsutasid naerdes datleid, nagu oleks neid nädalate kaupa näljas hoitud. Ka see mäng lõppes 2:2. "Vennas, ma sain haiget," vastas Hassen Twitteris klubikaaslase Chaker Alhadhuri vihjele, nagu poleks asi päris õige olnud.

Peatselt tuleb aga naljad unustada. Tuneesia läheb G-alagrupi avamängus vastamisi Inglismaaga, viis päeva hiljem ristatakse sarved paljude favoriidi Belgiaga. Et säilitada mingigi edasipääsulootus, tuleb turniiri tugevalt alustada. Kartaago kotkad kohtusid Inglismaaga MM-il ka 20 aasta eest, toona jäädi Marseille'is alla 0:2. "Seekordne mäng on uus, uute treenerite ja põlvkondadega," sõnas Tuneesia loots Nabil Maaloul BBC-le. "Aga võti edasipääsuks peitub just selles esimeses alagrupimängus Inglismaa vastu."

Koondise ettevalmistust on seganud mitmed küsimärgid

1978. aastal sai Mehhiko 3:1 alistanud Tuneesiast esimene Aafrika koondis, kes MM-finaalturniiril mängu võitnud. Alagrupist edasipääsemiseks sellest aga ei piisanud. Ei piisanud ka 1998., 2002. ning 2006. aastal. Selja taha jäänud valikturniiril ei tekkinud Tuneesial Liibüa ja Guinea seljatamisega erilisi raskuseid, otsustavates mängudes Kongo DV vastu suutis Tuneesia koduväljakul 2:1 võita ning võõrsil tulla välja 0:2 kaotusseisust. Viimati möödunud aasta märtsis kaotanud koondis tõusis FIFA edetabelis suisa 14. kohale, uues nimekirjas leiavad nad end 21. pügalalt.

Kontrollmänge Portugali ja Türgi vastu jäävad saatma videod naervatest ja lõbutsevatest tuneeslastest, aga Venemaale ei lennata ilma teatavate sisepingeteta. Peatreener Maaloul on otsustanud koju jätta Belgia kõrgliiga suurima väravaküti Hamdi Harboaui, kes sahistas hooaja teises pooles võrku 19 korral. Nagu arvata võis, Harboaui sellisest asjade käigust erilises vaimustuses ei olnud, nimetas Tuneesia alaliitu maffiaks ja ütles, et teda karistatakse sündmuste eest, mis leidsid aset enam kui viis aastat tagasi.

Aprillis rebestas põlve ristatisidemed Tuneesia parim jalgpallur Youssef Msakni, mees, kelle kohta peatreener Maaloul ütles märtsis: "Ilma Msaknita MM-ile minna oleks sama, kui Argentina teeks seda ilma Lionel Messita." Vigastused on kimbutanud ka poolkaitsjaid Mohamed Ben Amori ja Wahbi Khazrit ning vasakkaitsjat Ali Maalouli, rahvusmeeskonna edu valguses on aga pea tõstnud mitmed mängijad, kes on varasemalt koondisekutsed kategooriliselt tagasi lükanud. Üheks selliseks meheks on 31-aastane Leicester City keskkaitsja Yohan Benalouane, kes tegi Tuneesia eest debüüdi alles märtsis. Mingil põhjusel on mul tunne, et kui seda oleks otsustanud teha tuneeslastest vanematele sündinud Wissam Ben Yedder, ei oleks ühelgi sealsel elanikul vastuväiteid.

Msakni vigastus muutis Tuneesia ründemängu oluliselt nõrgemaks, mistõttu jäädakse Venemaal suure tõenäosusega lootma standardolukordadele. Et palli taga on Euroopaski tuntud Wahbi Khazri, tekib teravaid momente kindlasti nii Inglismaa kui ka Belgia värava all. Suuremaks murelapseks on kaitseliin, sest kogenud Ali Maaloul ja Syam Ben Youssef kõrvale jättes jagavad teised mehed omavahel vaid 53 koondisemängu. Kolmene poolkaitseliin on Aafrikas ja ka kontrollmängudes olnud oma ülesannete kõrgusel – kas see jätkub ka siis, kui vastasteks on kiiretest mängijatest pungil Inglismaa ja Belgia?

Meeskonna staar – Wahbi Khazri

Msakni puudumisel on lõppenud hooajal Sunderlandist Rennes’is laenul olnud Khazri tuneeslaste suurimaks lootuseks vastasmeeskondade väravad lahti muukida. Küsimärgi all on aga tema vorm, sest reievigastuse tõttu käis mees viimati platsil aprillis ning pidi vahele jätma ka viimased kontrollmängud Portugali ja Türgi vastu.

Silm peale – Ellyes Skhiri

22-aastane Montpellier’ teine kapten tegi koondise eest oma debüüdi märtsis ja on nelja mänguga tõusnud Tuneesia põhitegijate sekka. Ta on mitmekülgne mängija, kelle tehnilistest oskustest on kolmeses poolkaitseliinis rünnakute algatajana palju abi. Silma paistes võib tedagi oodata mõni suurem klubi.

Koondisest väljas – Youssef Msakni

Valiksarjas oli Msakni näol tegemist Tuneesia peamise ründerelvaga, ühe Põhja-Aafrika parima mängijaga, keda on erinevatel aegadel jahtinud nii PSG, Monaco, Arsenal, Tottenham kui ka Marseille. Msakni on aga otsustanud mängima jääda Katari. Tema põlvevigastusest tulenev puudumine on Kartaago kotkaste jaoks väga suureks löögiks.

Treener – Nabil Maaloul

55-aastane Maaloul on Tuneesia peatreeneriks teist korda, esimene katsetus lõppes häbistava kaotusega Cabo Verdele, mis jättis riigi eemale 2014. aasta MM-ilt. Kui Tuneesia mängis 2006. aastal viimati MM-finaalturniiril, oli Maaloul Roger Lemerre'i assistendiks.

Anders Nõmm: "Väga raske on näha, et Tuneesia suudaks ilma Youssef Msaknita Inglismaalt ja Belgialt punkte napsata ja ilmselt mängitakse selles alagrupis Panamaga kolmanda koha peale."

Mängud alagrupis:

E, 18. juunil kell 21.00 vs Inglismaa
L, 23. juunil kell 15.00 vs Belgia
K, 28. juunil kell 21.00 vs Panama

Eeldatav algkoosseis:

Koosseis:

Väravavahid: Farouk Ben Mustapha (Al Shabab), Moez Hassen (Chateauroux), Aymen Mathlouthi (Al Baten).
Kaitsjad: Rami Bedoui (Etoile du Sahel), Yohan Benalouane (Leicester City), Syam Ben Youssef (Kasimpasa), Dylan Bronn (Gent), Oussama Haddadi (Dijon), Ali Maaloul (Al Ahly), Yassine Meriah (CS Sfaxien), Hamdi Nagguez (Zamalek).
Poolkaitsjad: Anice Badri (Esperance), Mohamed Amine Ben Amor (Al Ahli Riyadh), Ghaylene Chaalali (Esperance), Ahmed Khalil (Club Africain), Saifeddine Khaoui (Troyes), Ferjani Sassi (Al Nasr), Ellyes Skhiri (Montpellier), Naim Sliti (Dijon), Bassem Srarfi (Nice).
Ründajad: Fakhreddine Ben Youssef (Al Ittifaq), Saber Khalifa (Club Africain), Wahbi Khazri (Sunderland).

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
MM-ILE JOON ALLA
TAKTIKAPOOL
MM 2022 | Prantslaste koera matmispaik on teada, kui neli meest tegid kokku sama palju kui üks argentiinlane?
MESSI ON MAAILMAMEISTER!
Luup peale | See oli Messi õhtu. See oli Messi mäng. See oli Messi MM. Ja see on Messi jalgpall
Päeva klõpsud | Tõrje rinnaga, valel ajal vales kohas, kauaoodatud kohtumine kallimaga
PIKK ETTE
Pikk ette (ja MM-ile) | Premium liiga elav legend Jürgenson Messist sõltuva Argentina võtmemehest: kas tunneksid ta Viru tänaval ära, kui tuleks vastu, Mäki kott käes?
PRONKSIMÄNG
Päeva klõpsud | Horvaatia võitis pronksi, mängijad tähistasid oma maimukestega
KUIDAS MÕISTA ÜLLATUST?
Siim Pulst | On see siis üllatuste MM või ei ole? Neli eri lähenemist, neli eri vastust
Ott Järvela | Cristiano Ronaldo kaotas lahingu, aga on sõja juba ammu ja mitu korda võitnud
JANURUBRIIK
Suur õllejaht Katari MM-il. Kust õlut saab, palju maksab ja kes seda joob?
MM-PÄEVIK

Soccernet.ee ajakirjanikud avaldavad MM-päevikus turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

https://www.zone.ee/
https://soccernet.ee/artikkel/loe-jarele-tamm-loi-debuutvarava-ent-eesti-voitude-seeria-soome-vastu-loppes
26. märts
https://soccernet.ee/artikkel/eesti-parim-helsingi-kreenholmi-murul-alex-matthias-tamm
27. märts
https://soccernet.ee/artikkel/jurgensi-valjautlemise-valguses-intervjuudes-sedasi-ei-pauguta
26. märts
https://soccernet.ee/artikkel/luup-peale-soome-oli-parem-aga-eesti-mangis-ule-pika-aja-jalgpalli-ja-asjad-laksid-hagusemaks
27. märts
https://soccernet.ee/artikkel/rekordimehe-staatust-enda-kaes-hoidnud-reim-jagab-nuud-seda-vassiljeviga
26. märts
https://soccernet.ee/artikkel/pohlak-koondisest-on-ebatavaline-et-sellist-perioodi-labielava-meeskonna-sisekliima-on-endiselt-toiselt-positiivne
28. märts
https://soccernet.ee/artikkel/siim-pulst-thomas-haberli-kahtlase-ajastusega-noorenduskuur-mida-sellest-arvata
28. märts
https://soccernet.ee/artikkel/go3-tunnistas-inimlikku-viga-ja-lubas-et-tulevikus-naeb-koondise-mange-ka-extra-sport-paketi-vahendusel
27. märts
https://soccernet.ee/artikkel/vassiljev-kinnitas-meeskonna-usku-haberlisse-ja-kiitis-tahtmisest-pakatavaid-noori
27. märts
https://soccernet.ee/artikkel/neljas-jarjestikune-voit-soome-vastu-oleks-igati-punk-jarelikult-tuleb-proovida
26. märts
MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp